کدخبر: 18861

آیا ایمپلنت فوری دندان امکان دارد؟

 

اگر شما هم به دنبال ایمپلنت فوری دندان خود هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. ایمپلنت یکی از بهترین راه‌ حل‌های موجود برای جایگزین کردن دندان به شمار می‌رود. در این روش پس از کاشته شدن یک قطعه فلزی در داخل استخوان فک، یک روکش یا تاج دندان مصنوعی بر روی آن قرار می‌گیرد. قرار گرفتن قطعه فلزی در داخل استخوان فک اختلالی در کار سلول‌های استخوانی و دهانی ایجاد نمی‌کند. از نظر ظاهری هم برای فرد مشکلی به وجود نخواهد آمد؛ به این علت که ظاهر نهایی کار کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی فرد است.

بنابراین افرادی که دندان‌های خود را به هر دلیلی از دست داده‌اند، به راحتی می‌توانند با استفاده از کاشت ایمپلنت به رفع چنین نقصانی بپردازند و علاوه بر زیبایی، غذا خوردن و حتی تکلم خود را بهبود ببخشند. راه‌های درمانی دیگر مثل دندان‌های مصنوعی متحرک، راه حل‌های موقتی هستند که در عملکرد عادی دهان و دندان فرد اختلال ایجاد می‌کنند و انتخاب‌های راحتی نیستند. اما آیا چیزی به اسم ایمپلنت فوری و یک روزه وجود دارد؟

روش‌های اصولی کاشت ایمپلنت چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان به روش‌های مختلف دو مرحله‌ای، تک مرحله‌ای و... انجام می‌پذیرد. متداول ترین روش، دو مرحله‌ای است. در این شکل از درمان، بعد از این که عملیات کاشت پایه انجام شد، برای محافظت از آن در برابر  آسیب و جوش خوردن پایه به استخوان،  روی پایه به کمک لثه پوشانده خواهد شد. بعد از اینکه مدت زمان کافی برای اتصال پایه به استخوان طی شد، لثه به روش جراحی کنار زده می‌شود. سپس سایر مراحل نظیر اتصال اباتمنت به پایه انجام شده و روکش کردن تاج دندان صورت می‌گیرد.

 

انتخاب روش درمان باید با توجه به وضعیت دهان و دندان و هم‌چنین سلامت عمومی بدن فرد انجام شود. در هر حال تشخیص این امر با دندانپزشک است و او پس از ارزیابی شرایط بیمار نوع کاشت را تعیین می‌کند. با توجه به پیچیده بودن درمان ایمپلنت و نیاز احتمالی به درمان های تخصصی دیگر پیش از ایمپلنت، پیشنهاد میکنیم حتما به یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی معتبر مراجعه کنید. تا بهترین طرح درمان ممکن با مشورت متخصصین سایر رشته های دندانپزشکی انجام شود.

 

چرا نباید به دنبال ایمپلنت فوری دندان بود؟

ایمپلنت یک روزه که قطعا وجود ندارد! اما روش علمی که از آن به عنوان ایمپلنت فوری یاد میشود، این است که بلافاصله بعد از کشیدن دندان، پایه ایمپلنت گذاشته شود که در موارد نادر امکان پذیر هست ولی مشکل این روش این است که هم خطاهای حین کاشت پایه ایمپلنت بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و هم اینکه موفقیت این روش پایینتر از حالتی است که حداقل سه ماه از کشیدن دندان گذشته باشد.

ایمپلنت فوری در مواردی که دندان عفونت دارد اصلا امکانپذیر نیست و باعث شکست ایمپلنت در آینده خواهد شد. در مواردی که حتی تمام شرایط برای کاشت پایه ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان مناسب باشد، موفقیت  ایمپلنت فوری حدود ۱۰ درصد کمتر از مواردی است که ایمپلنت سه ماه بعد از کشیدن دندان گذاشته میشود و حتما باید این موضوع را با بیمار در میان گذاشت و با آگاهی به موفقیت پایینتر ایمپلنت فوری اقدام به این روش درمانی گردد. ولی متاسفانه در اکثر مراکز بدون توجه به این مسائل اقدام به ایمپلنت فوری می شود که متاسفانه سبب شکست ایمپلنت در سالهای آینده خواهد شد.

5

چه علائمی نشان دهنده جوش نخوردن دندان هستند؟

جوش نخوردن دندان در کاشت ایمپلنت همیشه به شکلی نیست که بدون مراجعه به پزشک بتوانید متوجه آن شوید. در مواردی که کاشت پایه ایمپلنت به خوبی صورت نگرفته باشد یا ارتفاع پیچ ایمپلنت برای بی حرکت ماندن مناسب نباشد، این احتمال وجود دارد که ایمپلنت شل شود. بنابراین مراجعه به یک مرکز درمانی معتبر با کادر تخصصی واجد اهمیت بالایی است. البته تمام مسئولیت ناشی از جوش نخوردن ایمپلنت متوجه جراح نیست. گاهی اوقات بیماران به توصیه‌های پزشک برای انجام مراقبت‌های لازم در دوران جوش خوردن ایمپلنت بی توجه هستند. بهتر است در طول دوره درمان برای اطمینان از جوش خوردن ایمپلنت دندان معاینات دوره‌ای دندانپزشکی فراموش نشود.

6

 

کلام آخر

در این نوشتار سعی نمودیم هر آن چه که در مورد ایمپلنت فوری دندان لازم است بدانید را به زبانی ساده و مختصر برایتان بیان کنیم‌. با توجه به آن چه مطرح نمودیم واضح است که ایمپلنت یک روزه امکان پذیر نیست و باید پروسه درمانی یک روند اصولی را طی کند. و از طرف دیگر ایمپلنت فوری، به این معنا که کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان انجام شود نیز توصیه نمی شود زیرا حتی اگر شرایط برای کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن مناسب باشد، باز هم به طور کلی شانس موفقیت ایمپلنت فوری کمتر از زمانی است که حداقل 3 ماه از کشیدن دندان گذشته باشد و دندانپزشک با کمک عکس CBCT آمادگی استخوان فک برای کاشت ایمپلنت را بررسی کند.

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها