کدخبر: 153

افزایش حقوق بازنشستگان کدام ارگان افزایش بیشتری داشته؟

علی دهقان‌کیا،رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران گفت: «مستمری برخی از بازنشستگان میانه‌بگیر پس از اعمال ماده ۹۶ قانونی تامین اجتماعی (افزایش سنواتی) و دو مرحله متناسب‌سازی تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.»

حقوق بازنشستگان در مجلس درحال رایزنی است. حقوق بازنشستگان در سال آینده افزایش می‌یابد. حقوق بازنشستگان  در بهمن ماه واریز شد. حقوق بازنشستگان در سال 1400 همسان سازی می‌شود. حقوق بازنشستگان را با ما دنبال کنید.

با بیان اینکه مستمری برخی از بازنشستگان میانه‌بگیر تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، افزود: «برای نمونه فردی که در سال ۷۲ با سقف مستمری بازنشسته شده، پس از اعمال ماده ۹۶ قانونی تامین اجتماعی (افزایش سنواتی) و دو مرحله متناسب‌سازی تا ۱۰۰ درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش مستمری داشته است.» 

وی افزود: «به صورت کلی بازنشستگانی که با سقف مستمری بازنشسته شده بودند، اما تا پیش از اصلاح احکام ۳ تا ۴ برابر حداقل مستمری را دریافت می‌کردند، تا ۱۰۰ درصد افزایش مستمری را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند. برای نمونه یک عده از این گروه بازنشستگان که ۵ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کردند، پس از اصلاح احکام، در اردیبهشت ماه ۱۰ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کنند.» 

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران با بیان اینکه بازنشستگان حداقلی‌بگیر سال‌های ۹۵ تا ۹۹ به دلیل اینکه ضریب چندانی در سال برقراری مستمری خود نسبت به سال جاری نداشته‌اند، مستمری پایینی دریافت می‌کردند، گفت: «این گروه از بازنشستگان شاهد افزایش ۵۰ درصد مستمری، ناشی از اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی (افزایش سنواتی) و افزایش ناشی از متناسب‌سازی در سال ۱۴۰۰ هستند.» 

دهقان‌کیا افزود: «البته پیشنهاد اولیه، ۴۵ درصد افزایش نسبت به اسفند ماه بود، اما در نهایت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با ۵۰ درصد افزایش مستمری این گروه از بازنشستگان نسبت به سال ۹۹ موافقت کرد؛ البته این ۵۰ درصد افزایش مربوط به پایه‌ی مستمری نیست و بر روی جمع مستمری و مزایا اعمال می‌شود.» 

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران با اشاره به منفک بودن افزایش‌های ناشی از متناسب‌سازی در حکم ترمیمی اردیبهشت ۱۴۰۰، گفت: «سازمان تامین اجتماعی برای مشخص شدن میزان افزایش‌ها در هر یک از ردیف‌های افزایشی، جدول را منفک کرده است، اما از ماه‌های بعد، تمام این موارد در مستمری قرار می‌گیرد.»

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: لحنی که امروز در جامعه ما و روزنامه‌ها و فضای مجازی می‌بینیم مطابق سیره امیرالمومنین(ع) در وصیت نامه ایشان نیست.

روحانی گفت: سال ۹۹ یکی از سخت ترین سال های تاریخ ایران بود زیرا اتکای ما به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد و به فرآورده ها ۶ درصد بوده است. آنهایی که دولت را نقد می‌کنند به این نکات توجه کنند که اتکای دولت به نفت و میعانات فقط ۲ درصد بوده است.

وی افزود: شاید در برخی موارد از بودجه عمرانی برای بودجه جاری برداشت شده است اما در سال ۹۹ بودجه عمرانی را بیش از مصوب آن عمل کردیم. در سخت‌ترین سال، بودجه عمرانی ما ۸۸ هزار میلیارد تومان بود اما آن چیزی که ما عمل کردیم ۹۲.۱ هزار میلیارد تومان بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال ۹۹ بیشترین کمک را به بازنشستگان و کارکنان کردیم، گفت: آنهایی که در سال ۹۸ حقوقشان زیر ۴ میلیون بوده، ۵۳ درصد آنهایی که حقوقشان زیر ۶ میلیون بوده ۴۵ درصد و آنهایی که ۶ بین تا ۱۰ میلیون حقوق می‌گرفتند، ۳۴ درصد به حقوقشان اضافه شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: مجموع دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر در ۱۳ماه بیش از ۲ و نیم برابر شده و سایر سطوح نیز افزایش بیش از ۲ برابری داشته‌اند و با هر معیار و هر مرجعی که حساب کنید در این مدت نرخ تورم به این اندازه نبوده و کار بسیار ارزشمندی انجام شده است.

مصطفی سالاری در جلسه‌ای با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای کانون عالی بازنشستگان که با ارتباط ویدئو کنفرانسی با مدیران تأمین اجتماعی و روسای کانون‌های بازنشستگان استانها همراه بود، اظهار کرد: دو مرحله متناسب‌سازی و افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان موجب بهبود قابل توجه معیشت بازنشستگان شده است و البته ما تمایل داشتیم که افزایش بیش از این انجام دهیم و اگر منابعی باشد هیچ تردید و مضایقه ای نداریم و از حداکثر ظرفیت برای بهبود خدمت رسانی به بازنشستگان و کارگران استفاده می‌شود.

 

سالاری افزود: مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در مرداد ۹۹ و با فاصله یک هفته پس از ابلاغ مصوبه مجلس اجرا شد و ما با تمام توان و استفاده از همه ظرفیت‌های ممکن برای ارتقای خدمات تأمین اجتماعی و بهبود معیشت بازنشستگان اقدام کردیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع برنامه متناسب‌سازی از اهمیت و حساسیت این موضوع و مشکلات این مسیر آگاه بودیم، گفت: از ابتدا به دنبال برآورده کردن مطالبات برحق جامعه بوده‌ایم و می دانستیم شروع این کار باعث شکل‌گیری و افزایش توقعات و مطالبات می‌شود اما برای ما بسیار مهم است که برای این جمعیت بزرگ که معیشت آنان وابسته به تامین اجتماعی است بتوانیم گام موثری برداریم.

سالاری از دریافت سهام مربوط به مرحله اول اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای آینده خبر داد و افزود: علاوه بر ۳۲ هزار میلیارد تومانی که مطابق قانون به صورت اختصاصی برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شده بود؛ ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز از محل ۱۲ هزار میلیارد تومانی که سال گذشته برای تمامی صندوق‌های بازنشستگی تصویب شده بود به تامین اجتماعی رسید و طی روزهای آینده این شرکتها دریافت می‌شوند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزایش حقوق بیشتر در متناسب سازی سایر صندوق‌های بازنشستگی را زمینه‌ساز ایجاد توقعات برحقی در بین بازنشستگان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: در ماه‌های انتهایی سال گذشته تلاش زیادی کردیم که منابع بیشتری دریافت کنیم و در روزهای آخر سال نیز با پیگیری فراوان موفق شدیم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به هر بازنشسته پرداخت کنیم.

سالاری با بیان اینکه در سال جاری نیز تلاش سازمان تأمین اجتماعی این بود که در فروردین احکام بازنشستگان صادر شود، گفت: این کار حاصل حمایت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پیگیری و مشارکت نمایندگان تشکل های بازنشستگان است و پیگیر ی این تشکلها بابت انتقال مسائل و مطالبات بازنشستگان ارزش و اهمیت بالایی دارد.

وی تداوم پرداخت‌های مربوط به متناسب‌سازی و تضمین خدمت‌رسانی به جامعه تحت پوشش تأمین اجتماعی را بدیهی دانست و افزود: درباره تامین منابع ۸۹ هزار میلیارد تومان تردیدی نداریم و نحوه وصول و فرآیند وصول را به سرعت پیگیری می کنیم.

سالاری دریافت مطالبات تأمین اجتماعی از دولت را در سال گذشته و سال جاری بی‌نظیر ارزیابی کرد و گفت: با وصول ۸۹ هزار میلیارد تومانی که مطابق قانون بودجه سال جاری فرآیند آن شروع شده و قطعا به زودی به نتیجه می‌رسد، در مجموع ۱۴۴ هزار میلیارد تومان در مدت ۱۴ماه از دولت دریافت می‌کنیم و تعهدات جاری دولت نیز برای نخستین بار در قانون بودجه لحاظ شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحول جدی در خدمات درمانی این سازمان اظهار داشت: هزینه خدمات درمانی در بیمارستان‌های دولتی در شهرهای فاقد مرکز درمانی تأمین اجتماعی برای همه بیمه شدگان و در همه مناطق کشور برای افراد بالای ۶۵ سال رایگان است و تأمین اجتماعی کل هزینه بستری را برعهده گرفته است.

 

وی طرح نسخه الکترونیک را از دیگر افتخارات سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: این طرح همچنین افتخاری برای دولت است و گامی بسیار ارزشمند برای ارتقای همه جانبه خدمات درمانی در کل کشور محسوب می‌شود.

سالاری توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش مراجعات مردم به شعب تأمین اجتماعی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: اجرای طرح ۳۰۷۰ برای ارائه غیرحضوری ۳۰ خدمت و کاهش ۷۰ درصدی مراجعات مردم شعب تامین اجتماعی را خلوت کرد و ۳۰ خدمتی که رونمایی شده است را دائماً بررسی می‌کنیم تا اشکالات احتمالی در اسرع وقت رفع شود و برای این خدمات به زودی به جایی می‌رسیم که ارائه این خدمات در شعب متوقف شود.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، وی همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با سازمان تأمین اجتماعی را نیز ارزشمند و قابل تقدیر دانست و گفت: در بودجه ۱۴۰۰ هر پیشنهادی که به ضرر سازمان تأمین اجتماعی بود، حذف و هر قانونی که برای ارتقای خدمات این سازمان مورد نیاز بود، تصویب شد.

محمد شریعتمداری در حاشیه نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس در جمع خبرنگاران در خصوص اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان، تصریح کرد: در سال گذشته و با تصویب مجلس و تایید هیات وزیران، مقرر شد تا ۳۷ هزار میلیارد تومان از سهام دولتی در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد که این مصوبه مراحل پایانی اقدام را طی کرده و امیدواریم طی روز‌های آتی به مالکیت این سازمان در آید.

وی افزود: همچنین بند (و) تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ زمینه تامین حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق سازمان تامین اجتماعی از دولت را فراهم کرده است که باید در قالب سهام در اختیار این سازمان قرار گیرد.

شریعتمداری ادامه داد: تقریبا لیست سهام مورد واگذاری تعیین شده و در اولین فرصت این کار انجام می‌گیرد، اما سازمان تامین اجتماعی اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را معطل و موکول به تعیین همه این سهام و فروش آن نکرد بلکه از محل منابع موجود تلاش کرد تا به صورت مرحله بندی شده، همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را اجرا کند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: مرحله اول همسان سازی حقوق‌ها سال گذشته انجام شد و مرحله دوم در فروردین ماه امسال اجرا شد که البته با نواقصی مواجه بود.

شریعتمداری با اشاره به تفاهم سازمان تامین اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان این سازمان تصریح کرد: در اردیبهشت ماه مرحله دوم اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اصلاحاتی اجرا می‌شود.

جمعی از بازنشستگان کارگری نکاتی را مطرح کردند؛ این بازنشستگان گفتند: گویا خلف وعده صورت گرفته؛ تمام آیتم‌هایی را که در حکم ۱۴۰۰ به نام متناسب‌سازی آمده باید جمع کرد تا به مبلغ ۷۵٪ عقب افتادگی ضریب نسبت به زمان بازنشستگی رسید. این کار غیر قانونی است چون عقب‌افتادگی حقوق متعلق به پایه مستمری است و نباید در مزایا سرشکن شود و افزایش مزایا مربوط به حکم دیوان عدالت اداری است.

این بازنشستگان با بیان اینکه آقایان روغن ریخته را نذر امامزاده کرده‌اند؛ ادامه دادند: حکم دیوان عدالت اداری را باید اجرا می‌کردند و ربطی به متناسب‌سازی ندارد. در واقع متناسب‌سازی و حکم دیوان عدالت اداری با هم ادغام شده است. حالا اصلِ مبلغ متناسب‌سازی را که البته دقیق هم نیست، در مزایا سرشکن کرده‌اند. مبلغ متناسب‌سازی  به اضافه‌ی حق اولاد، معیشت، مسکن، عائله مندی و تفاوت تطبیق، سرجمع ۷۵٪ عقب‌افتادگی نسبت به زمان برقراری است که برای بازنشستگان قابل قبول نیست.  

آن‌ها ادامه دادند: نکته دوم اینکه تقریبا پرداختی اسفند را ضرب در۵۰٪ کرده‌اند و با مستمری اسفند جمع کرده‌اند و سر جمع مستمری سال ۱۴۰۰ را اینگونه بدست آورده‌اند.

در این اطلاعیه که در حضور رئیس کانون عالی بازنشستگان و رئیس اتحادیه پیشکسوتان بازنشستگان تامین اجتماعی و دیگر اعضای کانون‌های بازنشستگی اعلام شد، آمده است :

احکام جدید مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم و سناریوی مورد توافق با اعضای کانون عالی بازنشستگان و اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری صادر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی بر اساس این اطلاعیه  در احکام جدید حقوق بازنشستگان:

حقوق بازنشستگان

اولاً: اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) بر مجموع مبالغ مستمری و متناسب‌سازی اسفند سال ۱۳۹۹ مستمری‌بگیران صورت پذیرفت.

ثالثاً: با توجه به انتظارات و مطالبات همه سطوح مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی، پس از اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) و اجرای متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و افزایش مزایای جانبی، دریافتی هیچ مستمری‌بگیری کمتر از ۱.۵ برابر مجموع پرداختی اسفند سال ۱۳۹۹ نخواهد بود.

اکبر شوکت عضو هیات امنا سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگوی تلویزیونی، اظهار کرد: برای نزدیک به ۱۴ میلیون خانوار، بیمه پرداز داریم که با اعضای خانواده ۳۷ میلیون نفر می‌شوند و حدود ۴ میلیون نفر مستمری بگیر داریم که با اعضای خانواده حدود ۷ میلیون نفر هستند، جمعا ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند.

وی افزود: از این ۱۴ میلیون بیمه شده، ۱۰ میلیون نفر بیمه شده اجباری و ۴ میلیون نفر بیمه شده خاص هستند.

شوکت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بین دو واژه متناسب سازی و همسان سازی، کدام را باید بگوییم؟ گفت: تقریبا برآوردی از هر دو است و توافقاتی کانون بازنشستگان کشور، بابت همسان سازی انجام شده بود. این توافقات مبنی بر این بود که سالیانه ۱۶ هزار میلیارد تومان بابت همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یابد، حقوق کارگر و بازنشسته به دلیل تورم‌ها خیلی فاصله افتاده است و توافق شد که ۷۵ درصد این عقب افتادگی ها، به تمامی بازنشستگان پرداخت شود.

عضو هیات امنا سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: رقم متناسب سازی امسال به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید و بازنشسته‌ای که ۳۰ سال سابقه دارد و حداقل بگیر است مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت خواهد کرد. این رقم بعد از اعمال افزایش سالیانه است و میانگین بالای ۲ میلیون تومان به حقوق کل بازنشستگان اضافه خواهد شد.

شوکت ادامه داد: برخی از افراد با ۶۰ سال سن، ۲۰ سال سابقه دارند و جدا از افزایش سالیانه که برای تمام بازنشستگان یکسان است، بر اساس سنوات، خدمت بازنشسته متناسب سازی می‌شود. چراکه دور از عدالت است که مانند بازنشسته‌ای که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده دریافت کند.

پاسخ به سوال همسان سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این افزایش با نرخ تورم همخوانی دارد؟ بیان کرد: مشکل اصلی جای دیگر است، در این که باید حقوق بازنشستگان افزایش یابد و اینکه حقوق بازنشستگان کم است. شکی نیست اگر شورای عالی کار حقوق کارگران را بالا تصویب می‌کرد بهتر بود، زیرا در این صورت پایه حقوق کارگران و به دنبال آن بازنشستگان افزایش می‌یافت. چراکه در حال حاضر تامین اجتماعی با فروش اموال خود متناسب سازی را اجرا می‌کند و این اتفاق خوبی نیست، هرسال هم مبلغ متناسب سازی افزایش می‌یابد. مگر تامین اجتماعی چه قدر از دولت طلب دارد؟ طلب ما از دولت هم بالاخره تمام می‌شود.

عضو هیات امنا سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: پایه حقوق بازنشستگان سال ۹۹، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود که امسال به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. مقداری هم بابت حق مسکن و ... بوده است و توقع داشتیم که پایه حقوق بازنشستگان به جای بن و حق مسکن افزایش یابد و در کل سال گذشته در حق جامعه کارگری اجحاف شد.

شوکت با اشاره به اینکه امسال تا حدودی با درخواست کارگران در شورای عالی کار کنار آمدند، گفت: باز هم افزایش حقوق کارگران خیلی رضایت بخش نبود، اما نسبت به سال گذشته بهتر بود و وزیر کار و نمایندگان کارفرمایی به نظرات جامعه کارگری توجه کردند.

وی در خصوص بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، بیان کرد: واقعا باید فکر اساسی در این خصوص شود، فردی که در راس دولت قرار می‌گیرد باید فکر درستی کند، بحث رفاه اجتماعی و عدالت اجتماعی مطرح است. در تمام کشور‌های پیشرفته دنیا شاخصی مطرح است که سازمان تامین اجتماعی یک ملاک رفاه اجتماعی است، اگر پایه حقوق بازنشستگان به درستی افزایش یافته بود لازم به متناسب سازی نبود و این منابعی که از دولت می‌گیریم و برای متناسب سازی هزینه می‌کنیم را سرمایه گذاری می‌کردیم.

عضو هیات امنا سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اجرای متناسب سازی برای بازنشستگان کشوری و لشکری از بیت المال انجام می‌شود، اما برای بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند مالتان را می‌دهیم بروید متناسب سازی را اجرا کنید. این روال بازنشستگان کارگری را ناراحت می‌کند، منابع همسان سازی باید درست دیده شود نمی‌خواهم ایجاد ناامیدی کنم، اما باید برای اموال تامین اجتماعی بهتر تصمیم گیری و مدیریت شود هنوز به مرحله بحران شدید نرسیده ایم، اما می‌شود از این بحران عبور کرد، افرادی که تصمیم گیرنده هستند باید به این برسند که حرکت جدی درخصوص سازمان تامین اجتماعی باید انجام دهند، دولت نباید شرکت‌های ورشکسته خود را به عنوان دیون به سازمان تامین اجتماعی دهد، نزدیک به ۲۰ نوع پیشنهاد مختلف که بار مالی زیادی هم برای دولت ندارد بابت رد دیون به دولت پیشنهاد دادیم، برای مثال گفتیم قسمتی از منطقه آزاد مکران را در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهید.

شوکت افزود: امسال رقم بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رد شد و این رقم‌های واقعی است، هرسال دولت حق بیمه ۴ میلیون نفری که بیمه شده خاص هستند، را به عنوان کارفرما پرداخت کند، ۳ درصد هم حق بیمه تمامی بیمه شدگان است که دولت باید پرداخت کند، هرسال دولت بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت کند. گاهی دولت اعلام می‌کند که براساس نرخ همان ۲۰ سال پیش بدهیمان را پرداخت می‌کنیم که این حرف درستی نیست که نرخ حق بیمه در آن روز یک مبلغی بوده و درحال حاضر فرق می‌کند، این حرف‌ها باعث ناراحتی جامعه کارگری می‌شود.

شوکت اضافه کرد:‌ ای کاش تدبیری درستی در این زمینه صورت می‌گرفت، مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‌های کلی تامین اجتماعی را تصویب و ابلاغ کردند و تاکید داشتند بر روی توانمندسازی صندوق‌های بازنشستگی اقدام شود، به بازنشستگان قول می‌دهیم که بحران‌های صندوق‌های بیمه‌ای طبیعی است و می‌توانیم از این بحران‌ها عبور کنیم. یکی از خواهش‌های ما از کاندید‌های ریاست جمهوری بحث رفاه اجتماعی است از آن‌ها درخواست داریم با نمایندگان جامعه کارگری در این خصوص مشورت کنند، این طور نباشد که هر دولتی می‌آید بار خود را بر دوش دولت دیگر گذارند، یکی از شعار‌های اصلی کاندید‌اها توجه به رفاه عمومی باشد.

در اجرای دستور مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در تاریخ بیستم فروردین مبنی بر بررسی مجدد احکام صادره مستمری‌بگیران غیرحداقل‌بگیر در اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم، جلسات متعدد کارشناسی با حضور کارشناسان و کانون‌های بازنشستگی برگزار شد.

پس از بررسی پیشنهادات و سناریوهای متعدد؛ سناریوی مورد توافق با کانون عالی بازنشستگان به تأیید دست‌اندرکاران و هیئت امناء سازمان تأمین اجتماعی رسید که نکات مهم سناریوی تأیید شده به شرح زیر است:

۱. مقرر شد اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) براساس مبلغ مستمری حقوق اسفندماه ۱۳۹۹ برای تمام مستمری بگیران صورت پذیرد.

۲. علاوه بر اعمال ماده ۹۶ جهت افزایش حقوق سایر سطوح، ضریب ترمیمی درخصوص متناسب‌سازی حقوق افرادی که در سال‌های گذشته ضریب زمان برقراری مستمری آنان به نسبت حداقل‌ حقوق مصوب شورای عالی کار افت و کاهش داشته است، (با جبران ۷۵% از نسبت از دست رفته) اعمال می‌شود.

۳. با توجه به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری بگیر از سازمان تأمین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان مقرر شد، پس از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفند ماه ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰ درصد نباشد.

فرمول جدید که در حال تست بر روی احکام سطوح مختلف دریافتی است، ظرف دو روز آینده به صورت آزمایشی به اجرا درآمده و طی حداکثر ۱۴ روز آینده احکام جدید صادر شده و مابه‌التفاوت حکم، درپرداخت حقوق اردیبهشت ماه لحاظ می‌شود

 آخرین وضعیت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با حضور حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در پخش زنده صفحه اینستاگرام خانه کارگر (برنامه کارگر ایرانی) بررسی می‌شود. 

این برنامه امروز ساعت ۱۷ از لینک https://www.instagram.com/workerhouse1 پخش می‌شود. شما می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات (کامنت) وارد کنید.

علی اصغر بیات رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی، در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار کرد: مرداد ماه سال ۹۹، نخستین مرحله متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شد بعد از آن مهرماه سال ۹۹ مجدد متناسب‌سازی را انجام داد و مبلغ متناسب‌سازی حدود ۷۹ درصد شد.

وی با اشاره یه اینکه بین حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی تبعیض ایجاد شد، گفت: در نهایت با پیگیری‌های مکرری که داشتیم توانستیم ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را دریافت کنیم و با دریافت این مبلغ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مجدد، اجرا شود.

بیات تصریح کرد: اسفند ۹۹، مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت علی الحساب پرداخت شد و بعد از آن مصوب شد که با پرداخت حقوق فروردین ماه، ماده ۹۶ و ماده ۱۱۱ اعمال شود و پس از افزایش سالیانه، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شود.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی افزود: ۲۰ فروردین که احکام بازنشستگان بر روی سایت نمایش داده شد اعتراضاتی در خصوص این احکام از سوی بازنشستگان صورت گرفت و بعد از بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که این مشکل از سوی سازمان تامین اجتماعی است، عددی که برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سالیانه در نظر گرفته بودیم، توسط سازمان تامین اجتماعی کنار گذاشته شد، اما مسئولان سازمان را متقاعد کردیم که اشتباه کرده‌اند.

وی ادامه داد: در فرمولی که برای متناسب‌سازی آماده کرده بودیم تمامی سطوح بازنشستگان در نظر گرفته شده بودند، مجدد جلسات ما برای اصلاح احکام آغاز شد.

بیات بیان کرد: برخی از مسئولان تامین اجتماعی مصاحبه می‌کنند که قبل از اینکه آن ۸۹ هزار میلیارد تومان را از دولت بگیریم، متناسب‌سازی را انجام دادیم. چرا بر سر بازنشستگان منت می‌گذارید؟ منابع دریافت کرده باشند یا دریافت نکرده باشند، ربطی به بازنشستگان ندارد، پرداخت این مبالغ از سوی مجلس تصویب شده و دولت نیز پذیرفته است و این بده بستان‌ها ربطی به بازنشستگان ندارد.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی بیان کرد: جلسات مختلفی درخصوص صدور احکام جدید داشتیم تا نواقص احکام رفع شود امیدوارم با پرداخت حقوق اردیبهشت ماه اشتباهات قبلی حل شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها