کدخبر: 14161

بیمارستان دامپزشکی چه خدماتی ارائه می کند؟

 

 

امروزه افراد بسیار زیادی از حیوانات خانگی نگهداری می کنند و آن ها را عضوی مهم از خانواده خود می دانند. وضعیت سلامت حیوانات بسیار مهم است به همین دلیل باید به صورت مداوم توسط دامپزشک معاینه شوند تا در صورت مشاهده مشکل در سلامت آن ها، اقدامات لازم انجام شود.

بیمارستان دامپزشکی یک مرکز مجهز با کادر مجرب و متخصص است که می تواند تمامی خدمات مربوط به سلامت حیوانات را ارائه دهد. در ادامه با فارسی پت همراه باشید تا نکات و موارد مربوط به سلامت حیوانات در دامپزشکی را مورد بررسی قرار دهیم.

معاینات چشم

همان طور که گفته شد حیوانات نیز مانند انسان ها نیاز به مراقبت دارند اما حیوان ها زبانی برای بیان درد و ناراحتی جسمانی نداشته و خیلی اوقات بیماری در وجود حیوان باقی میماند و حتی در طول زمان ممکن است آسیب های جدی تری گریبان گیر حیوان بشود.

حال تصور کنید شما صاحب یک سگ خانگی هستید و بر اثر بازی و فعالیت جسمانی خطرناک، امکان دارد چشم حیوان صدمه ببیند، در این مواقع می توانید با مراجعه به بیمارستان دامپزشکی سلامت چشم و بینایی سگ را بررسی نمایید، همچنین بیماری های چشم که بر اثر کهولت سن به وجود می آید نیز توسط متخصصین در دامپزشکی معاینه شده و درمان زیر نظر دامپزشک صورت می گیرد.

دندانپزشکی

می توان گفت یکی از دردآور ترین بیماری ها، بیماری دهان و دندان است. برای درمان دندان حیوان می توانید به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کرده و توسط متخصص درمان صورت گیرد، همچنین برای زیبا شدن دندان حیواناتی چون گربه و سگ، جرم گیری نیز انجام می شود، یکی از علائم بیماری دهان و دندان در حیوانات بوی بد دهان است، اگر احساس کردید دهان حیوانتان بوی بدی می دهد به بیمارستان دامپزشکی مراجعه نمایید و موضوع را با دامپزشک مربوطه در میان بگذارید.

بخش داخلی

شاید انسان ها در مواجهه با بیماری های خفیف از درمان خانگی استفاده کنند و بیشتر به استراحت بپردازند اما توجه داشته باشید که برای درمان حیوانات نباید از درمان های خانگی استفاده کرد، زیرا نسبت به احوالات حیوان اطلاعات کاملی ندارید و بهتر است معاینات توسط متخصص انجام شود.

بخش داخلی بیمارستان دامپزشکی با استفاده از امکانات پیشرفته و بهره از دامپزشکان ماهر، ابتدا بیماری حیوان را تشخیص داده و سپس نسبت به درمان آن اقدام می کنند، بخش داخلی یکی از بخش های مهم و به تعبیری قلب یک بیمارستان تلقی می شود.

6

آزمایشگاه حیوانات

گاهی اوقات برای تشخیص بیماری آزمایش هایی لازم است تا ریشه بیماری شناسایی شود، پس در انتخاب بیمارستان دامپزشکی به این نکته توجه داشته باشید که بیمارستان مدنظر از امکانات آزمایشگاهی بهره مند باشد در غیر این صورت برای انجام آزمایش باید به بیمارستان دیگری مراجعه کرده و دوباره برای ادامه روال درمان به بیمارستانی که حیوان را بستری کرده اید بازگردید، این کار نه تنها زمان زیادی را تلف می کند بلکه هزینه های درمان را نیز افزایش می دهد.

تجهیزات به روز و با کیفیت در هر آزمایشگاهی از مزیت های آن بیمارستان به حساب می آید چرا که برای آزمایش هایی چون هماتولوژی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، پاتولوژی و بسیاری از آزمایش های دیگر تجهیزات مدرن و نیروی های متخصص مورد نیاز است.

واکسیناسیون

یکی از مواردی که در سلامت سگ تاثیر بسزایی دارد تزریق به موقع واکسن است. واکسیناسیون حیوانات نه تنها در سلامت حیوان بلکه در سلامت انسان نیز تاثیر گذار است، محققان اعلام کرده اند نیمی از بیماری ها بین انسان و حیوان مشترک است، برای مثال اگر واکسن هاری برای سگ زده نشود و دندان های سگ با بدن انسان تماس پیدا کند به نحوی که دچار گاز گرفتی شود این بیماری که بسیار کشنده است به راحتی انتقال پیدا می کند. در نتیجه به زمان بندی که بیمارستان دامپزشکی برای تزریق واکسن به حیوان مشخص می کند توجه داشته و برای واکسیناسیون به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنید.

به غیر از خدمات درمانی، خدمات دیگری در بیمارستان یا کلینیک دامپزشکی ارائه می شود که توجه به هر یک از آن ها برای کسانی که حیوانات خانگی دارند ضروری بوده و نقش بسزایی در آرامش روانی، آرامش جسمانی و محیط زندگی این حیوانات دارد.

 

بهداشت حیوان

کوتاه کردن موهای سگ، گربه و حیوانات خانگی از گره خوردن مو جلوگیری کرده و در فصل گرما موجب راحتی بیشتر حیوانات می شود، همچنین سگ و گربه جزو حیواناتی هستند که ریزش مو داشته و این امر باعث میشود دردسر های نظافت در خانه بیشتر شود، نژادهایی چون شیتزو، اشپیتز، پودل و پامرانین جزو پر موها محسوب می شوند، کوتاهی مو در این نژادها تخصصی بوده و در بیمارستان دامپزشکی انجام می شود.

تمیز کردن گوش و گرفتن ناخن از موارد دیگری است که با سلامت حیوان رابطه مستقیم دارد و بهتر است توسط فردی انجام شود که نسبت به این کار مهارت داشته باشد.

عقیم سازی حیوانات

یکی دیگر از خدماتی که در بیمارستان دامپزشکی انجام می شود، عقیم سازی حیوانات است. طی تحقیقات به عمل آمده، طول عمر حیوانات عقیم شده به مراتب بیشتر از حیواناتی است که عقیم سازی نشده اند، پس اگر نسبت به سلامتی و حیات حیوان دلبندتان حساسیت دارید بهتر است تا در این باره با متخصصان بیمارستان دامپزشکی مشورت کرده و برای انجام این عمل اقدام فرمایید.

داروخانه

غذا، لوازم بازی، دارو و هر چیز دیگری که به حیوان مربوط باشد را میتوانید از داروخانه ای که در بیمارستان دامپزشکی قراردارد، تهیه نمایید. همچنین وجود داروخانه در مواقع بستری حیوان، از مزیت هایی است که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه صاحب حیوان می شود.

7

نگه داری حیوانات

در برخی مواقع صاحب حیوان به دلایل مختلف برای مدت زمان کوتاهی مانند سفر، مهمانی و غیره مجبور به تنها گذاشتن حیوان می شود، از آن جایی که تنها ماندن حیوانات گاهی عوارض بدی به همراه دارد، صاحبان حیوانات تصمیم میگیرند در این مواقع از پانسیون استفاده کنند.

کلینیک دامپزشکی یا بیمارستان ها معمولا دارای دو بخش بستری و پانسیون هستند که بخش پانسیون مخصوص نگه داری حیوانات بوده و این خدمت به صورت شبانه روزی به مشتریان عرضه می گردد تا در هر زمان بتوانند از شرایط نگه داری و احوالات حیوان خود باخبر شوند، همچنین ارسال عکس و فیلم از شرایط زندگی حیوان در پانسیون یکی دیگر از خدمات بیمارستان دامپزشکی به شمار می رود.

دوره های تربیتی در کلینیک دامپزشکی

در کلینیک دامپزشکی دوره های تربیتی توسط متخصصین این حوزه ارائه می گردد که با استفاده از این دوره ها حیوان خانگی رام تر شده و آگاهی بیشتری نسبت به مسائل پیدا خواهد کرد، برای مثال اگر سگ یا گربه شما نمی داند کجا ادرار کند و هر نقطه ای از خانه را با ادرار علامت گذاری میکند، میتوانید از دوره های تربیتی بهره ببرید.

صدور گواهی سلامت

اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفر ببرید، داشتن گواهی سلامت از واجبات سفر بوده و برای صدور آن باید به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنید و شرایط صدور گواهی را جویا شوید. بدیعی است که بدون این گواهی نمی توانید حیوان را به سفرهای خارجی و سفرهای داخلی که با هواپیما تردد خواهید کرد همراه کنید. برای درخواست صدور گواهی سلامت حیوانات باید به کلینیک دامپزشکی یا بیمارستان مراجعه کنید تا پس از معاینه سگ یا گربه توسط دامپزشک، گواهی سلامت آن ها صادر شود.

بیمارستان دامپزشکی خوب چه ویژگی هایی دارد

1-مجوز

اول از همه باید بدانید به بیمارستانی میتوان اعتماد کرد که دارای مجوز سازمان نظام دامپزشکی بوده و این مجوز برای تمام افراد قابل رویت باشد، هرچند بعید است بیمارستانی بدون داشتن مجوز نظام دامپزشکی فعالیت کند اما برای اینکه خیالتان راحت باشد و به آن بیمارستان حس اعتماد و اطمینان داشته باشید بهتر است که این مسئله را بررسی کنید.

2-بهداشت محیط

یکی از مواردی که بیمارستان های دامپزشکی خوب را از بیمارستان های دیگر جدا میکند تمیز بودن محیط و بهداشتی بودن آن است، مطمئنا کلینیکی که ظوابط بهداشتی را رعایت نمیکند سلامت حیوانات داخل بیمارستان را به خطر انداخته و می تواند عامل سرایت بسیاری از بیماری ها به حیوان و حتی انتقال این بیماری ها به انسان باشد.

3-داشتن متخصص برای هر گروه از حیوانات

از مواردی که می توان برای بیمارستان دامپزشکی خوب اشاره کرد، داشتن متخصص برای هر گروه از حیوانات است. برای مثال، دامپزشک سگ و گربه به طور تخصصی روی این حیوانات مهارت داشته و شناخت کمتری نسبت به پرندگان و دیگر حیوانات دارد، پس به این نکته توجه داشته باشید که آیا بیمارستان دامپزشکی مدنظر پزشک متخصصی برای حیوان شما دارد یا خیر.

4-پرسنل

با زیرنظر داشتن رفتار پرسنل بیمارستان دامپزشکی با حیوانات متوجه خواهید شد که حیوانتان قرار است با چه نوع رفتاری روبه رو شود، معمولا پرسنل دامپزشکی افرادی با حوصله و دوست دار حیوان هستند اما اگر احساس کردید رفتار مناسبی از پرسنل نمی بینید بهتر است بیمارستان دیگری برای حیوان خود انتخاب کنید. رفتار خوب پرسنل از ویژگی های یک بیمارستان دامپزشکی خوب است.

 

5-رضایت مشتری

بررسی نمایید که آیا مشتریان قبلی از نحوه خدمت رسانی راضی بوده اند؟ درصد مشتریان راضی به شما این قوت قلب را می دهد تا به راحتی به آن مجموعه اعتماد کنید. کلینیک دامپزشکی دکتر تقی پور، همواره در تلاش است تا با ارائه خدمات با کیفیت، رضایت مشتریان خود را جلب کرده و محیطی امن را برای آن ها فراهم کند.

 

حرف آخر

حیوانات موجودات زنده ای هستند که برای ادامه حیات نیاز به مراقبت و نگه داری دارند، اگر در خانه از حیوان نگه داری می کنید و او را دوست دارید، توصیه می شود به سلامت و روحیات حیوان توجه بسیاری داشته باشید و در هر مقطعی اگر احساس کردید که به مشاوره نیاز دارید می توانید با مشاورین بیمارستان دامپزشکی تماس گرفته و از آن ها مشورت بگیرید.

 

منبع:

https://farsipet.com/veterinary-hospital-services/

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها