کدخبر: 2191

خبر مهم

واکسن کرونای جدید وارد شد / اولویت با چه کسانی است؟

صبح امروز سوم مرداد، نهمین محموله‌ی واکسن تهیه شده در فرودگاه امام خمینی برای توزیع سریع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.​

در این مرحله یک میلیون و ۹۵ هزار و ۲۰۰ دُز واکسن به کشور وارد شد؛ با ورود این محموله که تاکنون توسط ۱۱ پرواز به کشور منتقل شده است مجموعا ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شده است.

چند دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است؟

واکسن کرونا

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون ۷ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۶۱۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۷۲ هزار و ۱۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۲۶ هزار و ۶۲۸ دوز رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در روز گذشته ۲۲۶ هزار و ۱۴۲ دوز واکسن تزریق شده است.

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتماً در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام و پس از دریافت پیامک نوبت دهی، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

علیرضا رئیسی گفت: وضعیت ابتلا و بستری ها در کشور افزایش‌یابنده است و بعد از موج چهارم که ما هنوز از شاخه نزولی پایین نیامده بودیم، مجددا وضعیت صعودی شد که دلایل متعددی داشت از جمله این‌که سویه جدید دلتا آمد که قدرت سرایت بالاتری داشت اما صرف‌نظر از سویه‌های ویروس؛ افزایش بار بیماری را پیش از آنکه گردن ویروس بیاندازیم باید گردن خود بیاندازیم‌ چون ذات ویروس جهش است و در حال قوی‌تر شدن است.

وی افزود: هیچ تفاوتی میان برخورد ما در برابر جهش‌های مختلف ویروس وجود ندارد و ما باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم، هرجا که پروتکل‌ها رعایت نشود هر نوع از جهش ویروس باعث ابتلا و درگیری بیشتر می‌شود. زمانی که قدرت سرایت ویروس افزایش می‌یابد یکی از کارهای ما تشدید پروتکل‌ها است که یک بخش آن این بود که در شهرهای قرمز بجز مشاغل گروه یک سایر مشاغل تعطیل باشند که عملا این اتفاق امکان‌پذیر نیست هرچند که ما همیشه از اصناف ممنون هستیم. اگر صنف و مغازه‌ای تعطیل می‌شود برای این است که در خانه بمانند و مهمانی و مسافرت نروند. همه جای دنیا با افزایش بیماری به سمت لاک‌داون می‌روند اما این قضیه در کشور ما عجیب غریب است، وقتی می‌گوییم قرار است از چه روز و ساعتی تعطیلی آغاز شود برخی از روز قبلش راه می‌افتند و به سفر می‌روند.

رییسی ادامه داد: اینکه انتظار داشته باشیم با ۶ روز تعطیلی معجزه رخ می‌دهد، درست نیست. افرادی که اکنون در خیابان‌ هستند مردمی هستند که رعایت نکردند. در مورد رعایت پروتکل‌ها ما شاید انتظار داریم که همه جا پلیس بگذاریم و جرایم خیلی سنگین بگذاریم اما این کار در طولانی مدت جواب نمی‌دهد. ما از زمانی که ویروس وارد کشور شد می‌گوییم سفر نروید که سبب تجمع نشود. عدم رعایت پروتکل سبب افزایش بیماری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شاخه صعودی پیک کرونا هستیم که البته به قله نرسیده است، اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که احتمالا تا دو هفته آینده هم این وضعیت را خواهیم داشت و بعد از آن در برخی استان‌ها نشانه رسیدن به پیک را داریم و انتظارم این است در هفته آینده در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان این سیر نزولی شود. این سیر نزولی به دلیل گسترش واکسیناسیون و افزایش نسبی رعایت پروتکل‌ها است البته؛ هنوز رعایت پروتکل‌ها رضایت‌بخش نیست و کمتر از ۵۰ درصد است. نباید فراموش کنیم که واکسیناسیون به تنهایی مانع از انتشار بیماری نمی‌شود و حتما باید پروتکل‌ها رعایت شود.

واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: هدف اول ما و دنیا قطع زنجیره انتقال ویروس و پایان اپیدمی است، اگر کشوری ۱۰۰ درصد هم واکسن بزند باز از شر ویروس در امان نیست و همه باید واکسن بزنند. در کشور خودمان پیش‌بینی می‌کنم با توجه به روند موجود از اواخر مهر شاهد مرگ‌ومیر خواهیم بود.

اتمام واکسیناسیون ۴۰ سال به بالا و گروه‌های پرخطر تا مهر

وی افزود: تا آخر مهر قطعا گروه سنی بالای ۴۰ سال را واکسینه کرده‌ایم. گروه سنی ۱۸ سال به بالا حدود ۶۰ میلیون نفر هستند و الان ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بالای ۵۰ سال داریم. تا پایان مهر ۲۲ میلیون نفر را می‌توانیم واکسینه کنیم و این عدد به علاوه گروه‌های در معرض خطر همچون مبتلایان به دیابت، سرطان و... است. تا پایان مهر مشاغل پرخطر از جمله رانندگان تاکسی و... هم واکسینه خواهند شد.

رئیسی با اشاره به تیتر منتشرشده از صحبت‌هایش در کلاب‌هوس مبنی بر بدقولی روس‌ها در تحویل واکسن، تصریح کرد: من در خصوص واکسیناسیون ۶۰ سال به بالا صحبت می‌کردم و گفتم تا چهارشنبه با واکسن موجود و در اختیار، واکسیناسیون این افراد به اتمام می‌رسد و گفتم برای این موضوع بر خط تولید واکسن روسی در ایران حساب نمی‌کنیم و بر واکسن‌های موجود حساب می‌کنیم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها