کدخبر: 15299

یارانه|یارانه معیشتی| واریز یارانه

خبر خوش یارانه ای|جیب مردم پرپول شد

امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد «قرار است اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی باید بر اساس قیمت جدید تنظیم شود.»

اما این سخن میرکاظمی به چه معناست و آیا این احتمال وجود دارد که مبلغ یارانه نقدی بیشتر شود؟

از ابتدای سال جاری این مساله مطرح بود که دولت به مردم یارانه بدهد؛ چه در قالب پول نقد و چه در قالب کالا. مبلغ این یارانه هم ۳۰۰ و۴۰۰ هزار تومان بود. بعد از آن تصمیم گرفتند که این کمک در قالب کالابرگ الکترونیک باشد اما چون هنوز زیرساخت‌های آن آماده نبود، قرار شد دولت این کمک را در قالب نقدی واریز کند.

احتمال افزایش یارانه نقدی

بر اساس قانون مجلس هم قرار بود دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و منابع حاصل از این حذف را در قالب کالابرگ به مردم بدهد. منتها قیمت کالاهای اساسی باید بر اساس شهریور ۱۴۰۰ محاسبه می‌شد.

ماه گذشته دولت در نامه‌ای به مجلس گفت امکان پرداخت کالاهای اساسی با قیمت شهریور سال گذشته را ندارد و باید کالاها را با قیمت جدید به مردم بدهد.

 

احتمالا قرار بوده بسته کالایی که دولت می‌دهد ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان ارزش داشته باشد. منتها به شرط اینکه کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد. اما حالا که این مساله امکان ندارد و قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته، باید این مبلغ هم تغییر کند و این تغییر قطعا به معنای افزایش مبلغ یارانه نقدی است.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها