کدخبر: 58

روند نزولی قیمت دلار همه را شوکه کرد

دلار در دومین هفته اردیبهشت با سرعت بیشتری روند نزولی را طی کرد به طوریکه بعد از حدود چهار ماه قیمت آن مجددا به ۲۰۹۰۰ تومان رسید.

قیمت دلار  در سال اخیر با افزایش چشمگیری روبه رو بوده است. قیمت دلار در ارتباط مستقیم با تغییرات جهانی قرار دارد . قیمت دلار در روند اقتصاد و تجارت کشورها نقش بسزایی دارد و چند روزی است که نرخ ثابتی را حفظ کرده .قیمت دلار در این روزها با افت روبه رو بوده که تاثیر مستقیم دارد بر قیمت طلا و سکه . قیمت دلار را در سایت خبری خوندنی دنبال کنید.

​اصلی‌ترین عامل افت قیمت دلار خبر موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم‌ ها بود.این هفته همزمان با ریزش نرخ ارز، قیمت طلا هم از گرمی ۹۷۰ به ۸۹۵ هزار و سکه از ۹ میلیون و ۸۵۰ به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان کاهش یافت.پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه روند کاهشی قیمت دلار، طلا و سکه در روزهای آینده است.

پس از روی کار آمدن دولت روحانی به رغم از میان نرفتن تورم در کشور، قیمت دلار با کاهش ۲۰ درصدی همراه بود. در همان زمان بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که سرکوب نرخ ارز عواقب جبران‌ناپذیری دارد و خودش را در آینده در شوک‌های شدید ارزی نشان خواهد داد. بی‌توجهی دولت در این زمینه و بروز نتایجی که اقتصاددانان هشدار می‌دادند باعث شد تا با چهار شوک ناشی از جهش ارزی، فقر در کشور افزایش ۶ برابری پیدا کند و اکنون نیز پس از افزایش احتمال بازگشت آمریکا به برجام، پیش‌بینی‌ها حکایت از سرکوب مجدد نرخ ارز دارد. داوود سوری اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با گسترش نیوز نسبت به تبعات این اقدام به شدت هشدار داد که در ادامه از نظر می‌گذرانید. 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که قیمت دلار در چه شرایطی شیب نزولی خواهد یافت، اظهار داشت: اگر التفات داشته باشید، ما در تمامی سال‌های پس از انقلاب با سرکوب نرخ ارز مواجه بودیم و تمامی دولت‌ها فارغ از رویکرد سیاسی و اقتصادی که آن را اظهار می‌کردند، بدون استثنا به سیاست سرکوب نرخ ارز دست زدند و جهش‌های ارزی سه سال اخیر تنها بخشی از واقعیتی است که بروز پیدا کرد. اگر قرار باشد که دولت به دلایل سیاسی بخواهد پس از بازگشت آمریکا به برجام، دوباره دست به سرکوب قیمت دلار بزند، این بار اتفاقات بسیار ناگوارتری برای بخش تولید و اشتغال در اقتصاد کشور رخ خواهد داد. از همین رو باید ابراز امیدواری کنیم که سیاستگذاران پولی کشور ر سر عقل آمده باشند و به سوی سیاست‌های پولی و ارزی پراشتباه گذشته میل نکنند. در غیر این صورت با موج بلندی از افزایش بیکاری و تعطیلی صنایع و کسب‌وکارهای خرد و کلان مواجه خواهیم شد و حتی امکان رشد از حوزه‌های کشاورزی و گردشگری به سادگی سلب خواهد شد و روندهای غلط گذشته دوباره بر فضای اقتصاد کشور سایه‌افکنی خواهد کرد. 

موج افزایش بیکاری با سرکوب قیمت دلار به راه می‌افتد!

داوود سوری در ادامه با بیان این که قیمت دقیقی را نمی‌شود برای دلار پیش‌بینی کرد، خاطرنشان ساخت: تخمین زدن یک قیمت با توجه به حجم نقدینگی کشور و ذخایر ارزی ممکن است اما این نکته را باید مدنظر داشته باشیم که قیمت دلار بیشتر تابع تقاضای عمومی در بازار است. از همین رو تعیین قیمت برای دلار خیلی منطقی نیست. با این حال طبعا قیمت دلار زیر ۲۰ هزار تومان نیست و هر قیمتی زیر این محدوده، به معنای مداخله ارزی شدید دولت و پول‌پاشی در بازار است که در نتیجه همان سرکوب نرخ ارز که سبب نگرانی دلسوزان اقتصاد کشور خواهد شد، رخ می‌دهد و دوباره باید منتظر افزایش پایه پولی کشور، افزایش واردات و افزایش قاچاق کالاهای استراتژیکی مثل بنزین، گازوئیل و گندم و سایر مواد خوراکی باشیم و در همین شرایطی که با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنیم بازهم افزایش نرخ بیکاری داشته باشیم که حتما استحضار دارید که این نرخ از منطقه قرمز عبور نیز عبور کرده است. 

دولت تورم را پشت سرکوب نرخ ارز پنهان می‌کند

این اقتصاددان در پایان با بیان اینکه قیمت دلار در کشور به یک پارامتر مطلوبیت سیاسی دولت‌ها بدل شده است، یادآور شد: بسیاری از دولت‌ها به جای اتخاذ تصمیم صحیح برای اقتصاد کشور در تله افتخار گرفتار می‌شوند و دوست دارند که مردم از آن‌ها به عنوان دولت‌هایی یاد کنند که قیمت دلار را ثابت نگاه داشتند و این در شرایطی است که دولت نمی‌تواند اقتصاد کشور را گروگان یک طرز فکر پوپولیستی قرار بدهد و باید از این فرصت برای حمایت غیررانتی از تولیدکنندگان داخلی بهره‌مند شود. هرچند باز هم در آستانه انتخابات قرار داریم و دولت تلاش می‌کند تا نرخ بالای تورم را در پشت سرکوب قیمت دلار پنهان کند که جای بسی تاسف و نومیدی دارد.

نگاه تحلیلگران به آینده قیمت دلار

قیمت دلار

برخی تحلیلگران با تجربه بازار اعتقاد دارند، شرایط برای صعود دلار در ۶ ماه ابتدایی سال آنچنان فراهم نیست، ولی اینکه قیمت افت معناداری را تجربه کند، سختی‌های زیادی دارد. به‌عنوان مثال، حسین عبده تبریزی در جلسه‌ای در کلاب هاوس عنوان کرد که بازیگران انتظارات خود را روی دلار ۲۲هزار تومانی تنظیم کنند. عبده تبریزی اعتقاد دارد، دولت با کسری بودجه مواجه است و اگر دارایی‌های ارزی بلوکه شده آزاد شوند، اقدام به فروش آن‌ها در بازار خواهد کرد. با این حال، فروش ارز در قیمت‌های پایین احتمالا کسری بودجه را جبران نخواهد کرد. این موضوع را می‌توان چنین تفسیر کرد که دلار زیر ۲۰ هزار تومان نمی‌تواند نیازهای دولت را جبران کند. با این حال، دولت‌ها معمولا تمایل دارند، قدرت را در حالی ترک کنند که دلار در محدوده‌های بالایی قرار نداشته باشد. در چنین شرایطی طبیعی است که از طریق، فشار عرضه، بازارساز اجازه افزایش معنادار قیمت‌ها را ندهد. می‌توان گفت بخشی از بازار باور دارند، قیمت دلار در نیمه اول سال ۱۴۰۰ دچار نوسان کاهشی و افزایشی شدیدی نخواهد شد و دوران باثباتی را پشت سر خواهد گذاشت.

سرنوشت قیمت دلار و اخبار مذاکرات

قیمت دلار

دسته‌ای از معامله‌گران باور دارند، بازار بیشتر به اخبار مذاکرات واکنش نشان خواهد داد. از نگاه آن‌ها اگر مذاکرات به نتیجه خاصی برسد، قیمت دلار با افزایش عرضه شدید مواجه خواهد شد و در صورتی که توافقی صورت نگیرد، تقاضای خفته، بار دیگر به بازار باز خواهد گشت و در ابتدا سقف ۲۸ هزار تومانی فعال خواهد شد. در این میان، گزارش داده شده است که معامله‌گران با تجربه به آماتور‌ها پیشنهاد می‌کنند که «نظاره گر وقایع بازار باشند». آن‌ها اعتقاد داشتند، اگر کسی در سال ۱۴۰۰ خریدوفروش خاصی را صورت نداده است، چند روز دیگر نیز صبر کند تا تکلیف مذاکرات هسته‌ای یا نقاط حمایت و مقاومت دلار مشخص شود.

به‌طور مشخص، بازیگران فنی بازار اعتقاد دارند، تا زمانی که دلار زیر محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی قرار دارد، بهتر است که موقعیت خرید جدیدی ایجاد نشود و تا هنگامی‌که به زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی نرفته است، فروش‌های جدیدی صورت نگیرد.از نگاه آن‌ها،موقعیت‌های خریدوفروش در دامنه ۲۳ هزار و ۸۰۰ تا ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان چندان جذاب نیست.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها