کدخبر: 153

حقوق بازنشستگان/پاداش بازنشستگان/وام بازنشستگان

حقوق بازنشستگان بر چه اساسی واریز می شود؟

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ماه شهریور از دو روز پیش آغاز شد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان مدتی است مورد رایزنی قرارگرفته است. اما مابه التفاوت حقوق بازنشستگان هنوز واریز نشده است. متناسب سازی حقوق بازنشستگان مورد اختلاف هست و علت اختلاف آن منبع تامین آن هست.زمان واریز معوقه حقوق بازنشستگان هنوز اعلام نشده. حقوق بازنشستگان را با ما دنبال کنید.

 پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ماه شهریور از بیستم این ماه آغاز شد.یعنی از روز 20 شهریور حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شد. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همواره براساس حروف الفبا پرداخت می شود. براین اساس پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طبق جدول زیر تا 31 شهریور ادامه دارد.

پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ماه شهریور از بیستم این ماه آغاز شد.

پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی تا 31 شهریور ادامه دارد و بر اساس حروف الفبا بر اساس جدول زیر واریز می‌شود.

دلیل تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان چه بود؟

حقوق بازنشستگان

روز گذشته، اخبار دریافتی از کارکنان و بازنشستگان برخی ارگان‌های دولتی نظیر وزارت آموزش و پرورش، حاکی از آن بود که حقوق پرداختی مرداد آنها به حساب این افراد واریز نشده بودو

مسئولان سازمان برنامه و بودجه در این مورد به باشگاه خبرنگاران جوان گفتند که این اتفاق مسبوق به سابقه بوده است و گاهی رخ می‌دهد، اما بطور کلی مشکلی بودجه‌ای برای واریز حقوق وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

مسئولان این سازمان پیگیری دقیق‌تر را به خزانه‌داری کل‌کشور ارجاع دادند، در عین حال مسئولان صندوق بازنشستگی می‌گویند ۷۰ درصد بودجه پرداخت حقوق را از سازمان برنامه و بودجه می‌گیرند اما تعطیلات ۶ روزه کرونایی سبب تاخیر در پرداختی‌ها شده بود.

ایلنا، نیز در این مورد گزارش داد که صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده که تعطیلات ۶ روزه کرونایی، مشکلاتی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان به وجود آورده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حقوق‌ها از طریق خزانه تامین می‌شود که این مبلغ هنوز از سوی خزانه کشور به صندوق بازنشستگی پرداخت نشده است.

با وجود سر رسیدن زمان واریز حقوق کارکنان دولت، خبر‌های دریافتی حاکی از این است که کارمندان و بازنشستگان برخی نهاد‌ها هنوز حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

اخبار دریافتی از کارکنان و بازنشستگان برخی ارگان‌های دولتی نظیر وزارت آموزش و پرورش، حاکی از آن است که حقوق پرداختی مرداد آنها هنوز به حساب این افراد واریز نشده است.

مسئولان سازمان برنامه و بودجه در این مورد به باشگاه خبرنگاران جوان گفته‌اند که این اتفاق مسبوق به سابقه بوده اس و گاهی رخ می‌دهد، اما بطور کلی مشکلی بودجه‌ای برای واریز حقوق وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

مسئولان این سازمان پیگیری دقیق‌تر را به خزانه‌داری کل‌کشور ارجاع دادند، در عین حال مسئولان صندوق بازنشستگی می‌گویند ۷۰ درصد بودجه پرداخت حقوق را از سازمان برنامه و بودجه می‌گیرند اما تعطیلات ۶ روزه کرونایی سبب تاخیر در پرداختی‌ها شده است.

مسئولان این سازمان می‌گویند در تلاش هستند تا بتوانند تا پایان ساعت اداری امروز، حقوق‌ها را پرداخت کنند.

ایلنا، نیز در این موزد گزارش داد که صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده که تعطیلات ۶ روزه کرونایی، مشکلاتی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان به وجود آورده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حقوق‌ها از طریق خزانه تامین می‌شود که این مبلغ هنوز از سوی خزانه کشور به صندوق بازنشستگی پرداخت نشده است.

صندوق بازنشستگی کشور در تلاش است تا پایان وقت ادارای امروز حقوق‌ها را پرداخت کند، اما این موضوع بعید به نظر می‌رسد و ممکن است کار پرداخت حقوق‌ها به روز‌های آینده موکول شود.

سومین نوبت وام بازنشستگان کی واریز می‌شود؟

حقوق بازنشستگان

همین موضوع باعث شد که، مدیر کل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کند پرداخت نوبت دوم وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه بگیران در روز شش می‌شود.

حالا نیز با تعطیلاتی که تا روز شنبه آینده ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود سومین نوبت وام نیز با تاخیر چند روز واریز شود، یعنی این احتمال وجود دارد که بازنشستگان مشمول وام خود را آخر هفته بعد(هفته منتهی به پنج مرداد) دریافت کنند.

طبق اعلام صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری، از بین متقاضیان دریافت وام بازنشستگی، حدود ۱۳۰ هزار نفر مشمول شناسایی شدند که قرار شد در شش نوبت پرداخت شود.

اولین نوبت آن در پایان تیر پرداخت شد که بیش از ۲۳ هزار نفر این وام را دریافت کردند. دومین نوبت نیز در پایان هفته اول مرداد به حساب بیش از ۲۴ هزار نفر واریز شد. قرار است سومین نوبت نیز طی دو هفته آینده پرداخت شود. سه نوبت باقی مانده نیز در ماه‌های شهریور، مهر و آبان انجام می‌شود.

بنابراین اگر چه ممکن است همانند تعطیلات شش روزه پایان تیر، در واریز حقوق کارمندان دولت اختلالی انجام نشود، اما در برخی از عملیات‌های بانکی این تاخیر و اختلال وجود دارد.

ارجحیت منافع شخصی و جناحی بر حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان

اما آیا صندوق‌ها نباید در سال‌های گذشته به گونه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کردند که اکنون برای تامین مصارف خود به دریافت تسهیلات یا استفاده از منابع خزانه، وابسته نباشند؟

سعدوندی در پاسخ به این پرسش می‌گوید: در بخش سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها به تصدی‌گری رو آورده‌اند و در همین بخش نیز، منافع شخصی و جناحی، بر منافع مستمری‌بگیران آنها ارجحیت داشته است.

او می‌افزاید: از سوی دیگر سیاست‌های اقتصادی نادرست، باعث افزایش بیکاری به ویژه در نسل جوان شده و این امر ورودی صندوق‌ها را کاهش داده است.

با توجه به شرایط بحرانی‌ صندوق‌های بازنشستگی، حالا تردیدهایی نیز برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی آنها از بانک‌ها وجود دارد.

سعدوندی در این مورد می‌گوید: با توجه به اینکه ورودی و خروجی صندوق‌ها تراز نیست، می‌توان گفت آنها در آستانه ورشکستگی قرار دارند. در این شرایط قابل پیش‌بینی است که قادر نباشند تسهیلات دریافتی از بانک‌ها را بازپرداخت کنند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها