کدخبر: 629

آزادسازی سهام عدالت چه خطری برای بورس دارد؟+جزئیات بیشتر کلیک کنید

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس طی گفتگویی اعلام کرد، آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالت می‌تواند آینده بورس را متلاطم کند.

سهام عدالت صفحه ای در فضای مجازی ندارد.سهام عدالت در زمان دولت احمدی نژاد برای مردم در نظر گرفته شد.سهام عدالت مختص به قشر خاصی نمی باشد.سهام عدالت در ابتدا سهم 1000000 میلیون تومانی بود که با گذشت زمان تبدیل به 500 واحد سهم شد. سهام عدالت در ابتدا قابل فروش نبود.

این روز‌ها سهام عدالت و برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بیشتر زیر ذره بین رسانه‌ها است. علاوه بر آن برخی انتقادات نیز به آیین نامه آزادسازی سهام عدالت وارد است.

سیداحسان خاندوزی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی دولت طی مصاحبه‌ای در این باره گفت: از قریب به ۵۰ میلیون نفری که دارای سهام عدالت هستند، حدود ۳۰ میلیون نفر انتخاب کردند که به صورت غیرمستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت را در اختیار داشته باشند.

وی با اشاره به آیین نامه آزادسازی سهام عدالت که سال گذشته توسط شورای عالی بورس تصویب شد و امسال اجرایی شد، افزود: این آیین نامه ایرادات جدی دارد و با قانون تجارت و قانون اصل ۴۴ مغایرت‌های نیز دارد. خاندوزی اظهار داشت: کاش دوستان می‌آمدند و ما در مجلس کمک می‌کردیم تا این ایرادات قانونی مرتفع شود، اما شورای عالی بورس این کار را نکرد.

سهام عدالتنائب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: آن ۳۰ میلیون نفری که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند ارزش سهامی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارند. خب خرید و فروش‌های صورت می‌گیرد آن قدر امواج بزرگی دارد که بتواند بورس تهران را متلاطم کند. یکی از نگرانی‌هایی که ما برای ماه‌های آینده داریم این است که آیین نامه آزادسازی سهام عدالت اجازه داده تا شرکت‌های سرمایه گذاری استانی ۳۰ درصد از سهام استان خود را بفروشند و سهام دیگری خریداری کنند. این خرید و فروش‌ها می‌تواند به صورت جدی روی شاخص و کل بورس تاثیرگذار باشد.

منبع: نبض بورس

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها