کدخبر: 1519

همه چیز درباره مافیا و کارت نقش های بازی شب های مافیا

یکی از بازی‌های به شدت محبوب و پرطرفداردر چند سال اخیر بازی شب مافیا است، یک بازی دورهمی و جذاب که پایش حتی به کافه‌های شهر هم رسیده است. در این مقاله قصد داریم به همه چیز درباره مافیا و کارت نقش های بازی شب های مافیا بپردازیم.

 

 

Untitled

بازی شب‌های مافیا

در ابتدا باید بگوییم که بازی مافیا انواع مختلفی دارد که در ایران تنها دو نمونه مافیای کلاسیک و شب مافیا شناخته شده اند، تفاوتی که این بازی‌ها با هم دارند در تعداد نفرات آنها است، مافیای کلاسیک دارای نهایتا چهار یا پنج نقش است و برای بازی کردن فقط به چند عدد کاغذ نیاز دارید اما برای بازی شب مافیا که نسخه جدیدتری از بازی مافیای کلاسیک است نقش‌های متنوع تری تعریف شده است و معمولا از گیم برد و کارت برای اجرای آن استفاده می‌شود.

تفاوت شب مافیا با دیگر بازیهای این سبک

در بازی مافیا هر تیم و گروه بر اساس یکی از سناریوهای تعریف شده بازی را پیش می‌برد و معمولا با ورود به یک جمع جدید با حجم زیادی از تغییرات مواجه می‌شویم، بنابراین تعیین یک تعریف یا استاندارد واحد و همگانی که بتوان به آن رجوع کرد غیر ممکن است، به همین دلیل با تولد بازی شب مافیا نواقص این بازی جبران شده و نسخه جدید بسیار مورد توجه قرار گرفت.

اصلی‌ترین تفاوت بازی شب مافیا با نمونه‌های دیگر این سبک بازی اضافه شدن گروهی با عنوان مستقل به بازی است که باعث می‌شود بازی هیجان بیشتری داشته و رقابتی جدید شکل بگیرد.

آنچه بازی شب مافیا را جذاب می‌کند این است که برای هر یک از شرکت کنندگان در بازی با توانایی‌های شخصیتی همان فرد نقشی در نظر گرفته می‌شود که بسیار مورد توجه شرکت کنندگان در بازی قرار گرفته است، در حقیقت در کنار نقش‌های کلیدی و کهنه کار شخصیت های جدید و آشنا نیز در بازی حضور پیدا می‌کنند، طراحان سعی کرده‌اند که این نقش را به گونه‌ای تعریف کنند که در جذابیت بازی مافیا خللی ایجاد نشود.

کارتهای نقش ‌های بازی شب مافیا

بازی مافیا دارای کارت‌های گوناگونی است که شامل کارت‌های شخصیت‌های بازی، کارت‌های رای گیری، کارت حرکت آخر، کارت‌های شب و روز، کارت اتهام، کارت سفید و کارت سر صحبت می‌شود.

ماهیت کارت نقش‌های بازی شب مافیا در واقع بازی‌های رومیزی را در ذهن تداعی می‌کند و باعث می‌شود که بازی غیر قابل پیش‌بینی باشد، کارت نقش‌های بازی شب مافیا با حضور تعداد بالایی نقش با بازیکن بیشتر جذابیت‌های خود را بیشتر به نمایش می‌گذارد و باعث می‌شود که این بازی به یک بازی هیجانی دورهمی تبدیل شود که همه در آن نقشی خواهند داشت.

تاریخچه بازی گروهی مافیا

این بازی برای اولین بار توسط شخصی با نام  دیمیتری دیویدف دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو به عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد و مورد بررسی قرار گرفته است و پس از آن به تدریج در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافت  تا جایی که در دهه 90 به عنوان یک سرگرمی محبوب در میان خانواده‌ها جا باز کرد، این بازی سال‌ها دست نخورده باقی ماند تا این که در نسخه جدید آن با اضافه شدن نقش‌های جدید بازی شب‌های مافیا ایجاد شد.

تعداد بازیکنان بازی شب‌های مافیا و نقش های اصلی

بیش از تعداد 40 کارت نقش در این بازی وجود دارد بنابراین می‌توان گفت که حداقل 10 نفر می‌توانند در بازی حضور داشته باشند. این بازی توسط چند نقش اصلی خدا، کارآگاه، دکتر، حرفه‌ای و مافیا انجام می‌شود اما نقش‌های بیشتری نیز تعریف شده است که در بازی شب‌های مافیا برای همه شرکت کنندگان نقش تعریف می‌شود.

 

Untitled

هدف بازی مافیا چیست؟

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت خود قرار داشته باشند عملا بازی به پایان می‌رسد.

معرفی کارت های بازی شب های مافیا

کارت‌های بازی شب مافیا دارای رنگ‌های مشخصی است که به این شرح است کارت‌های آبی رنگ مربوط به تیم شهروند و قرمز رنگ مربوط به تیم مافیا و زرد رنگ و مشکی رنگ مربوط به تیم مستقل است. در ادامه به معرفی بیشترین کارت نقش‌های بازی شب مافیا در دسته بندی‌های اصلی: شهروند، مافیا، نیمه مستقل و مستقل بازی می‌پردازیم:

کارت نقش‌های گروه شهروند : دکتر، افیون، کارآگاه، فدایی، کلانتر، جادوگر، دستکج، قهرمان، شهردار، فرشته نجات و ...

کارت نقش‌های گروه مافیا: رئیس مافیا، شاه کش، معشوقه، روانکاو، جلب، آمپول زن، قاتل حرفه‌ای، سیاه زخم و داروساز

کارت نقش‌های گروه خاکستری و نیمه مستقل شب مافیا: جانی، مجهول، همزاد، مریض

کارت نقش‌های مستقل شب مافیا: هزار چهره، نایب، شیطان صفت، سندیکا، گرگ نما، دورگه، عماد و کرونا

شروع بازی

در شروع این بازی گرداننده تعدادی کارت از هر دو دسته مافیا و شهروند بدون این که بقیه ببینند به شکل تصادفی در میان بازیکنان پخش می‌کند، بازیکنان هم به طور نامحسوسی نقش خود را می‌بینند، با اعلام فاز شب فقط بازیکنان مافیا چشمان خود را باز نگه می‌دارند و بازیکنی که باید اعدام شود را مشخص می‌کنند، سپس دیگر بازیکنان فاز شب نیز چشمان خود را باز می‌کنند و فاز روز آغاز می‌شود.

 

Untitled

بازیکن‌ها 30 ثانیه فرصت دارند که در مورد این که چه کسی مافیاست صحبت کنند. بعد از آن رای‌گیری شروع می‌شود. به هر بازیکن یک کارت سفید و یک ماژیک داده می‌شود که نام بازیکن مورد نظرش را بنویسد. گرداننده کارت‌ها را جمع می‌کند و بعد از شمارش رای‌ها بازیکنی که بیشترین رای را آورده اعدام شده و از بازی حذف می‌شود.  در دور بعد باز هم مراحل قبلی تکرار می‌شود تا این که یکی از دو گروه به شرط پیروزی‌اش برسد. شروط پیروزی روی یک کارت نمایش داده شده است.

باید توجه کنید که شهروندها در صورتی برنده می‌شوند که تمام مافیاها کشته شده باشند یا سندیکا یا گرگ نما حذف شده باشند و مافیاها در صورتی برنده می شوند که تعدادشان مساوی یا بیشتر از شهروندها باشد.

کلام آخر

در این مقاله به همه چیز درباره مافیا و کارت نقش‌های بازی شب‌های مافیا پرداختیم، در صورتی که اهل بازی‌های دورهمی هستید می‌توانید با خرید آنلاین بازی فکری دورهمی‌های خود را هیجان انگیزتر کنید، بازی‌ های فکری زینگو نیز از جمله بازی‌های فکری بسیار مناسب برای دورهمی‌های دوستانه در این زمینه است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها