کدخبر: 12435

تفاوت‌های پیچ و مهره آهنی و پیچ خشکه چیست؟

 

پیچ و مهره آهنی و پیچ خشکه دو دسته از محصولات بسیار پرکاربرد هستند که قصد داریم در این مطلب به معرفی هر یک از آن‌ها و تفاوتشان با یکدیگر بپردازیم. در واقع پیچ‌ها با توجه به میزان باری که تحمل می‌کنند کلاس‌بندی (گرید) می‌شوند. به همین منظور پیش از هر چیز بهتر است ابتدا با مفهوم گرید آشنا شوید.

گریدهای مختلف پیچ و مهره

گرید انواع پیچ و مهره در واقع نمایان گر ویژگی‌ها و خصوصیات هر محصول است. در واقع گرید با یک عدد مشخص می‌شود که آن عدد نشان‌دهنده این است که پیچ از چه مواد و با چه ویژگی‌هایی ساخته شده است و چه میزان سختی و مقاومت از خود نشان می‌دهد. علائمی که روی پیچ درج شده است، در واقع نشان‌دهنده استانداردهایی است که در ساخت آن در نظر گرفته شده است. این موارد شامل تنسایل مقاومتی پیچ، جنس پیچ، عملیات حرارتی، استاندارد ساخت پیچ، استانداردهای ابعادی و دیگر خصوصیات و ویژگی‌های محصول است. تنسایل به معنای اعمال بار در راستای محور پیچ است.

معرفی پیچ و مهره آهنی و پیچ خشکه

به دو دسته کلاس ۴.۸ و ۵.۶ پیچ آهنی گفته می‌شود که کم کربن هستند. در این میان رده ۵.۶ نسبتاً پرکاربردتر است خرید پیچ آهنی بیشتر برای صنایع سبک انجام می‌شود چرا که این نوع پیچ عموماً از جنس فولاد کربنی و یا استیل ساخته می‌شود و گل آن شش گوشه است..

 کلاس پیچ و مهره ۸.۸ که میزان کربن متوسطی دارند، پیچ خشکه Pichstore.com/product/پیچ-خشکه/ گفته می‌شود که با عملیات حرارتی تولید می‌شود.

پیچ خشکه یک محصول بسیار پرکابرد است که از فولاد ساخته شده است و استحکام بالایی دارد. کلاس پیچ روی گل آن درج می‌شود و می‌توانید با خواندن عدد روی گل پیچ، کلاس آن را تشخیص دهید. فلسفه این کلاس‌ها به این صورت است که رقم سمت چپ در واقع میزان بار بر حسب کیلوگرم ضربدر ۱۰ است که هر بخش از آن می‌تواند تحمل کند. حاصل ضرب این عدد در ۱۰۰ نیز با واحد مگاپاسکال مشخص می‌شود.

13

مشخصات مکانیکی پیچ و مهره

هر میلی‌متر مربع از یک پیچ و مهره خشکه قادر است وزنی معادل ۸۰ کیلوگرم را تحمل کند. این عدد در مورد پیچ و مهره آهنی به زیر۵۰ کیلوگرم می‌رسد. همان‌طور که گفته شد، پیچ و مهره خشکه در ساختار خود کربن بیشتری دارد که استحکام آن را بالاتر می‌برد. این محصول به صورت گالوانیزه سرد و گرم در بازار و فروشگاه های اینترنتی همچون پیچ استور موجود است. پیچ‌های خشکه با استفاده از مهره‌های کلاس‌های ۸ و یا ۱۰ اتصال می‌یابند. این محصول از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و در تولید آن از ترکیبات نیکل، آلومینیوم، نیتروژن، تیتانیوم، مس، کربن، سولفور و سیلیکون استفاده شده است. 

پیچ و مهره آهنی با استفاده از مفتول آهنی و بدون عملیات حرارتی ساخته می‌شود. بیشترین وزنی که این محصول می‌تواند تحمل کند در بهترین حالت بین ۴۶ تا ۴۸ کیلوگرم است. این محصول را با دنده‌های درشت‌تر تولید می‌کنند. این محصول با گالوانیزه سرد تولید شده و در بازار موجود است.

مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

پیچ و مهره آهنی از آنجا که میزان کربن کمتری در ساخت آن استفاده شده است، نسبت به پیچ و مهره خشکه جنس نرم‌تری دارد و چکش‌خوارتر است. نوع اتصال پیچ‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این محصولات از آنجا که نسبت به پیچ و مهره خشکه فشار کمتری را تحمل می‌کنند، به منظور ایجاد اتصال در نقاط کم فشار و همچنین نقاطی که نیاز به تحمل بالایی ندارد استفاده می‌شود. اما پیچ و مهره خشکه تحمل فشار بالاتری دارد. به دلیل اینکه کربن بیشتری در ساخت آن استفاده شده است و مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و نسبت به پیچ آهنی چکش‌خواری کمتری دارد. قیمت پیچ و مهره آهنی نسبت به خشکه ارزان‌تر است.

14

گفته می‌شود که با بالارفتن کلاس پیچ، مواد به کار برده در ساخت آن نیز تردتر می‌شود. هر چقدر پیچ تردتر باشد، تنسایل مقاومتی بالاتری دارد. در واقع پیچ و مهره خشکه نسبت به آهنی تنسایل مقاومتی بالاتری دارد. البته باید بدانید که هر دوی این محصولات در برابر عوامل آب و هوایی و محیطی مانند رطوبت، شرایط اسیدی و آمونیاکی، کلریدی و... بسیار حساس هستند و در این محیط‌ها دچار خوردگی می‌شوند. به همین خاطر تحت آبکاری داکرومات و گالوانیزه قرار می‌گیرند تا بتوان از آن‌ها در محیط‌های اشاره شده نیز استفاده کرد. البته درست است که سطح پیچ و مهره آهنی گالوانیزه در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. اما در صورت ایجاد ساییدگی و یا خراش از بین می‌رود.

کاربرد پیچ و مهره آهن و خشکه

از پیچ و مهره خشکه از آنجا که دوام و استحکام بالایی دارد در صنایع مختلفی مانند تولید شیرآلات و ماشین‌سازی، ساختمان‌سازی، اسکلت‌بندی، سدسازی، پتروشیمی، صنایع نفتی و... بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از پیچ و مهره آهنی بیشتر برای ساخت قطعات در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پیچ مورد استفاده برای فلز و چوب

اگر می‌خواهید برای فلز و یا چوب یک پیچ و مهره مناسب انتخاب کنید، باید به نوع آن به هنگام خرید توجه داشته باشید. پیچ‌هایی که برای چوب استفاده می‌شوند به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به راحتی در داخل مواد چوب هدایت می‌شوند و در مقابل پیچ‌هایی که برای فلزات استفاده می‌شوند، یک اتصال مطمئن بین دو فلز ایجاد می‌کنند. پیچ‌هایی که برای فلز استفاده می‌شوند نیاز به سوراخ‌کاری دارند. در غیر این صورت هیچ اتصالی ایجاد نمی‌کنند. اما در مورد پیچ مناسب چوب این‌گونه نیست. به دلیل اینکه چوب ساختار نرم‌تری دارد و نیاز به سوراخ‌کاری ندارد.

رزوه‌ها و ساختار پیچ فلز و چوب

پیچ‌های چوبی عموماً رزوه‌های کوتاه‌تری دارند و تا یک اینچ تولید می‌شوند. اما طول پیچ‌های فلزی به دو الی سه اینچ می‌رسد. اما در مقابل رزوه‌های فشرده‌تری دارند. پیچ فلزی در کل بدنه خود دارای رزوه است. اما تمامی پیچ‌های چوبی این‌گونه نیستند. پیچ آهنی برای اتصال دو چوب مناسب‌تر است. اما بهتر است برای اتصال فلزات از پیچ و مهره خشکه استفاده شود.برای خرید انواع پیچ و مهره ها و اتصالات ساختمانی میتوانید از فروشگاه های آنلاین معتبر مثل پیچ استور https://pichstore.com/ با خیال راحت به صورت عمده و جزیی خرید نمایید.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها