کدخبر: 18066

ویژگی های کیسه کلستومی و استومی ایده آل

 

 

کیسه کلستومی وسیله ای است که در درمان های پزشکی روده  به کمک متخصصان و جراحان می آید. خود کلمه کلستومی به نوعی عمل جراحی اشاره دارد که در آن بخشی از روده سوراخ می شود.

این عمل به این دلیل انجام می شود که به بخشی از روده استراحت کند و به صورت موقت مدفوع را عبور ندهد؛ بنابراین با کمک کیسه های کلستومی جمع آوری مدفوع انجام می شود.

کیسه کلستومی چیست؟

در عمل جراحی کلستومی جراح یک سمت روده بزرگ را سوراخ می کند. این سوراخ بزرگ و قابل رویت استوما نام دارد و مسیر روده بیمار را منحرف خواهد کرد.

 اینکه چرا این عمل جراحی صورت می گیرد، دلایل مختلفی دارد؛ اما جهت تخلیه زایعات معده که از طریق روده بزرگ دفع می شود، باید روی این سوراخ یک کیسه کوچک به نام کیسه کلستومی نصب کرد.

بنابراین توسط این کیسه تمامی فضولات بدن در محلی خارج از بدن تخلیه می شوند. عمل جراحی استوما نیاز به بی هوشی دارد و پس از انجام عمل نیز شخص چندین روز در بیمارستان بستری خواهد بود. این کیسه ها ابعاد و اشکال خاصی دارند و تکنولوژی ساخت آن معدود به چند کشور مشخص است.

قسمت های اصلی

رویه و مخزن دو بخش اصلی کیسه کلستومی هستند. رویه باید به نحوی باشد که کاملا چسبیده به شکم فرد قرار بگیرد. خود رویه از دو بخش به نام حلقه محافظتی و قاب تشکیل می شود.

حلقه محافظتی اطراف استوما را می پوشاند و از تماس مواد زائد با پوست شکم جلوگیری می کند. قاب نیز وظیفه نگهداری کیسه را روی شکم برعهده دارد.

مخزن ممکن است شفاف یا کدر باشد؛ اما به طور کامل به رویه متصل می شود. این بخش مقاومت بالایی دارد و از عبور گاز معده جلوگیری می کند. انتهای کیسه ممکن است باز یا بسته باشد.

از جمله خصوصیات اصلی کیسه های کلستومی عدم ایجاد حساسیت هنگام برخورد با پوست شکم است زیرا در غیر این صورت موجب سوزش، خارش و التهاب یا حتی تاول در بدن فرد می شود. این مورد در خصوص حلقه های محافظتی بسیار حیاتی و مهم است.

طراحی این کیسه ها عموما به نحوی است که از روی لباس فرد قابل رویت نیست.

8

دلایل

با کمک این روش جالب و خلاقانه پزشکی بسیاری از افراد که اداره زندگی آن ها با خطر جدی رو به رو می شود، قابل درمان هستند. کلستومی مانعی جهت ادامه روند زندگی نیست و افراد معمولا پس از چند هفته زندگی عادی خود را از سر می گیرند. دلایلی که پزشک تصمیم به انجام این عمل جراحی می گیرد، موارد زیر است:

انسداد یا پارگی در روده بزرگ و تلاش جهت تغییر مسیر فضولات بدن.

رهاسازی روده از اتساعی که به آن دچار شده است.

کمک به بهبود سریع بخشی از روده که قطعه ای از آن خارج شده است.

 

نحوه استفاده

کیسه های کلستومی را باید هر سه الی پنج روز عوض کنید؛ البته تاریخ تعویض هر کیسه باتوجه به نحوه تولید و دیگر مشخصات آن تعیین شده است که روی نوار تعبیه شده در آن درج می شود. بهتر است که جهت جلوگیری از فراموشی زمان آن را در محلی مانند تقویم ثبت کنید؛ البته این عمل در صورتی که برای شخص احساس خارش یا سوزش در ناحیه استوما ایجاد شود، تعویض زودتر صورت می گیرد.

مراقبت

در طی عمل جراحی استوما کل دیواره روده بزرگ به پوست شکم بخیه می خورد. در این صورت فرد این امکان را دارد که بلافاصله پس از انجام عمل از کیسه کلستومی استفاده کند.

پزشک باید پیش از شروع کار به بیمار و نزدیکان او در مورد این روش درمانی توضیح دهد یا او را با شخصی که قبلا با این روش درمانی بهبود پیدا کرده است، آشنا کند.

9

استوما باید به شکل مرتب توسط پرستاران بررسی شود. به این دلیل که وجود هرگونه علامت نظیر چرک، خونریزی، التهاب یا انسداد به معنای شکست عمل محسوب می شود و باید سریع پزشک در جریان قرار گیرد.

 در ضمن اندازه استوما به شکل دقیق اندازه گیری می شود که کیسه کلستومی مناسب جهت آن استفاده شود.  

گاهی ممکن است که در اثر بروز عواملی نشت اتفاق بیفتد. یکی از این عوامل جداشدگی چسب پایه کیسه کلستومی هنگام انجام فعالیت های روزمره یا ورزش است.

 جهت رفع این مشکل از کمربندهای مخصوص استفاده می شود. عموما کیسه های دوتکه به نحوی طراحی می شوند که قابل اتصال به کمربند باشند.

باید توجه داشته باشید که اگر پوست هنگام نصب کیسه خشک و تمیز نباشد، امکان نشت وجود دارد؛ بنابراین با کمک صابون محل استوما را به خوبی تمیز کنید؛ سپس با سشوار آن را کاملا خشک نگه دارید. هنگام نصب به زاویه چسباندن نیز دقت کنید که از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.

نگهداری

کیسه هایی که از فروشگاه  تجهیزات پزشکی مانند تجهیزات پزشکی سدان معتبر تهیه می شود، باید در محلی خشک و خنک و به دور از برخورد مستقیم نور خورشید قرار گیرند.

 با وجود اینکه باید همیشه چند عدد کیسه کلستومی در خانه داشته باشید، کیسه ها را به ترتیب از قدیمی به جدید مصرف کنید که مدت زمان نگهداری طولانی نشود.

کمک به بهبود بیماران با کیسه های کلستومی

خرید تجهیزات پزشکی همچون این دسته از کیسه ها برای بیمارانی که دچار عارضه یا مشکلی در ناحیه روده بزرگ شده اند، بسیار مهم و حیاتی به نظر می رسد؛ به این دلیل که این وسایل ادامه زندگی را برای کسانی که با مشکلات جدی رو به رو شده اند، آسان می کند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها