کدخبر: 356

توزیع واکسن کرونا آغاز شد / ادارات در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتن + جزئیات مهم

بر اساس اولویت‌بندی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، واکسیناسیون کرونا کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) امروز چهارشنبه با حضور دکتر محمدرضا سلمانی، رئیس مرکز بهداشت جنوب تهران و سعید خال، مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) و کارکنان آن در مجتمع عروجیان آغاز شد.

مدت ها است جهان درگیر ویروس کرونا شده و کشورهای مختلف در پی کشف واکسن کرونا هستند. ایران هم واکسن کرونا تولید کرده و این روزها خبر از واردات واکسن از چین به گوش می رسد. تا واکسن کرونای ایرانی به مرحله انبوه برسد ،ایران واکسن کرونا از روسیه وارد کرده. زمان و نحوه ی تزریق و عمومی شدن واکسن کرونا در ایران را در این خبر بخوانید.

سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در مراسم آغاز واکسیناسیون کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) با اولویت پرسنل سالن‌های تطهیر گفت: سازمان بهشت زهرا (س) یک سال پر درد و رنجی را در بحران کرونا سپری کرد و لازم است به جهت تخصیص واکسن کرونا به پرسنلی که یک سال در خط اول نبرد با کرونا قرار داشتند از دکتر نمکی وزیر بهداشت تقدیر و تشکر کنم.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) در ادامه گزارش کوتاهی از یک سال تلاش و مجاهدت خاموش سازمان بهشت زهرا (س) در بحران کرونا ارائه کرد و افزود: امروز در تاریخ سازمان خدمات رسان بهشت زهرا (س) به ویژه در یک سال گذشته که با بحران بی‌سابقه و غیرقابل پیش‌بینی کرونا درگیر بوده‌ایم روز بزرگی است.

سعید خال امروز را روز بزرگی در تاریخ سازمان بهشت زهرا (س) دانست و تصریح کرد: برنامه واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر بیماری کرونا، با کادر درمان کشور آغاز شد و در ادامه و بر اساس اولویت‌بندی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت تزریق واکسن کارکنان سازمان بهشت زهرا (س) با توجه به اهمیت خدماتی که به شهروندان ارائه می‌کنند توسط مرکز بهداشت جنوب تهران آغاز شد.

واکسیناسیون-۳

دکتر محمد رضا سلمانی ندوشن رئیس مرکز بهداشت جنوب تهران نیز در ادامه گفت: در تمامی دنیا یکی از نگرانی‌های مسئولان بهداشتی در بحران کرونا شیوع بیماری از آرامستان‌ها است که به جرأت می‌توان گفت که این اتفاق در بهشت زهرا (س) نه تنها رخ نداد، بلکه یکی از نقاطی بود که بالاترین سطح رعایت پروتکل‌ها را پیگیری می‌کرد.

رئیس مرکز بهداشت جنوب تهران با اشاره به کار بزرگی که بهشت زهرا (س) در بحران کرونا انجام داد و غربالگری منظم پرسنل خود را از همان روزهای اول آغاز کرد، تصریح کرد: ارتباط خوب و موثر مدیریت سازمان بهشت زهرا (س) با وزارت بهداشت موجب شد پرسنلی که به طور مستقیم در مراحل تکفین، تغسیل و تدفین اموات کرونایی قرار دارند حداقل ابتلا را داشته باشند و کنترل موازین بهداشتی برای این عزیزان به بهترین شکل ممکن انجام شد.

واکسیناسیون-۲

وی گفت: تا کنون کارکنان مراقبت‌های ویژه که در بخش کرونا در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند را واکسینه کرده‌ایم و با توجه به اهمیت موضوع و در خطر بودن پرسنل شریف و زحمتکش سازمان بهشت زهرا (س) که خدمتی ماندگار را از خود به جای گذاردند، بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت واکسیناسیون این عزیزان امروز آغاز می‌گردد.

با اعلام وزارت بهداشت، واکسیناسیون باید رایگان و با اولویت کادر درمان و گروه‌های پرخطر باشد اما به نظر می رسد می‌توان واکسن روسی را با قیمت‌های نجومی در خیابان‌های شهر پیدا کرد.

دکتر علی اسحاقی، درباره جزئیات مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن «کوو پارس»، گفت: به طور کلی قرار است ۱۳۳ نفر در فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن و واکسن نما دریافت کنند که ۱۳ نفر پیش‌قراول هستند. از ۱۳ نفر فرد پیش قراول امروز ۱۰ اسفندماه در روز اول کارآزمایی بالینی دو نفر واکسن یا واکسن‌نما دریافت می‌کنند.

وی افزود: ۱۳ نفر ابتدایی قرار است طی هشت روز تزریق واکسن را تجربه کنند. امروز دو نفر و سپس معمولا یک روز در میان تزریق واکسن را تا اتمام ۱۳ نفر خواهیم داشت. سپس ۱۲۰ نفر دیگر وارد مطالعه می‌شوند و پس از ۲۳ روز باید تزریق واکسن فاز یک به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: کسانی که امروز ( روز صفر) واکسن دریافت می‌کنند، ۲۱ روز بعد دوز دوم ( عضلانی) و ۵۱ روز بعد دوز سوم واکسن که استنشاقی است را دریافت می‌کنند.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره این دو نفری که امروز واکسن دریافت می کنند، تصریح کرد: این دو نفر از طریق ثبت‌نام در سایت داوطلبان کارآزمایی بالینی انتخاب شدند و روز گذشته تست‌های مختلفی از جمله تست PCR دادند و امروز برای کارآزمایی بالینی واکسن آمده‌اند. این افراد یک شب تحت نظر ما هستند و سپس می‌توانند به منزل خود بروند.

وی در خاتمه تاکید کرد: کسانی که امروز واکسن دریافت می‌کنند هیچ‌ نسبتی با مسئول خاصی ندارند. حتی همکاران ما هم تمایل به داوطلب شدن داشتند اما در این مطالعه حضور ندارند تا تضاد منافع شکل نگیرد.

 این مراسم در محل تالار حضرت ابوالفضل (ع) بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران در حال برگزاری است.

عضو کمیته ستاد ملی مبارزه با کرونا به تشریح علل برنامه ریزی نامنظم در واکسیناسیون کرونا در کشور‌ها اشاره و از شرایطی که مافیای واکسن کرونا در دنیا ایجاد کرده اند انتقاد کرد.

کرونا باعث درگیری‌های روانی و جسمی متعددی در افراد شده است. مردم می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به زمان واکسیناسیون کرونا و یا اخبار مربوط به این بیماری از آرامش و نظم ذهنی خوبی بهره‌مند شوند.

در تعدادی از کشور‌ها برای واکسیناسیون کرونا جدول و برنامه ریزی‌های دقیقی طراحی کرده اند. این اقدام موجب آرامش و نظم روانی مردم در دوران شیوع کرونا شده است. به نظر می‌رسد اگرچنانچه زودتر به میزان بیشتری از واکسن کرونا دست پیدا کنیم و تولید واکسن داخلی کرونا در کشور ما انجام شود می‌توانیم برنامه ریزی دقیقی در این مورد انجام دهیم و ما هم جدول واکسیناسیون کرونا به جامعه ارائه و آرامش و نظم به فضا بدهیم.

کمبود واکسن کرونا علت برنامه ریزی نامنظم در واکسیناسیون کرونا

واکسن کرونا

دکتر مینو محرز در مورد اینکه چرا توجه به آرامش روانی جامعه در دوره کرونا از سوی ستاد‌های مبارزه با این ویروس کمرنگ است در حالیکه می‌شود با یک برنامه ریزی مناسب به مردم اطلاعات کافی از زمان آغاز تا پایان واکسیناسیون داد  اظهار داشت: بسیاری از کشور‌هایی که اکنون واکسن کرونا تولید می‌کنند یا آن را خریده اند، برنامه ریزی کرده و زمان واکسیناسیون شان را به مردم خود اعلام کرده اند. در کشور ما نیز واکسن تولیدی مان بین ۲ الی ۳ ماه دیگر آزمایشات نهایی اش انجام می‌شود، این درحالی است که تهیه واکسن کرونا در شرایط کنونی کاری دشوار است، زیرا کارخانه‌هایی که واکسن تولید می‌کنند با تقاضای زیادی نسبت به تولیدشان مواجه اند؛ بنابراین بسیاری از کشور‌ها واکسن چندانی ندارند که بخواهند برنامه ریزی دقیقی برای اجرای واکسیناسیون شان داشته باشند.

سازمان جهانی بهداشت برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون راهکار ایجاد کرده، اما مافیا نمی‌پذیرند!

محرز در مورد تهیه واکسن کرونا ابراز داشت: اکنون تعدادی از کشور‌هایی که برای واکسیناسیون شان برنامه ریزی کرده اند، هم تحریم نیستند و هم از قبل خرید واکسن را رزرو کرده اند. همچنین در بسیاری از کشور‌های دنیا روندی که ما در حال تهیه و خرید واکسن را طی می‌کنیم اجرا می‌کنند.

عضو ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که با توجه به پاندومی بودن کرونا چرا شرایط تجارت دارویی در تولید واکسن کرونا در دنیا حاکم است؟ درحالیکه می‌شود با همدلی بیشتر داروسازان و پژوهشگران این عرصه به واکسیناسیون جهانی در برابر کرونا سرعت بخشید و حتی فرمول ساخت واکسن‌های موثر در اختیار کشور‌های مختلف قرار گیرد  گفت: متاسفانه در مورد کووید ۱۹ این موضوع مطرح شده است. اکنون سازمان جهانی بهداشت امکانی ایجاد کرده تا پولی برای تهیه واکسن کرونا برای همه مردم دنیا جمع آوری شود و واکسن‌ها را بین آن‌ها تقسیم کنند، خوشبختانه تعداد زیادی از کشور‌ها نیز در این موضوع کمک کرده اند. این طرح به گونه‌ای طراحی شده که فقط کشور‌های ثروتمند و تولید کننده واکسن کرونا از دریافت واکسن کرونا بهره‌مند نشوند، زیرا مسئله کرونا مشکلی جهانی است.

واکسن کرونا/ در طول دوران طبابتم با مافیای دارویی کنونی مواجه نشدم

واکسن کرونا

مینو محرز با ابراز تاسف از شرایط مافیایی در حوزه واکسن کرونا در جهان گفت: متاسفانه شرایط مافیایی در حوزه دارو و واکسن کرونا در جهان در جریان است و اینجانب هیچ گاه در مدتی که مشغول به طبابت بودم با چنین وضعیتی مواجه نشدم. با این حال شرایط اینگونه است و کاری نمی‌توان کرد. لازم به ذکر است که مردم نباید فکر کنند با دریافت واکسن کرونا همه چیز تمام می‌شود، زیرا باید همه نقاط دنیا واکسینه شوند تا کرونا به اتمام برسد. مردم عزیز باید تا زمانی که به واکسن کرونا دسترسی پیدا می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

سیستم بهداشت و درمان ما فقط منتظر دریافت واکسن کروناست

واکسن کرونا

محرز در مورد زمانبندی احتمالی واکسینه شدن مردم ایران علیه کرونا اظهار داشت: سیستم ما برای تزریق واکسن کرونا سیستم خوبی است. کشور ما تجربه ریشه کن کردن سرخک و سرخچه را با واکسن را داشته است، در این تجارب همه بسیج شدند و کمک کردند. علاوه بر این‌ها سیستم بهداشت و درمان ما نیز کاملاً آماده است تا به محض اینکه واکسن به آن‌ها رسید، بین افراد توزیع و آن را تزریق کنند؛ بنابراین فقط کافی است که واکسنی در اختیار داشته باشیم تا به همه افراد تزریق کنیم. اکنون سیستم واکسیناسیون کرونا در آمریکا بسیار بد عمل کرده است، در حالی که سیستم بهداشتی ما چنین حالتی ندارد و فقط منتظر واکسن کروناست. در کانادا و انگلیس که سیستم طب ملی دارند، پزشکان عمومی شان در همه محله‌ها دارو را در یک مرکز پخش می‌کنند و مردم در آن جا دارو تهیه می‌کنند.

واکسن کرونا / کرونای آفریقایی در ایران دیده نشده است
واکسن کرونا

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در خصوص واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: اگر واکسن کرونا در کشورمان به میزان لازم تهیه شود و به تولید انبوه برسد، با تجاربی که در گذشته کسب کردیم، می‌توانیم واکسیناسیون کرونا را با موفقیت اجرا کنیم.

محرز در مورد ورود کرونای آفریقایی به ایران، انواع کرونا‌های آفریقایی، برزیلی، ژاپنی و... و تاثیر گذار نبودن واکسن‌های تولید شده روی کرونای آفریقایی ابراز داشت: تا کنون ویروس کرونای آفریقایی در ایران دیده نشده است، این ویروس نوعی ویروس جهش یافته از کروناست که همزمان از ویروس انگلیسی و کالیفرنیایی گرفته شده و مدتی لس آنجلس آمریکا را به شدت درگیر کرده بود. در پایان باید توجه داشت که واکسیناسیون کرونا می‌تواند وضعیتی را ایجاد کند که اگر فردی به کرونا مبتلا شد هم با عوارض خفیف تری روبرو شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها