کدخبر: 15605

مرغ|قیمت مرغ|قیمت مرغ در بازار

خبر مهم از قیمت مرغ| مرغ گران می شود؟

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، عرضه مرغ با قیمت بیش از ۶۰هزار تومان را گرانفروشی اعلام کرده و از کاهش قیمت این کالا از ۲۰شهریور خبر داد.

 بعد از گذشت ۳ ماه که مرغ با قیمتی زیر نرخ مصوب اعلام شده بود به فروش می‌رسید، طی یک هفته اخیر قیمت این کالای اساسی، از ۵۹.۸۰۰تومان اعلام شده بالاتر رفت و در برخی از واحدهای صنفی تا کیلویی ۶۵هزار تومان نیز به فروش رسید.

روز گذشته معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی این افزایش قیمت را تخلف و گرانفروشی دانست و اعلام کرد که مرغ باید کیلویی ۶۰هزار تومان به فروش برسد.

300 * 250 c

tavoos.net

حسین دماوندی‌نژاد، قیمت کنونی مرغ زنده را ۴۲هزار تومان اعلام کرد و درباره این افزایش قیمت گفت: جوجه‌ریزی در ماه گذشته ۹۰میلیون قطعه بود که پیش‌بینی می‌کنیم نیاز کشور را به‌طور کامل تامین می‌کند. هم‌اکنون نیز به استان‌ها ابلاغ شده از محل تزریق ذخایر به بازار، قیمت‌ها را کنترل کنند. اما بخش خصوصی نیز در کنار دولت، بالا رفتن قیمت مرغ را با توجه به میزان عرضه و تقاضا تأیید نمی‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در گفت‌وگو با همشهری درباره نوسان قیمت‌ها در بازار گفت: قیمت مرغ همان نرخ مصوب یعنی ۵۹.۸۰۰تومان است که در واحدهای صنفی ۶۰هزار تومان عرضه می‌شود و قیمت بالاتر از این، تخلف محسوب می شود.

مهدی یوسف‌خانی افزود: رعایت نرخ مصوب الزامی است و واحدهای صنفی حتی اگر مرغ را گران خریده باشند، نمی‌توانند بیش از نرخ مصوب مرغی عرضه کنند.

او با بیان اینکه به اعضای اتحادیه درخصوص رعایت نرخ مصوب اطلاع‌رسانی شده است، گفت: در هفته‌های اخیر با توجه به کاهش تقاضا، جوجه ریزی کمتر شد و عرضه تا حدودی کاهش یافت اما این اتفاق مقطعی است و تولیدکننده‌ها، کشتارگاه‌ها و واحدهای صنفی باید به قیمت کاهش سود خود کاری کنند که مرغ با همان نرخ مصوب به‌دست مردم برسد.

به‌گفته یوسف‌خانی، طی یک ماه گذشته با پیش‌بینی افزایش تقاضا در نیمه دوم سال جوجه‌ریزی زیادی انجام شده و حداکثر تا ۲۰شهریور عرضه مرغ افزایش خواهد یافت؛ به‌طوری که ممکن است قیمت این کالای پروتئینی دوباره به روال ۳ماه گذشته تا زیر نرخ مصوب پایین بیاید.

چرا مرغ گران شد؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، علت افزایش قیمت مرغ در هفته اخیر را تعادل میان عرضه و تقاضا اعلام کرد.

حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر گفت: در یک ماه و نیم گذشته به‌دلیل بالا بودن تولید، تعادل میان عرضه و تقاضا به‌هم خورده بود و مرغداران به‌شدت در زیان بودند؛ به‌طوری که آنها به‌دلیل افزایش تولید و نبود بازار کافی برای مصرف مرغ‌های زنده تولیدی ۲٠ تا ۱۵ هزارتومان زیر قیمت یعنی کیلویی ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان می‌فروختند. به‌گفته او، هم‌اکنون و با قیمت کنونی میان عرضه و تقاضا تعادل نسبی ایجاد شده و قیمت مرغ افزایش یافته ؛ اگرچه هنوز به قیمت واقعی تولید نرسیده است.

*

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها