کدخبر: 398

متقاضیان مسکن ملی بخوانند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در آینده نزدیک مرحله دوم بهره‌برداری از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در تعدادی از استانها انجام می‌شود و تا پایان دولت چند مرحله افتتاح خواهیم داشت.​

مسکن ملی در سال های اخیر با افزایش قیمت رو به رو بوده است. مسکن ملی  از زمان احمدی نژاد ساخته شد. مسکن ملی به منظور کاهش قیمت خانه ساخته شد . مسکن ملی ساخته شد تا افراد کم درآمد جامعه امکان خانه دار شدن برایشان محیا شود.مسکن ملی  با طرح جدید وام مکسن امکان خانه دار شدن را راحت تر کرده است.

محمود محمودزاده  اظهار کرد: به زودی مرحله دوم افتتاح تعدادی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را خوهیم داشت و هم اکنون در حال جمع بندی اعداد  و ارقام هستیم.

وی افزود: برنامه ریزی شده که تا پایان دولت چند مرحله افتتاح مسکن ملی داشته باشیم تا انشاءالله به یک عدد خوب در این زمینه برسیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۵۳۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن در دست اجرا است و این عدد دائما افزایش پیدا می‌کند.

محمودزاده درباره پدیده خرید و فروش واحدهای اقدام ملی مسکن در فضای مجازی و برخی دفاتر املاک گفت: کسانی که واحدها را خریداری کنند متضرر می شوند؛ زیرا در نهایت واحد مسکونی به شخصی که اسم‌نویسی کرده واگذار می شود. این اقدام غیرقانونی است و اگر مصادیقی در این خصوص دیده شود از طریق اصناف مرتبط برخورد می‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: کسانی که فرم «ج» آنها سبز است نیازی به خرید امتیاز ندارند؛ زیرا وزارت راه و شهرسازی به هر میزان که درخواست برای مسکن ملی وجود داشته باشد، پاسخگوی نیاز هموطنان خواهد بود.

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. مسئولان وزارت راه و شهرسازی، پیشرفت پروژه اقدام ملی مسکن را حدود ۲۵ درصد اعلام کرده‌اند و اسلامی قول داده در نیمه اول سال ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح شود. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های زمستان ۱۳۹۹ به حدود ۴.۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

 محمد اسلامی با بیان این مطلب اظهار کرد: در طرح اقدام ملی مسکن ۵۳۰ هزار واحد در سراسر کشور در حال ساخت است و بخش هایی از آن زود هنگام به متقاضیان تحویل داده خواهد شد اما به این شرط است که متقاضیان آورده خود را به موقع واریز کنند.

وی بیان این که بسیاری از کشورها مزیت اقتصادی در بخش ترانزیت ندارند و باید با ریسک بالاتر مسیرهای موازی ایجاد کنند تا ترانزیت با کیفیتی داشته باشند، اظهار کرد: ترانزیت یک رقابت و فراتر از رقابت است و به نوعی جنگ بین کشورها محسوب می شود، بنابراین با تسهیلگری و کاهش مقررات و تعاملات اثرگذار می توان باعث توسعه آن شد.

مطابق جدیدترین گزارش رسمی که مرکز آمار ایران آنرا منتشر کرده، متوسط قیمت مسکن در تهران طی اسفند ۹۹ حدود ۳ درصد در مقایسه با ماه پیش از آن (بهمن) کاهش یافته است. بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه ۱۳۹۹ به عدد ۸۱،۹ درصد رسید؛ به‌عبارت دیگر خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند ۹۸ باید ۸۱.۹ درصد بیشتر پول پرداخت کنند.

البته پیش از مرکز آمار بانک مرکزی اوایل ماه جاری طی گزارشی اعلام کرد: طی اسفند ۹۹ متوسط قیمت مسکن (یک مترمربع) معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بود که در مقایسه با بهمن و اسفند ۹۸ به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

فارغ از متفاوت بودن آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در خصوص تحولات قیمت مسکن، گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که بازار مسکن در یک آرامش نسبی به سر می‌برد.

قیمت مسکن ملی طی سال ها 

مسکن ملی

طی سال ۹۸ و ماه‌های ابتدایی سال ۹۹ بازار مسکن به واسطه اتفاقات بازارهای اقتصادی به‌طور متوسط حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشت، اما در ماه‌های پایانی سال گذشته این روند بر خلاف سال‌های اخیر متوقف شد. یکی از دلایل نیز کاهش شدید قدرت خرید مردم و عدم توانایی برای ورود به بازار مسکن ارزیابی می‌شود.

در این شرایط اما دلالان مسکن به‌خصوص در شهرهای جدید دست به‌کار شده‌اند. به‌عنوان نمونه پردیس که به دلیل نزدیکی به تهران جزو شهرهای جدید پرتقاضا برای سکونت در واحدهای مسکن مهر است برخلاف اکثر مناطق کشور دستخوش افزایش قیمت‌های بعضا عجیب و غریبی شده که باعث آن دلالان هستند.

فاز ۸ این شهر به‌دلیل متراژ بالای ۱۰۰ مترمربع و فاصله کمتر نسبت به سایر فازها به تهران از اقبال نسبتا بیشتری برای معاملات مسکن برخوردار است. واحدهای مسکن مهر این فاز سال گذشته (تا شهریورماه) همپای افزایش قیمت مسکن کشور پیش رفت و واحدهای ۱۲۰ متری آن قیمت یک میلیارد تومانی را ثبت کردند.

اما با آغاز پاییز و فروکش کردن تقاضا در بخش مسکن، قیمت مسکن در کشور با شدت کمتری افزایش یافت و این موضوع بر قیمت مسکن شهرهای جدید از جمله پردیس تاثیر گذاشت. به‌عنوان مثال قیمت یک واحد مسکن مهر در شهر پرند تا حدود ۵۵۰ میلیون تومان طی تابستان گذشته افزایش یافت، اما در ادامه به حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان کاهش یافت. در پردیس نیز واحدهایی که زمانی یک تا ۱.۲ میلیارد تومان خرید و فروش می‌شد، در نیمه دوم سال گذشته به حدود ۸۰۰ میلیون تومان کاهش یافت، یعنی حدود ۲۰۰ میلیون تومان ارزان‌ شد.

این در حالی است که از چند روز قبل، قیمت واحدهای ۱۲۰ متری مسکن مهر پردیس ۱.۲، ۱.۳ و در برخی موارد ۱.۷ میلیارد تومان اعلام می‌شود! به نظر می‌رسد کاهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال گذشته شرایطی را به‌وجود آورد دلالان و سوداگران مسکن واحدهای متعددی را از مصرف‌کنندگان خریداری کرده و امروز این واحدها با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سود برای فروش عرضه شود! مسئله‌ای که به نظر می‌رسد بایستی دستگاه‌های ذی‌ربط و نظارتی به آن رسیدگی کنند.

گفتنی است بازار مسکن شهرهای جدید در حالی برخلاف اکثر مناطق کشور به محلی برای جولان دلالان تبدیل شده که اتفاق خاصی در این بخش روی نداده و کارشناسان نیز سال آرامی را برای مسکن پیش بینی کرده‌اند.جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی نقش موثری در افزایش هزینه‌های ساخت در پروژه‌های مسکن شهری و مسکن ملی داشته است، گفت: بر اساس آیین نامه و قراردادهایی که با متقاضیان مسکن ملی منعقد شده، قیمت مسکن ملی بر اساس قیمت تمام شده ساخت واحد مسکونی به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

او ادامه داد: قیمت پایه مسکن ملی برای متقاضیان دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مشخص شده و شاخص قیمت پایه هم بر اساس نیمه دوم سال ۹۹ بوده است.

او با بیان اینکه بسیاری از مصالح ساختمانی در پروژه‌های مسکن شهری بر اساس هزینه‌ها از بازار آزاد خریداری شده است، گفت: هر پروژه بر اساس فضا، مکان پروژه‌ها، شیوه اجرا و مصالح ساختمانی واحد مسکونی که استفاده شده و قیمت تمام شده ساخت به متقاضیان تحویل داده می‌شود به طور مثال هزینه ساخت آسانسور در اجرای بسیاری از پروژه‌ها در مقایسه با سال گذشته بسیار افزایش یافته است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن توضیح داد: خوشبختانه در اجرای پروژه‌ها، انبوه سازان و پیمانکاران استقبال زیادی کرده‌اند و سرعت اجرای پروژه‌ها هم به خوبی در حال اجراست.

متراژهای واحد مسکن ملی ۸۰ تا ۹۰ متر است

او با بیان اینکه متوسط قیمت تمام شده متوسط متراژ هر واحد مسکونی در پروژه‌های مسکن ملی ۸۰ تا ۹۰ متر است، بیان کرد: برخی از پروژه‌ها ۶۷ متری و یک خوابه است و ممکن است برخی از پروژه‌ها هم دو خوابه به متقاضیان تحویل داده شود.

حق شناس درباره ارائه تسهیلات مسکن ملی به متقاضیان هم گفت: درخواست افزایش تسهیلات پروژه‌های مسکن ملی را داده‌ایم و هم اکنون تسهیلات مسکن ملی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که امیدواریم با تایید بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی میزان تسهیلات این پروژه به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.

حق شناس یادآور شد: متقاضیان در این پروژه‌ها باید هرچه سریعتر آورده‌های خود را پرداخت کنند، چرا که با افزایش هزینه‌ها بسیاری از پروژه‌ها تنها با تکمیل آورده سرعت اجرایشان بالا می‌رود.

او گفت: با همکاری تمامی دستگاه‌ها به زودی اولین واحدهای مسکن ملی را به بهره برداری می‌رسانیم.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در پایان تصریح کرد: حدود ۱۵ هزار واحد مسکن شهری در حال اجراست و امسال هم ۴ هزار واحد مسکن شهری که از سال گذشته باقی مانده به آنها اضافه می‌شود.

 هزینه ساخت مسکن ملی از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در هر متر مربع به چهار میلیون و ۹۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. این نرخ تعدیل که از سوی سازمان برنامه و بودجه برای سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ اعلام شده بر اساس نرخ رشد قیمت مصالح و دستمزد اعمال شده است. سازمان برنامه و بودجه هر سه ماه یک بار هزینه اجرای پروژه های عمرانی را بر اساس نرخ روز اعلام می کند که در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ قیمت ساخت مسکن ملی را برای سازندگان و پیمانکاران ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفت و در سه ماهه چهارم با ۷۹ درصد رشد مواجه شده است.

این خبر را جواد حق شناس ـ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ـ به ایسنا اعلام کرد و گفت: رشد ۷۹ درصدی هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای اقدام ملی مسکن البته شامل همه مراحل پروژه نمی شود. به طور مثال اگر ابنیه در مرحله اسکلت باشد، هزینه فوندانسیون، عایق رطوبتی و غیره بر اساس نرخ قبلی اعمال خواهد شد.

حق شناس درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه های اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن اجرا می شود گفت: طرح اقدام ملی مسکن در ۶۱۷ شهر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شود که تا امروز ۵۱ هزار و ۶۹۷ نفر افتتاح حساب کرده و ۴۶ هزار و ۳۹۱ نفر واریز وجه داشتند، یعنی ۴۰ میلیون تومان اولیه را کامل واریز کرده اند.

تقاضای جدید مسکن ملی به کجا رسید

مسکن ملی

وی افزود: برای حدود ۹ هزار واحد نیز که متقاضیان وجه واریز کرده اند زمین تامین نشده است. دلایل مختلفی هم دارد؛ به طور مثال زمین مشخص شده اما در کمیسیون ماده ۵ در حال بررسی است. یا کاربری مسکونی دارد اما از تاسیسات زیربنایی و روبنایی برخوردار نیست. در بعضی موارد هم زمین هنوز تامین نشده است. اگر این ۹ هزار واحد را لحاظ نکنیم در حال حاضر ۳۷ هزار و ۵۱ واحد در دستور کار است که هم زمین تامین شده و هم واریز وجه کامل شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه پروژه اقدام ملی با روشهای مختلفی اجرا می شود گفت: ۲۲ هزار و ۴۱۴ واحد به شیوه پیمان جزء، خرید مصالح به صورت امانی انجام می شود. ۷۷۲۸ واحد نیز در گروه ساخت است که زمین تحویل متقاضیان شده است. ۵۹۲۹ نفر هم به صورت گروههای دو نفره و بیشتر زمین تحویلشان شده است. ۹۸۰ واحد نیز به صورت انبوه سازی خواهد بود که باید در سال جاری از انبوه سازان دعوت کنیم و پروژه را تحویلشان بدهیم.

به گفته حق شناس، تعداد واحدهای اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن شروع کرده هم اکنون ۶۷۰۰ واحد است که از پیشرفت فیزیکی حدود ۷ درصد برخوردار است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه اجرای ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن، علت اختلاف تعداد واحدهای در حال اجرا با برنامه مصوب چیست؟ اظهار کرد: به هر حال تا متقاضی نیاید نمی توانیم پروانه بگیریم و آماده سازی زمین کنیم. تا پایان سال ۱۳۹۹ حدود ۴۶ هزار نفر وجوه اولیه را واریز کرده اند. از این تعداد برخی شرع شده و برخی در حال آماده سازی زمین است. ۲۲ هزار واحد در دست تسطیح است. به طور مثال پروژه دماوند نزدیک ۲ ماه درگیر آماده سازی زمین بودیم که بعد از تسطیح می توان تحویل پیمانکار داد. پروژه ها به تدریج جلو می رود و آمارها دائما به روز می شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها