کدخبر: 11729

برف بازی و تیوپ سواری و بازی های برفی

برف بازی

هوای سرد زمستانی چشم انتظاری هایی را در پی دارد ، چشم انتظاری برای بارش برف ، برای بازی های زمستانی ، برای درست کردن آدم برفی و خیلی بازی های برفی دیگر. برف بازی با گلوله برف بیشترین لذت را در بین تمام بازی های برفی دارد نه خطر وریسک آنچنانی دارد و نه هزینه ای دارد همین که بتوانیم لباسهای گرم بپوشیم کافی است . یکی دیگر از بازی های برفی که مردم عادی به آن خیلی علاقه دارند سرسره بازی روی برف است ، با این کار تمام هیجان های خود را خالی می کنند و از بازی نهایت لذت را می برند. درست کردن آدم برفی  و خانه های برفی از سرگرمی هایی است که بیشتر مردم بخصوص کودکان از آن استقبال می کنند.

انواع بازی های برفی

تیوب سواری : از بازی های برفی است که بسیار کم هزینه و برای عموم مردم قابل انجام است .

یخ نوردی : بسیار پر هزینه و پر امکانات است و برای انجام آن باید مربی داشت و دوره آموزش آن را گذراند.

اسکی : ورزشی پر هزینه است که علاقه مندان زیادی دارد. رشته ورزشی اسکی شاخه های زیادی دارد مثل اسکی تلمارک، اسکی آلپاین،اسکی صحرانوردی و...

 

اسکیت روی یخ : یکی از لذت بخش ترین بازی های زمستانی هم برای انجام دهنده هم برای تماشاگراست. افراد با انجام حرکات نمایشی روی یخ باعث زیبایی منحصربه فرد این ورزش می شوند.

کایت سواری در برف : این ورزش پر از ریسک است و وابسته به چگونگی وزش باد است ،از اسکی سخت تر است .

باندی : خیلی از قوانین این بازی  زمستانی مشابه با فوتبال است به آن میتوان فوتبال زمستانی نیز گفت،زمانش هم مانند فوتبال 90 دقیقه است.

اسکلتون : یک ورزش تک نفره و زمستانی است که با استفاده از سورتمه انجام می شود.

پرش با اسکی : در این ورزش،ورزشکاران سعی می کنند بلندترین پرش را انجام دهند و در نقطه ای دور فرود آیند. این بازی زمستانی در المپیک زمستانی هم از علاقه مندان زیادی برخوردار است .

اسکی

در قدیم بیشتر در کشورهای اروپایی که سردسیر بوده اند از اسکی برای حمل ونقل بهتر در مسیرهایی که پوشیده از برف بوده استفاده کرده اند ولی الان اسکی یک ورزش پر از تفریح ولذت محسوب می شود.

پرطرفدارترین نوع اسکی،آلپاین است . اسکی سرعت و اسکی ترکیبی هم از رشته های ورزشی اسکی

آلپاین هستند. اسکی ترکیبی شامل یک مسیر اسکی سرعت ویک مسیر مارپیچ کوچک است وهرکس زودتر این مسیرها را به پایان برساند برنده است.

اسکی ایران در یازده دوره بازی های المپیک زمستانی شرکت کرده است. بازیهای المپیک زمستانی در واقع همان بازی های زمستانی است که به صورت ورزش مورد رقابت گذاشته شده اند .این بازی ها هر 4سال یکبار در زمستان برگزار می شوند.

5

انواع پیست اسکی

2 نوع پیست اسکی وجود دارد: پیست اسکی طبیعی و پیست اسکی مصنوعی

پیست اسکی طبیعی :

مناطقی هستند مثل کوه ها و ارتفاعاتی که بر اثر بارش طبیعی برف برای بازی های زمستانی آماده میشوند. مثل پیست اسکی طبیعی آبعلی که از اولین پیست های اسکی تهران می باشد و امکانات زیادی دارد مثل تله کابین که میتوان با آن از زیبایی مناظر برفی لذت برد.

پیست اسکی مصنوعی:

دیگر بازی های برفی فقط مختص به زمستان و مناطق سردسیر نیست امروزه توانسته اند در مناطق گرم نیز پیست های مصنوعی بسازند،مثل پیست اسکی دبی، در این پیست برف با کمک دستگاههای برف ساز از قطرات ریز آب ویخ ساخته میشود ، در این پیست در یک شبانه روز تقریبا 30 تن برف می بارد در کل 6000 تن برف در آن وجود دارد.

تیوپ سواری تهران

زمستان برای شهرهایی مثل تهران که بیشتر اوقات پر از دود و آلودگی است با بارش برف علاوه بر پاکی هوا زمانی هم برای تفریحات و بازی های زمستانی لذت بخش به ارمغان می آورد، مکان های زیادی در تهران برای تفریحات زمستانی وجود دارد مثل مکان های زیر:

پیست اسکی سیبلند: به دلیل ارتفاع زیاد و موقعیت خاص جغرافیایی، امکان برف بازی و تیوپ سواری در این منطقه از اواخر پاییز تا اوایل بهار مهیاست. به علاوه اینکه با استفاده از تله کابین خود را به سادگی می توانید به بام فیروزکوه و پیست تیوپ سواری برسانید.

پارک پردیسان :در صورت بارش برف در تهران که چند سالی است بسیار کن اتفاق افتاده است، پارک پردیسان در غرب تهران مکانی بسیار زیبا برای برف بازی و تیوب سواری است.

6

پیست های اسکی مناطق مختلف ایران

در مناطق مختلف ایران پیست های اسکی وجود دارد که علاقه مندان به بازی های زمستانی بخصوص اسکی میتوانند به آنجا مسافرت کنند واز مناظر وطبیعت آن مناطق دیدن کنند،مناطقی مثل:

پیست اسکی پاپایی: که در جنوب غربی زنجان قرار دارد و مکان مناسبی برای مردم عادی و اسکی بازان آماتور است .

پیست اسکی نسار: در بیجارکردستان که امکانات زیادی مثل هتل،رستوران،خوابگاه وتله کابین دارد.

پیست اسکی چلگرد در شهرکرد

پیست اسکی کاکان یاسوج

پیست اسکی پیام مرند: پیستی بسیار قدیمی است و قسمتی مخصوص آموزش کودکان هم دارد.

پیست اسکی شیر باد: زمان مراجعه به آن از آذر آغاز می شود،در شرق ایران فقط این یک پیست وجود دارد.

بازی های برفی در اروپا

ورزش ها و بازی های زمستانی در اروپا بیشتر از ایران طرفدار دارند،در کشور سوییس اسب سواری روی دریاچه یخ زده ار بازی های مورد علاقه مسافران است ، در لیونگو ایتالیا هم دوچرخه سواری روی برف از پر طرفدارترین بازی های زمستانی است .مناطق مختلفی برای بازی های زمستانی در اروپا هست که ما چند مکان مشهور را برای شما معرفی می کنیم .

نوک کوه پیرنه در اسپانیا: آنجا امن ترین مکان برای اسکی است و در دامنه کوه مکانی برای مراقبت از کودکان و آموزش اسکی به آنها وجود دارد.

7

پیست اسکی سیلورتا در اتریش: در این مکان علاوه براسکی در کوه های آلپ کسانی که به اسکی در داخل سالن علاقه دارند می توانند این بازی زمستانی را در آنجا تجربه کنند.

پیست اسکی چامونیکس در فرانسه: این پیست 3 بار میزبان رقابتهای جام جهانی اسکی در فرانسه بوده است و از کامل ترین پیست ها معرفی شده است .

پیست اسکی بروست: این پیست دررشته کوه های بالکان بلغارستان قرار دارد.بازی های زمستانی مثل اسب سواری،بولینگ و سورتمه سواری هم از دیگر تفریحاتی است که علاقه مندان از آن لذت می برند.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها