کدخبر: 161

آخرین قیمت خودرو در بازار؛ عرضه خودرو‌ها بدون قرعه‌کشی

قائم مقام فروش محصولات سایپا گفت:قرعه کشی پیش فروش محصول سایپا ۱۵۱ به دلیل اینکه متقاضی کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده است، انجام می‌شود.

قیمت خودرو درحال‌حاضر نوسان جزئی دارند. قیمت خودرو به شکل محسوسی کاهشی بوده است. میزان قیمت خودرو به قیمت دلار بستگی دارد. قیمت خودرو در 2 هفته اخیر کاهش بیشتری داشته است.قیمت خودرو در آینده چه می شود؟

قیمت خودرو

مجید باقری قائم مقام فروش محصولات سایپا گفت: امروز آخرین قرعه کشی خودروی قرن انجام شد. ۲ مرحله است که قرعه کشی طرح پیش فروش و فروش فوق العاده را با هم انجام می‌دهیم تا مردم راحت‌تر بتوانند انتخاب کنند.

او بیان کرد: در اوایل انجام قرعه کشی شائبه‌هایی برای مردم ایجاد شده بود که این قرعه کشی‌ها به دقت انجام نمی‌شود، اما با حضور نهاد‌های نظارتی به این شائبه‌ها خاتمه داده شد.

باقری تشریح کرد: ۱۹ برنامه قرعه کشی برای امسال داشتیم و خوشبختانه مورد استقبال خوبی قرار گرفت و تقاضای زیادی نیز وجود داشت. در این مرحله از قرعه کشی نیم میلیون نفر شرکت کردند.

قائم مقام فروش محصولات سایپا گفت:قرعه کشی ۲ محصول از این گروه خودروسازی به مرور به دلیل افزایش ظرفیت حذف خواهند شد. یکی از این محصولات زامیاد بود که برنامه فروش آن در کل خارج از قواعد انجام می‌شود.

او افزود: دیگر محصول سایپا ۱۵۱ بود که دیگر تابع ضوابط قرعه کشی نیست. به دلیل اینکه در برنامه پیش فروش سایپا ۱۵۱ تعداد متقاضی کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده است، قرعه کشی برای این محصول انجام نخواهد شد.

قائم مقام فروش محصولات سایپا گفت: برنامه فروش فوق العاده را در سال آینده دنبال خواهیم کرد و هم چنان این برنامه ادامه خواهد داشت و در نظر داریم برنامه پیش فروش و فروش فوق العاده را تقویت کنیم.

قیمت محصولات سایپا

عنوان قیمت نمایندگی (تومان) قیمت بازار (تومان)

آریو اتوماتیک تعیین نشده 385,000,000

پراید 111 SE تعیین نشده 126,000,000

پراید 131 SE تعیین نشده 110,000,000

پراید 132 SE تعیین نشده 112,000,000

پراید 151 SE 91,000,000 110,000,000

تیبا 2 پلاس 90,800,000 141,000,000

تیبا 2 EX 95,426,000 126,000,000

تیبا SX گاز سوز تعیین نشده 127,000,000

تیبا SX 87,200,000 116,000,000

چانگان CS35 اتوماتیک تعیین نشده 470,000,000

سایپا کوییک دنده ای 129,755,000 146,000,000

سایپا کوییک R 140,000,000 148,000,000

ساینا EX دنده ای 92,928,000 131,000,000

سیتروئن سی‌3 تعیین نشده 855,000,000

شاهین S 267,400,000 تعیین نشده

کوییک پلاس اتوماتیک تعیین نشده 247,000,000

کیا سراتو مونتاژ سایپا 2000 آپشنال توقف تولید 810,000,000

وانت نیسان زامیاد بنزینی 177,723,000 231,000,000

وانت نیسان زامیاد دوگانه سوز 199,898,000 244,000,000

وانت نیسان زامیاد دیزلی 263,963,000 265,000,000

 

خیز پرتیراژها برای افزایش قیمت

بررسی قیمت حاشیه بازار انواع خودروهای پرتیراژ داخلی حاکی از سیر صعودی قیمت این خودروهاست به‌نحوی که در معاملات ۳روز گذشته بازار خودرو نرخ انواع خودروهای داخلی افزایش ۲ تا ۱۰میلیون تومانی(۵تا ۷درصد) را شاهد بود که میزان این افزایش قیمت در خودروهای مونتاژی بیش از خودروهای داخلی بود. بازار خودروهای وارداتی نیز از افزایش نرخ ارز بی‌نصیب نماند و قیمت برخی انواع خودروهای خارجی افزایش قیمت ۳۰ تا ۱۰۰میلیون تومانی را تجربه کرد. با این روند در بازار دیروز خودروهای پرتیراژ داخلی قیمت سایپا۱۱۱ با افزایش یک میلیون تومانی به ۱۲۹ میلیون، پراید۱۳۱ با افزایش یک میلیونی به ۱۱۰میلیون، تیبا صندوقدار با افزایش ۲میلیونی به ۱۱۶میلیون، پژو۲۰۶ تیپ‌۲ (ساده) با افزایش ۳ تا ۷میلیونی به ۲۰۰ میلیون، پژو پارس معمولی و اتوماتیک با افزایش ۴میلیونی به‌ترتیب به ۲۱۵و ۳۱۰میلیون، پژو۲۰۶ تیپ‌۵ فول با افزایش ۵میلیونی به ۲۵۵میلیون تومان رسید و قیمت تمام محصولات خانواده سمند ‌رشد ۲میلیون تومانی قیمت را شاهد بود.

همچنین پژو۲۰۷ دنده‌ای ۲۷۷میلیون، پژو۲۰۷ اتومات ۴۳۲میلیون و پژو۴۰۵ با قیمت ۱۸۸میلیون تومان در حاشیه بازار نرخ خورد. این افزایش قیمت در بازار خودروهای مونتاژی به‌مراتب بیش از خودروهای پرتیراژ داخلی بود به‌نحوی که قیمت هایما اس‌۷ با افزایش ۴۵میلیون تومانی از ۶۶۰ به ۷۰۵میلیون تومان رسید. به‌گفته فعالان بازار، با این گرانی، قیمت کنونی خودرو به نرخ‌های حدود یک‌ماه پیش نزدیک شده و برخلاف گذشته که خریداران تعیین‌کننده اصلی قیمت بوده و فروشندگان با ارائه تخفیف‌های ویژه سعی در فروش خودروهایشان داشتند، اکنون این فروشندگان هستند که به‌صورت سلیقه‌ای قیمت‌ها را به بهانه افزایش قیمت دلار بالاتر اعلام می‌کنند اما عملا خرید و فروش چندانی در بازارخودرو صورت نمی‌گیرد و اغلب خریداران التهابات قیمت‌ها در بازار خودرو را مقطعی قلمداد و تأکید می‌کنند با کاهش قیمت دلار، قیمت خودرو در حاشیه بازار نیز فروکش خواهد کرد. 

بازگشت قیمت خودرو به ابتدای بهمن‌ماه 

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران با اشاره به افزایش ۵درصدی قیمت خودروهای داخلی در چند روز گذشته، به همشهری گفت: افزایش نرخ ارز موجب سیر صعودی و افزایش کاذب قیمت‌ها در حاشیه بازار خودرو شده است؛ اگرچه با تثبیت نرخ ارز اکنون قیمت‌ها در بازار خودرو از آرامش بیشتری برخوردار شده است. سعید موتمنی تأکید کرد: این شرایط موجب شده تا کاهش قیمتی که در ابتدای بهمن‌ماه با ریزش نرخ ارز به کانال ۲۳هزار تومان در بازار خودرو ایجاد شده بود، خنثی شود و خودروهای پرتیراژ داخلی با افزایش ۲ تا ۷میلیون تومانی به قیمت‌های ابتدای بهمن‌ماه بازگردد.

او با بیان اینکه طی ۳روز گذشته نرخ ارز تغییر خاصی نداشته و درصورت ثبات قیمت ارز طی مدت یک هفته این احتمال وجود دارد که فروشندگان بیشتری برای عرضه خودرو به بازار مراجعه کرده و این رشد عرضه زمینه کاهش قیمت خودرو را فراهم کند، افزود: در حاشیه بازار قیمت پراید۱۳۱ حدود ۱۰۸ تا ۱۱۰میلیون، تیبا صندوقدار ۱۱۴ تا ۱۱۶میلیون، پژو۲۰۶ تیپ‌۲ حدود ۱۹۷تا ۲۰۰میلیون، پژو۴۰۵ حدود ۱۸۶تا ۱۸۸میلیون، سمند ۱۸۷تا ۱۸۹میلیون تومان، هایما مونتاژی ۶۹۰ تا ۷۰۵میلیون و جک s۵حدود ۶۳۵ تا ۶۳۷میلیون تومان قیمت‌ها خورده اما هنوز هم فروشنده در بازار زیاد است و خریدار می‌تواند با حوصله بیشتر، این خودروها را با قیمت پایین‌تری خریداری کند.

قیمت خودرو

بهت و انتظار در بازار وارداتی‌ها

بررسی قیمت انواع خودروهای کارکرده وارداتی نیز نشان می‌دهد: با توجه به قیمت بالای این خودروها و مشتریان خاص آن، افزایش اخیر قیمت خودرو موجب افت معاملات و تشدید رکود حاکم بر بازار این خودروها شده است. با وجود این، نزدیک‌شدن نرخ دلار به محدوده ۲۶هزار تومان در افزایش جزئی قیمت این خودروها مؤثر بوده و موجب شده تا نرخ برخی انواع خودروهای کارکرده خارجی در بازار افزایش قیمت ۳۰ تا ۵۰میلیون تومانی را طی چند روز گذشته تجربه کند. با وجود این به‌دلیل ریسک بالای سود و زیان ناشی از نوسان نرخ ارز، تعداد مشتریان و میزان خرید و فروش در بازار خودروهای وارداتی به‌مراتب کمتر از خودروهای پرتیراژ یا مونتاژ داخل است. همچنین تداوم ممنوعیت واردات و افت شدید عرضه این خودروها به بازار موجب شده ‌تا مالکان خودروهای خارجی تمایل چندانی به فروش اینگونه خودروها در شرایط نوسان نرخ ارز نداشته باشند و از سوی دیگر مشتری چندانی نیز برای خرید اینگونه خودروهای گران‌قیمت وجود ندارد.

حذف قرعه‌کشی فروش برخی پرتیراژها

افت شدید معاملات به‌دلیل کاهش تقاضا و سیر صعودی قیمت خودروهای داخلی در شرایطی است که خودروسازان از تسهیل فرایند فروش و رشد عرضه برخی خودروهای پرتیراژ خبر می‌دهند. قائم‌مقام فروش سایپا با تأکید بر فروش فوری (بدون قرعه‌کشی) برخی محصولات این شرکت با قیمت مصوب شورای رقابت، گفت: براساس هماهنگی‌های انجام‌شده با کمیته خودرو، پراید۱۵۱ از شمول شیوه قرعه‌کشی خارج شده و به‌صورت فروش فوری به مشتریان واگذار می‌شود. مجید باقری، افزود: احتمالا به‌زودی محصولات خانواده کوئیک آر، کوئیک اس و ساینا اس نیز از روند قرعه‌کشی خارج خواهد شد. به گزارش همشهری، پیش از این نیز انواع وانت نیسان دوگانه و تک‌سوز زامیاد ‌به‌دلیل کاهش اقبال مشتریان و پیشی‌گرفتن میزان عرضه از تقاضا از شمول عرضه بر مبنای قرعه‌کشی خارج شده بود. 

هشدار به خریداران خودروهای سند در رهن 

 نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران با تأکید بر غیرقانونی‌بودن خرید و فروش خودروهای صفرکیلومتر فاقد سند و دارای اسناد در رهن شرکت‌های خودروساز با قیمت پایین‌تر از نرخ رایج بازار، گفت: فروش خودرو با چنین شرایطی غیرقانونی است زیرا پلاک ملی به نام صاحب اولیه خودرو ثبت شده و مشتریان نباید بدون تعویض پلاک نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام کنند. او افزود: با این شیوه معامله اگر خریدار هرگونه تخلفی با آن پلاک انجام دهد، تبعات آن گریبانگیر فروشنده خواهد شد. همچنین با توجه به غیرقانونی‌بودن این شیوه خرید و فروش خودرو، خریداران نیز نباید اقدام به خرید خودروها با سندهای در رهن شرکت‌های خودروسازی کنند و تبعات این شیوه خرید و فروش غیرقانونی خودرو حتما گریبان خریداران و فروشندگان این خودروها را خواهد گرفت

قیمت خودرو

پیش بینی بازار شب عید خودرو 

بازار خودروها ماه‌هاست که در رکود فرو رفته و میزان معاملات به حداقل رسیده، این روزها فقط کسانی که مصرف‌کننده واقعی هستند، نسبت به خرید خودرو اقدام می کنند.

اتوجه به از بین رفتن جاذبه بازار خودرو، هفته‌هاست که دلالان از این بازار کوچه کرده‌اند و شرایط بازار به سمتی رفته که دارندگان خودروهای صفرکیلومتر مدل ۹۸ و ۹۹ برای فروش حسابی به تکاپو افتاده اند و هر روز بر میزان آگهی های فروش این خودروها افزوده می شود.

 افزایش فروش خودروهای صفر مدل ۹۸ و ۹۹

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران درباره وضعیت بازار خودرو گفت: در بازار خودرو آرامش حکمفرماست و خرید و فروش فقط برای مصرف شخصی انجام می شود.

نعمت الله کاشانی نسب درباره افزایش عرضه خودروهای صفرکیلومتر مدل ۹۸ و ۹۹ بیان کرد: این موارد خودروهایی بوده که با هدف فروش با قیمت های بالا و کسب سود خریداری و نگهداری شده بودند، با توجه به اتمام سال ۹۹؛ دارندگان چنین خودروهایی ناچار به عرضه و فروش هستند تا مدل به اصطلاح عقب نماند و قدیمی نشود به همین دلیل شاهد عرضه فراوان چنین خودروهایی برای فروش در بازار هستیم.

غیرقانونی بودن معامله خودروهای فاقد سند آزاد

وی درباره افزایش فروش خودروهای صفر کیلومتر و دارای سندهای در رهن شرکت های خودروساز و با قیمت های پایین‌تر از میانگین نرخ بازار اظهار کرد: فروش خودرو با چننین شرایطی غیرقانونی است زیرا پلاک ملی به نام صاحب اولیه است و نباید بدون تعویض پلاک نسبت به فروش خودرو اقدام شود و اگر خریدار هرگونه تخلفی با آن پلاک انجاام دهد، تبعات آن گریبانگیر فروشنده خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به غیرقانونی بودن این کار، خریداران نیز نباید اقدام به خرید خودروها با سندهای در رهن شرکت های خودروسازی کنند

ریسک بالای خرید و فروش خودروهای رهنی

کاشانی نسب بیان کرد: احتمال از بین رفتن سرمایه خریداران در چنین معامله هایی وجود دارد خرید و فروش خودرو بدون سند آزاد برای فروشنده و خریدار دارای ریسک بالایی است.

وی گفت: علت اصلی اختلاف و نوسان قیمت خودروها بین تهران و سایر شهرستان ها به ویژه شهرهای شمالی همین مساله است و تعدادی از خودروهای رهنی را غیرقانونی می فروشند و متاسفانه خریدار فکر می کند در حال خرید خودرو با قیمت ارزان‌تر است و احتمالا در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.وی تاکید کرد: میانگین قیمت خودرو در سراسر ایران تقریبا یکسان است و علت ارزان‌تر بودن برخی خودروها را باید نداشتن سند آزاد آنها دانست.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران افزود: از ابتدای بهمن ماه تاکنون شاهد افزایش قیمت بسیار جزئی در نرخ برخی خودروها بوده ایم و این مساله به دلیل نوسانات نرخ ارز بوده و اکنون در بازار آرامش حکمفرماست.

وی گفت: در بهمن ماه مجموعا بین ۴ تا۵ میلیون تومان بر قیمت برخی خودروها افزوده شده است.

قیمت خودرو

کاهش ۳۰درصدی قیمت خودروهای خارجی

وی درباره وضعیت بازار خودروهای خارجی توضیح داد: بازار خودروهای خارجی در رکود کامل بسر می برد و خرید و فروشی انجام نمی شود زیرا در ماه‌های گذشته قیمت این خودروها بسیار بالا رفته بود؛ اکنون نیز رکود مطلق در بازار اتفاق افتاده و خرید و فروشی انجام نمی شود.

کاشانی نسب اظهار کرد: از نیمه آبان تاکنون روند کاهش قیمت ها در بازار اتفاق افتاده و مشتریان خودروهای خارجی در انتظار ریزش بیشتر نرخ ها هستند و در مقابل دارندگان این خودروها با توجه به کاهش قیمت ها بر این باورند فروش برایشان صرفه اقتصادی ندارد بنابراین بازار راکد شده است.وی تاکید کرد: از نیمه پاییز تا کنون ۳۰ درصد از قیمت خودروهای خارجی در بازار کاسته شده است.

این فعال بازار خودرو درباره وضعیت بازار در هفته ‌های آینده و آستانه نوروز توضیح داد: بسیار بعید به نظر می رسد قیمت ها در بازار خودرو افزایش یابد زیرا بازار کشش ندارد و تولیدات خودروسازان پاسخگوی نیاز بازار است.

وی درباره وضعیت رونق معاملات در بازار خودرو عنوان کرد: مانند سال‌های گذشته میزان معاملات در بازار خودرو رونقی ندارد و بازار جذابیت خود را برای واسطه ‌ها و دلالان از دست داده و اکنون اگر خرید و فروشی انجام می شود، فقط مصرف‌کنندگان واقعی خودرو هستند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها