کدخبر: 3813

چطور بفهمیم گردوی اصل و تازه خریدیم؟

همیشه در هر صنعتی، افرادی وجود دارند که برای سود و منفعت خود، سعی می‌کنند محصولات تقلبی را با دروغ یا مخفی‌کاری به مشتریان بفروشند. صنعت خرید و فروش گردو هم شامل این موضوع می‌شود؛ چون بعضی از فروشندگان گردو بدون این‌که صداقتی به خرج دهند، اقدام به فروش گردوی بی‌کیفیت و غیراصل به مشتری می‌کنند. در ادامه روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که می‌توانید از طریق آن‌ها، گردوی اصل و تازه را تشخیص دهید و خرید مطمئن‌تری داشته باشید.

گردوی اصل چه نوع گردویی است؟

گردویی که از نظر طعم، بو و ظاهر، تازه و باکیفیت باشد را می‌توان گردوی اصیل ایرانی دانست. فروشندگان گردو معمولا از راه‌هایی مثل مخلوط کردن گردوی خارجی و ایرانی یا گردوی تازه و کهنه، اقدام به فروش گردوی نامرغوب می‌کنند. دلیل این موضوع، قیمت پایین‌تر گردوی خارجی نسبت به گردوی ایرانی است.

دلیل دیگر هم می‌تواند این باشد که فروشنده برای این‌که دچار ضرر مالی نشود، گردوهای خراب را با گردوهای سالم خود ترکیب می‌کند و به مشتری می‌فروشد.

چرا گردوی خارجی ارزان‌تر از گردوی ایرانی است؟

میزان تولید گردوی خارجی‌ها در هر هکتار 2.5 برابر گردویی است که در ایران تولید می‌شود؛ پس با وجود این‌که قیمت دلار هر سال بالا می‌رود و هزینه‌هایی که برای حمل و نقل یا واردات گردوی خارجی به ایران می‌شود، قیمت گردوی خارجی باز هم مناسب‌تر از گردوی ایرانی درمی‌آید.

روش‌های اطمینان از اصل بودن گردو

تشخیص تازگی گردو و تشخیص گردوی خارجی از ایرانی کاری تخصصی است و حتی باغداران و افراد باتجربه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند هم نمی‌توانند به راحتی این کار را انجام دهند. با این حال چند راه برای تشخیص گردوی اصیل ایرانی، تازه و باکیفیت وجود دارد که قبل از خرید گردو می‌توانید امتحان کنید:

1.                 رنگ گردو

رنگ پوسته چوبی گردوی خارجی، قهوه‌ای روشن متمایل به زرد یا نارنجی است، اما پوسته چوبی گردوی ایرانی معمولا تیره‌تر است؛ البته اگر پوست سبز گردوی ایرانی با دستگاه جدا شده و بعد با آب شسته شود، پوسته چوبی آن مانند گردوهای خارجی به رنگ قهوه‌ای روشن در می‌آید.

رنگ پوسته داخلی تمام مغز گردوهای خارجی روشن است، اما گردوهای ایرانی بسته به نژاد، زمان و منطقه برداشت خود می‌توانند در درجه‌بندی‌های کیفی مختلف به رنگ‌های کرم روشن تا قهوه‌ای تیره قرار بگیرند. یکی از دلایلی که مردم گاهی تمایل به خرید گردوی خارجی دارند هم همین ظاهر زیبا و یک‌دست آن است.

2.                 ابعاد گردو

ابعاد پوسته چوبی و مغز گردوهای خارجی معمولا یک‌اندازه و یک‌دست است، اما گردوهای ایرانی ابعاد یک‌دستی نداشته و گردوی ریز و درشت در آن وجود دارد. توجه کنید که هیچ درخت گردوی محلی و غیرتراریخته‌ای، گردوهای یک‌اندازه ندارد.

همچنین به‌طورکلی گردوهای خارجی کمی بزرگ‌تر از گردوهای ایرانی هستند. نکته دیگر این‌که اگر خواستید گردو را با پوست بخرید، تعدادی از آن‌ها را با دست تکان دهید؛ اگر متوجه سنگینی مغز گردو درون پوسته آن شدید، یعنی بخش زیادی از گردو را مغز آن تشکیل داده و احتمالا با گردوی مرغوب و تازه‌ای روبه‌رو هستید.

گردو

 

3.                 بوی گردو

یکی از اقداماتی که باید قبل از خرید گردو انجام دهید، بو کردن آن است. گردوی کهنه و خراب، بوی نا و ماندگی و مواد افزودنی می‌دهد و تازه یا سالم نیست. اگر یک بار گردوی تازه را بو کرده باشید، احتمالا به راحتی می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید. البته توجه داشته باشید که گردوهای خارجی معمولا یا بوی خاصی ندارند یا بوی مواد افزودنی می‌دهند و عطر و بوی گردوهای ایرانی مشهودتر از گردوهای خارجی است.

4.                 چربی گردو

گردوهای خارجی چربی خیلی کمی دارند، اما درصد چربی گردوهای ایرانی بالاست. برای تشخیص این موضوع بهتر است یک تکه از مغز گردو را بین انگشت شست و اشاره خود فشار دهید و روغنی که از آن بیرون می‌آید را ببینید. همچنین در نظر داشته باشید که گردوهای سال قبل نسبت به گردوهای امساله چرب‌تر هستند و طبع گرم‌تری دارند؛  چرا که اگر برای مثال فقط 3 یا 4 تا گردوی پارساله بخورید، دهانتان آفت می‌زند، ولی باید 10 تا 12 گردوی امساله بخورید تا دهانتان دچار آفت شود.

5.                 طعم گردو

گردوی خارجی علاوه بر کم‌چربی بودن، طعم خاصی هم ندارد، اما گردوی ایرانی طعمی لذیذ و کمی گس دارد. گردوی خراب و کهنه هم فارغ از ایرانی یا خارجی بودن آن طعمی تلخی دارد. حتی گردوهای ایرانی که مغز تیره‌ای دارند و با نام گردوی فسنجانی فروخته می‌شوند هم طعم خوبی دارند و رنگ آن به معنای تلخ بودن یا خرابی گردو نیست.

گردو

 

6.                 خرید از باغدار یا فروشنده مطمئن

راه‌حل آخر و راحت‌تر برای اطمینان از اصل بودن گردو، خرید آن از باغداران یا فروشندگان معتبر و قابل اطمینان است. اگر فروشنده‌ای را پیدا کنید که از تضمین اصالت و سلامت محصولات او مطمئن باشید، می‌توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید و نگران درست بودن یا نبودن تشخیص خود با استفاده از روش‌های بالا نباشید.

 یکی از این فروشندگان مطمئن گردو که ما می‌توانیم به شما معرفی کنیم، فروشگاه اینترنتی پوست کاغذی است که از دل یک خانواده باغدار بیرون آمده و گردوهای ایرانی شهر تویسرکان و سرکان همدان را به‌صورت آنلاین عرضه می‌کند.

یکی از باغداران شهر سرکان ، در سال ۹۷ این فروشگاه را با هدف حذف واسطه‌ها در فروش گردو و عرضه مستقیم گردو از باغداران به مشتریان، تاسیس کرد. پوست کاغذی، گردوهای خود را با تضمین کامل کیفیت می‌فروشد؛ به‌طوری که اگر مشتری به هر دلیل از خرید خود راضی نباشد، می‌تواند ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی خود را پس بگیرد.

پس حتی اگر تا به‌حال به‌صورت اینترنتی گردو نخریده‌اید، یک بار با خیال راحت این کار را انجام دهید! برای دیدن قیمت روز گردو یا خرید گردو به Poostkaghazi.com مراجعه کنید.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها