کدخبر: 18423

8 نکته که هنگام راه اندازی کافی شاپ باید بدانید!

 

با گسترش فرهنگ کافه گردی در ایران، راه اندازی کافی شاپ رونق زیادی گرفته است و بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی برای راه اندازی کافی شاپ در شهر خود هستند.

 شاید این شغل در نگاه اول بسیار جذاب و ساده به نظر برسد؛ اما مانند بسیاری از شغل‌های دیگر پیچیدگی‌هایی دارد که کم پیش می‌آید کسی با اطلاعات و دانش کم بتواند در این مسیر موفق شود. کمترین دردسر آن، می تواند خرید تجهیزات کافی شاپ باشد!

ما در این مقاله قصد داریم با ارائه تجربه بهترین متخصصان این حوزه، به پاسخ برخی از رایج ترین سوالات این حوزه بپردازیم.

 

فرق کافه و کافی شاپ چیست؟

کافه و کافی شاپ شاید از بسیاری حالات شبیه هم باشند و هردو ایده خود را از دور هم جمع شدن دو یا چند نفر گرفته باشند؛ اما تفاوت آن‌ها در منوی غذاست که کافی‌شاپ چیزی بین رستوران و کافه است که علاوه‌بر قهوه انواع نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم در آن سرو می‌شود.

مدل های درآمدی کافی شاپ چگونه است؟

برای راه‌ اندازی کافی شاپ به 3 مدل درآمدی و سه نوع کسب‌وکار می‌توان فکر کرد که انتخاب آن علاوه‌بر سلیقه افراد به عواملی مانند میزان سرمایه برای شروع کار و... بستگی دارد.

 • مدل فرانچایز

در این مدل به ازای پرداخت حق فرانچایز در مکانی که توسط ارائه‌دهنده فرانچایز تعیین می‌شود، حق استفاده از نام آن برند و فعالیت تحت لیسانس آن برند را خواهید داشت. به عنوان مثال کافه ویونا که در اغلب شهرها هست این امکان را دارد با آن وارد همکاری شد و کافی‌شاپ خود را تحت برند آن راه‌اندازی کنید.

 • خرید یک کافی شاپ واگذاری شده

این شیوه روش دیگری برای اندازه کافی شاپ است که با این وجود پیدا کردن کافه‌ای سودآور بسیار دشوار است و کمتر کسی را می‌توان یافت که کافه سودآور خود را بخواهد به فرد دیگری واگذار کند.

 • راه اندازی کافی شاپ از صفر

راه اندازی کافی شاپ از صفر با اینکه نیازمند تلاش بسیاری است؛ اما بیشترین انعطاف‌پذیری و بهترین پتانسیل را برای به حداکثر رساندن سود دارد.

هزینه های راه اندازی کافی شاپ چقدر است؟

هزینه راه اندازی کافی شاپ به دو دسته هزینه‌ها ضروری و هزینه‌های غیرضروری تقسیم می‌شود که از جمله هزینه‌های ضروری می‌توان به خرید دستگاه‌ها و تجهیزات لازم برای شروع کار اشاره کرد. ابتدا باید تمامی هزینه‌هایی که برای شروع کار نیازمند آن هستید را محاسبه کنید و با حداقل‌ها کار خود را شروع کنید.

در روند کار با جذب مشتری می‌توانید بخشی از درآمد برای توسعه کافی شاپ صرف کنید.

15

پس‌اندازها، طلاهای زینتی، سرمایه‌گذاری‌هایی که قبلا انجام داده‌اید می‌‌تواند برای شروع کار به شما کمک کند؛ اما این موضوع را در نظر بگیرید که اگر کارتان به موفقیت نرسید، در زندگی و مخارج روزانه به مشکل نخورید. بخشی از هزینه‌های شروع کار مربوط به هزینه‌های مجوز بهداشت و مجوز اتحادیه صرف می‌شود که باید برای آن هم مبلغی را در نظر بگیرید. بخشی دیگر از هزینه‌ها صرف اجاره یا خرید مکان مناسب، خرید تجهیزات کافی‌شاپ، تهیه مواد منوی کافی‌شاپ، دکوراسیون و چیدمان، هزینه‌های آب، برق و گاز، حقوق کارکنان و تبلیغات و بازاریابی.

مجوزهای لازم برای راه اندازی کافی شاپ

جهت راه اندازی کافی شاپ به دریافت مجوزهای لازم از نهادهای ذی‌ربط دارید. مجوزهایی که قبل از شروع کار با مراجعه به نهادهایی مانند اداره بهداشت برای دریافت کارت بهداشت، گواهینامه آموزش بهداشت اصناف، اتحادیه صنفی برای دریافت پروانه کسب و... نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

 • پروانه کسب: پروانه کسب یکی از مجوزهایی است که به طور معمول برای راه‌اندازی بیشتر کسب‌وکارها صادر می‌شود و برای دریافت آن می‌بایست به اتحادیه صنفی کسب‌وکار مورد نظر مراجعه کرد.
 • کارت بهداشت: کارت بهداشت یکی از مجوزهایی است که برای راه‌اندازی کسب و کارهایی که با سلامت جامعه ارتباط دارند، ضروری است. داشتن مجوز باید برای تمامی افرادی که در کافی شاپ مشغول به کار هستند، الزامی است.
 • گواهینامه آموزش بهداشت اصناف: یکی از مجوزهای مهم جهت راه اندازی کافی شاپ، گواهینامه آموزش بهداشت اصناف از مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت است. این مجوز برای تمامی افرادی است که در کافی شاپ کار می‌کنند و استخدام شده‌اند الزامی است.

برای کافی شاپ چگونه مشتری جذب کنیم؟

این حقیقت را باید پذیرفت که محال است بتوانید همه افراد را راضی کنید. باید بدانید مشتریان هدف شما چه کسانی هستند و وقت خود را برای خوشالی و راضی کردن آن‌ها بگذارید. امروزه شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام، تلگرام و... فضاهای مناسبی برای تبلیغات هستند.

16

شما می‌توانید با تشویق افراد در این فضاها با ترفندهایی مثل تخفیف، نوشیدنی رایگان، برنده شدن در قرعه‌کشی و... برای رستوران خود تبلیغ کنید. برگزاری مراسم افتتاحیه با اینکه کاری پرهزینه است؛ اما می‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. استفاده از نورهای مناسب و تابلوهای خوب تاثیر فراوانی در جذب مشتری دارد.

طراحی منوی کافی شاپ چگونه است؟

یک منوی خاص و منحصر به فرد می‌تواند بازگشت مجدد مشتریان را تضمین کند و سبب تمایز شما نسبت به دیگر کافی‌شاپ‌ها شود. انتخاب و تعیین آیتم‌های خوراکی منو مهم‌ترین قدم برای مطرح شدن برند کافی‌شاپ شماست و به جذب مشتری‌تان کمک می‌کند. برای طراحی یک منوی بی‌نظیر از کافی‌شاپ‌های مختلف در سطح شهر بازدید کنید و هرکدام را به خوبی بررسی کنید.

علاوه‌بر بررسی منوی کافی‌شاپ منطقه و شهر خود، منوی کافی‌شاپ‌های سایر کشورها هم بررسی کنید تا به ایده‌های تازه دست یابید. برخی از نکات اساسی در مورد منو، ساده نگه داشتن منو (پرهیز از گزینه‌های زیاد)، پایبند بودن به نام تجاری، دانستن اینکه رقبا چه چیزی ارائه می‌دهند، و بازخورد گرفتن قبل از نهایی شدن است.

17

مشکلات راه اندازی کافی شاپ چیست؟

هنگام راه اندازی کافی شاپ مشکلات زیادی مثل دریافت مجوز، تامین نیروی انسانی و... وجود دارد که دغدغه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار است. از جهتی دیگر این مشکلات برای کسب‌وکارهایی که با سلامت افراد در ارتباط است به مراتب همراه است. مشکلاتی مانند:

 • تامین نیروی کار تخصصی
 • نیاز به دریافت مجوزهای بهداشتی و مدرک‌های تخصصی و پورسه طولانی آن
 • نیاز به تجهیرات و دستگاه‌های خاص
 • نیاز به سرمایه اولیه نسبتا بالا
 • نیاز به مکان مناسب جهت راه‌اندازی کافی شاپ

قیمت تجهیزات کافی شاپ چقدر است؟

اگر کافی‌‌شاپی را از کسی خریداری کنید، دیگر به خرید تجهیزات نیازی ندارید. در غیر این صورت، مجبور خواهید بود که تمام تجهیزات ضروری را خریداری کنید و احتمالاً هزینه نصب آن را نیز پرداخت کنید. قیمت دستگاه‌‌های اسپرسو از 50 تا 200 میلیون تومان، دستگاه‌های قهوه‌ساز از 10 تا 50 میلیون تومان و آسیاب اسپرسو از 8 تا 50 میلیون تومان است. هزینه‌های شما به منوی شما بستگی دارد و با توجه انواع غذاهایی که در منوی شما موجود است باید به خرید تجهیزات ساخت آن‌ها، اقدام کنید.

در نهایت...

همانطور که دیدید، راه‌اندازی کافی شاپ مانند سایر کسب‌وکارها پیچیدگی و سختی خود را دارد. مواردی که توضیح دادیم، تنها سوالات رایجی بود که هنگام راه اندازی کافی شاپ ذهن افراد را به خود درگیر می کند. اما باید بدانید که همه چیز در این مقاله خلاصه نمی شود.

پرشین کاپ، مرجع تخصصی فروش تجهیزات و مواد مصرفی کافی شاپ در زمینه راه اندازی می تواند راهنمای شما باشد. کافیست به وبسایت https://persiancup.ir مراجعه کنید و از کارشناسان آنها مشورت بگیرید.

 

ارسال نظر: