کدخبر: 202

مصوبه مهم سازمان بورس؛ سهامداران منتظر چه اتفاقاتی باشند؟

جزییات مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار درباره حد نصاب صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت اعلام شد.

شاخص کل بورس به یک میلیون و ۱۳۵ هزار واحد رسید. بورس امروز به سطح یک میلیون و 207 هزار واحدی رسید. سهامداران بورس امید چندانی به تغییرات بنیادی در بورس را ندارند. استعفای رییس سازمان بورس گمانه‌زنی‌ها را درباره جانشینان احتمالی او تقویت کرد. عدم درک معنای دقیق بورس منجر به ضرردهی خواهد شد.

بورس

با مصوبه دیشب سازمان بورس و اوراق بهادار (نهاد ناظر)، صندوقهای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش کل داراییهای صندوق در سهام، حق تقدم و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول و دوم فرابورس، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده دربورس و واحدهای سرمایه گذاری صندوقها هستند. صندوق های درآمد ثابت ملزم هستند تا پایان اسفند ۱۴۰۰ نسبت به رعایت نصاب موضوع این مصوبه به شرح زیر اقدام کنند:

۲-۱- تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به افزایش حداقل ۳ واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

۲-۲- تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۰ در هر فصل نسبت به افزایش ۳ واحد درصد در نصاب موضوع این مصوبه در مقایسه با وضعیت فعلی (تاریخ ابلاغ این مصوبه) و تا میزان حداقل نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده اقدام کنند.

۲-۳- به ازای هر یک واحد درصد افزایش سرمایه گذاری در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس تا میزان نصاب مجاز سرمایه گذاری در سرفصل یاد شده ۲ واحد درصد از حداقل نصاب سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت کسر می شود.

 

بورس

۳- به صندوق‌ها اختیار داده شد در خصوص توزیع حداقل ۲ درصد دارایی از محل ذخیره ناشی از تغییر ارزش سهام در پایان سال مالی جاری صندوق، تا یک سال پس از پایان سال مالی مذکور و متناسب با شرایط بازار تصمیم‌گیری کنند.

۴- همچنین مصوب شد که حداکثر میزان خرید اوراق دولتی به اندازه ۳۰ درصد ارزش دارایی های درآمد ثابت صندوق ها باشد.

با مصوبه امشب نهاد ناظر، ۹۰۰۰ میلیارد تومان پول برای بورس تجهیز شد زیرا ‌صندوق های با درآمد ثابت اکنون ۳۰۰ هزار میلیارد تومان موجودی دارند که ۳ درصد آن را تا ۱۳ روز کاری (به صورت الزام آور) فرصت دارند که وارد بازار کنند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها