کدخبر: 14366

گوشت/قیمت گوشت/گرانی گوشت

قیمت عجیب گوشت در بازار|گوشت چند شد؟

به دلایل شرایط خشکسالی و گرمای بی‌سابقه در کل کشور برخی از حوزه‌های دامپروری مانند خوزستان، ایلام، کرمانشاه، فارس منجر به فقر مرتع و کم‌آبی شد.

وضعیت بازار دام نشان می‌دهد که دامداران دیگر انگیزه‌ای برای تولید دام ندارند. آن‌ها اعلام می‌کنند که این صنعت در آستانه فروپاشی است. خبرها حاکی از آن است که در برخی از مناطق کشور، دامداران با انباشت تولید به دلیل عدم صادرات دام مواجه شده‌اند و دولت نیز عزمی برای خرید تضمینی تولیدات ندارد. اما چرا برای تنظیم بازار کاهش قیمت گوشت این دام‌ها روانه بازار نمی‌شوند؟

در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام نیز اقبالی به خرید دام‌های ضعیف از خود نشان نمی‌دهد و به دنبال دام پروارشده است. این بدان معناست که حجم زیادی از دام‌های ضعیف در سایه بی‌توجهی دولت روی دست دامداران مانده است. حتی بسیاری از دامداران دام خود را زیر قیمت و با زیان بالا فروخته‌اند.

در حالی تاکنون وزارت جهاد زیر بار صدور مجوز صادرات دام نرفته است که چندی پیش رئیس اتحادیه دام سبک از واردات گوشت و دام از پاکستان به ایران خبر داد و گفت: به‌رغم اینکه واردات دام از این کشور سال‌هاست به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی، ممنوع شد، اما جای تعجب دارد که امسال برای واردات دام از پاکستان مجوز دادند.

 

تاثیر صادرات دام روی قیمت گوشت

اما آیا صادرات دام منجر به افزایش قیمت مجدد گوشت می‌شود؟

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام کشور در گفتگو با تجارت‌نیوز ضمن رد این موضوع عنوان کرد: باید برای مردم توضیح داد که صادرات دام نه‌تنها تاثیری بر افزایش قیمت گوشت ندارد، بلکه می‌تواند عاملی برای کاهش قیمت نیز باشد.

منصور پوریان در ادامه به شرایط فعلی بازار دام پرداخت و گفت: ما کمبودی در بازار گوشت نداریم. اما آزادسازی قیمت‌ها منجر به این شد که قیمت گوشت نیز به مانند سایر کالا افزایش پیدا کند. البته گوشت به نسبت برخی از کالاهای دیگر، افزایش قیمت چشمگیری نداشت.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها