کدخبر: 271

قیمت گوشت گوسفندی امروز| نایاب شدن گوشت در چند ماه آینده حقیقت دارد؟

علی اصغرملکی گفت: «دام‌های کوچک و ماده مولد به صورت انبوه ذبح می‌شوند. اگر جلوی این کار گرفته نشود در چند ماه آینده دچار مشکل خواهیم شد».

قیمت گوشت گوسفندی در بازار امروز به بیش از 130 هزار تومان رسیده است. قیمت گوشت در بازار امروز اعلام شد. قیمت گوشت دوباره در بازار افزایش یافت. قیمت گوشت گوسفندی طی دو هفته اخیر حدود ۱۰ هزارتومان افزایش قیمت پیدا کرده است. آخرین تغییرات قیمت گوشت در بازار را در ادامه بخوانید.

قیمت گوشت

در چندماه اخیر، کمبود مرغ و جوجه یک روزه در کشور معضلات زیادی را به بار آورد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که دام، مرغ و جوجه، احتکار شده یا به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود. برای بررسی بیشتر موضوع با روسای اتحادیه های فروشندگان گوشت گوسفندی و مرغداران مرغ تخمگذار به گفتگو نشستیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

علی اصغر ملکی، اظهار داشت: «موضوعی که در حال‌ حاضر صنف ما را درگیر خود کرده این است که دام‌های کوچک و ماده مولد به صورت انبوه ذبح می‌شوند. امسال به دلیل کاهش بارندگی‌ها، صحرای خشک و کمبود علوفه، دام‌ها به آن وزن موردنظر نرسیدند و به اصطلاح کاملا کال هستند. بره‌های کال را ذبح می‌کنند و توجه نمی‌کنند که این کار در آینده نزدیک برایمان مشکل ایجاد می‌کند. به نظر من مسئولان مربوطه باید سریعا به این حوزه ورود کنند و جلوی این کار را بگیرند».

جلوی صادرات دام را بگیرید

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی گفت: « باتوجه به وضعیتی که الان داریم و این نوع کشتار که به هیچ وجه قابل قبول ما نیست صادرات دام کار بسیار اشتباهی است و تاکید می‌کنم که اگر جلوی این کار گرفته نشود در دو سه ماه آینده دچار مشکل خواهیم شد. بیشتر صادرات ما به کشور امارات انجام می‌شود. البته خوشبختانه قاچاق دام چند سال در حوزه ما بسیار کم شده و الان احتمال انجام این کار بسیار کم است».

قیمت روز گوشت گوسفندی

ملکی در ادامه صحبت‌های خود به خبرنگار گسترش نیوز گفت:«قیمت گوشت مرغوب گوسفندی روز با وزن بالا برای مصرف‌کننده حدوداً تا ۱۳۵ هزار تومان است. ولی یک نوع بره ماده هم در بازار عرضه می‌شود که قیمت آن روبه افول است».

کرونا واحدهای صنفی را تعطیل کرد

وی در صحبت‌های پایانی خود اظهار داشت: «در چندسال گذشته با توجه به کم شدن قدرت خرید مردم و بسته شدن رستوران‌ها مقدار فروش ما بسیار کاهش یافته است و مردم حتی نتواسته‌اند برای خانوارهایشان خرید کنند. این اتفاق موجب شد برخی از واحدهای صنفی که ناتوان بودند تعطیل شوند. بارها به مسئولان سازمان امورمالیاتی یادآوری کرده‌ایم که اوضاع کسب و کار به خاطر شرایط کرونا خراب است اما هیچ توجهی نمی کنند و همچنان مالیات خود را طلب می‌کند. البته آنها هم روال کار خوشان را دارند».

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار هم اظهار داشت: «در حال حاضر در تهران مشکل کمبود مرغ  نداریم. در برخی استان‌ها مشکلاتی وجود دارد و امیدوار هستیم به زودی حل شود اما در کل وضعیت تولید رو به بهبودی است».

قیمت گوشت

احتکار مرغ امکان پذیر نیست

سروستانی در مورد وضعیت کمبود مرغ در چندماه اخیر اظهارداشت: «مرغ زنده را نمی‌شود احتکار کرد، مرغ زنده زمانی که به سن کشتار برسد اگر ۷ ساعت بیشتر در سالن بماند تلفات می‌دهد. به علاوه نهاده‌هایی که به مرغداران در آن دوره می‌دادند در حد چهل روز بود. اگر مرغدار می‌خواست نهاده‌ بیشتری  تهیه کند باید آن را با چند  برابر قیمت خریداری می‌کرد. در نهایت مرغ را هم با قیمت دولتی می‌فروخت. قاعدتا این کار منطقی نیست.کمبود مرغ می‌تواند به این دلیل باشد که تعدادی واسطه مرغ را به صورت منجمد ذخیره کرده باشند که این ربطی به مرغدار ندارد».

محمدعلی_کمالی_سروستانی

محمد علی کمالی سروستانی  در پاسخ به سوال خبرنگار گسترش نیوز در رابطه با افزایش تعداد مرغ پس از گران شدن آن گفت: «توجه داشته باشید که افزایش قیمت، به تنهایی عامل این وضعیت نبود. برای مثال یک‌سری تصمیم‌های مدیریتی هم موثر بود. برخی استاندارها نقل و انتقال مرغ را محدود کرده بودند. رغبت مرغدارها به جوجه‌ریزی افزایش پیدا کرد، دولت و وزارت جهادکشاورزی میزان نهاده را از ۴۰ روز به ۵۰ روز افزایش دادند و  مرغدارها توانستند مرغ را با وزن سنگین تری به بازار بیاورند».

قیمت گوشت

قاچاق گسترده صحت دارد؟

مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار در ادامه افزود: « مدتی بود می‌گفتند جوجه یک روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار قاچاق می‌شود. بعد از این طرح این موضوع و بروز کمبود مرغ صادرات در اسفندماه ممنوع شد. البته ما اسناد رسمی نداریم ولی چیزی که در شبکه‌ها پخش شد نشان می‌داد که قاچاق صورت می‌گیرد و عمده این قاچاق‌ها هم به عراق و افغانستان بوده است».

صنعت مرغ باید رقابتی باشد

سروستانی در صحبت‌های پایانی خود اظهار داشت: « من با قیمت‌گذاری مرغ توسط دولت مخالف هستم. صنعت مرغ می‌تواند رقابتی باشد. حتی در دوران تحریم می‌توانیم با تعویض شیوه تزریق یارانه‌ اجازه دهیم که این صنعت در بازار کارکرد خودش را داشته باشد. هیچ‌کس نمی‌تواند در این صنعت انحصار ایجاد کند زیرا تولیدکننده‌ها تعدادشان بسیار زیاد است».

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها