کدخبر: 17081

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

هشدار مهم هواشناسی به این استان ها| بخوانید

سازمان هواشناسی با اشاره به نفوذ هوای نسبتاً سرد به کشور برای برخی استا‌ن‌ها از جمله تهران هشدار خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، سواحل شمالی، ارتفاعات سمنان،‌ خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی ابرناکی، بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و کاهش دما پیش‌‌بینی شده است و دریای خزر مواج است.

در اردبیل،‌ ارتفاعات آذربایجان شرقی و ارتفاعات البرز بارش‌ها به‌صورت برف خواهد بود. در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان،‌ شرق هرمزگان،‌ جنوب استان‌های کرمان،‌ فارس و بوشهر نیز افزایش ابر، وزش باد و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

سه‌شنبه بارش‌ها در سواحل دریای خزر کاهش می‌یابد و در استان‌های واقع در نوار شرقی کشور ابرناکی، رگبار باران و وزش باد شدید همراه با کاهش دما روی می‌دهد که در برخی مناطق واقع در شمال شرق بارش‌ها به‌صورت برف خواهد بود.

همچنین فردا در استان‌های خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، شمال هرمزگان،‌ جنوب سیستان و بلوچستان، فارس و جنوب اصفهان ابرناکی، بارش پراکنده گاهی همراه با وزش باد و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام  سازمان هواشناسی  روز چهارشنبه در شمال غرب،‌ یزد، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب استان‌های فارس و بوشهر افزایش ابر،‌ رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد. در اواخر وقت نیز در غرب سواحل دریای خزر بارش‌ها آغاز می‌شود.

پنجشنبه در اکثر مناطق کشور جو آرامی پیش‌بینی می‌شود و در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش پیش‌بینی شده است. جمعه با ورود سامانه بارشی، بارش‌ها در جنوب غرب و غرب آغاز می‌شود.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای نسبتاً سرد

زمان شروع: صبح سه‌شنبه 1401/08/17

زمان پایان: پیش از ظهر چهارشنبه 1401/08/18

نوع مخاطره: کاهش دما میانگین بین 5 تا 7 درجه

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/08/17: شمال تهران، سمنان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مازندران.

چهارشنبه 1401/08/18: خراسان جنوبی، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی.

توصیه:

تنظیم دمای  مرغداری‌ها، دامداری‌ها و سالن‌های پرورشی.

تنظیم دما  و تأمین سوخت گلخانه‌ها.

انتقال دام  و کندوها از ارتفاعات به مناطق گرمتر و تأمین خوراک زمستانه برای کلنی‌ها.

تخلیه لوله‌های  آبیاری تحت فشار جهت جلوگیری از یخ‌زدگی.

تسریع در  برداشت زعفران، سیب، انار، سبزی و صیفی‌جات، گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی و انتقال به مکان‌های مناسب در استان خراسان رضوی.

تسریع در  برداشت سیب‌زمینی و چغندر‌قند و انتقال به انبارها در استان خراسان‌شمالی.

تسریع در  برداشت پنبه و شالی در استان گلستان.

 

ارسال نظر: