کدخبر: 64

آخرین قیمت سکه 17 اسفند99/ نوسانات ناگهانی قیمت سکه روزهای پایانی سال!+جزئیات مهم

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۴۱ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۵ هزار و ۴۰ تومان است.​

قیمت سکه در سال اخیر با نوسانات زیادی رو به رو بوده .قیمت سکه تاثیر زیادی از قیمت ارز می گیرد . قیمت سکه تحت تاثیر دو محرکه با کاهش رو به رو شده از دیروز. قیمت سکه در این روزها با رکود روبه رو بوده است .قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز در بازار افزایش یافت.

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۴۱ هزار تومان، قیمت دلار ۲۵ هزار و ۴۰ تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۴ میلیون تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد. هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با افت محسوس همراه شده است؛ سکه طی روزهای گذشته از کانال ۱۲ میلیونی عقب نشینی کرده و به کانال ۱۱ میلیونی بازگشت؛ از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.

قیمت سکه

آخرین نرخ سکه امامی

در بازار امروز قیمت سکه امامی نسبت به روز قبل ، با ۱۰۰۰۰۰ تومان افزایش، ۱۱۰۰۰۰۰۰ (یازده میلیون) تومان نرخ گذاری شد.

آخرین نرخ نیم سکه

همچنین نیم سکه با افزایش ۰.۴۷ درصدی نسبت به روز قبل ، ۶۲۸۰۰۰۰ (شش میلیون و دویست و هشتاد هزار) تومان معامله شد.

آخرین نرخ ربع سکه

در بازار امروز ربع سکه نسبت به روز قبل ، با ۲۰۰۰۰ تومان افزایش، ۳۹۲۰۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و بیست هزار) تومان نرخ گذاری شد.

آخرین نرخ سکه گرمی

هر سکه گرمی، امروز به ۲۳۰۰۰۰۰ (دو میلیون و سیصد هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، بدون تغییر است.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز

همچنین قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۵۲۰۰ (بیست و پنج هزار و دویست ) تومان معامله شد.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز

قیمت یورو در بازار آزاد، امروز به ۳۰۳۸۱ (سی هزار و سیصد و هشتاد و یک ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۰۵ درصدی داشته است.

قیمت سکه

این روند نزولی تا روز دوشنبه ادامه یافت تا اینکه سکه در این روز به زیر مرز حساس ۱۱ میلیون تومانی رفت. در حالی‌که امید معامه‌گران کاهشی برای افت بیشتر قیمت افزایش یافته بود، بازیگران ارزی دست‌به‌کار شدند و با افزایش خرید دلار به سکه کمک کردند که به کانال ۱۱ میلیون تومانی بازگردد. با این حال، در روزهای انتهایی هفته یک عامل اجاره نمی‌داد که سکه به اندازه کافی رشد کند و آن برگشت اونس دلار به کانال هزار و ۷۰۰ دلاری بود. در صورتی‌که طلای جهانی کاهشی بماند و از کانال هزار و ۷۰۰ دلار بالا نیاید، بازار سکه در روز شنبه تحت‌فشار این متغیر قرار خواهد داشت. سکه برای اینکه وارد فاز نزولی شود، باید محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را از دست بدهد.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح امامی با افزایش حدود ۳۰ هزار تومانی به نرخ ۱۱ میلیون و ۳۰۰ تومان فروخته شد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به ۱۱ میلیون و ۹۳۰ تومان رسید.

رفتار قیمتی سکه در روز شنبه نشان داد که زمانی که قیمت این فلز گران بها دچار حباب است، از پشتوانه سنگینی برای خرید برخوردار نیست و هر لحظه، امکان شکست قیمت وجود دارد. حباب سکه در انتهای هفته گذشته به محدوده ۹ درصدی رسیده بود و همین مساله ریسک خرید این فلز گران بها را افزایش می داد.

خروج دلار از مسیر صعودی کافی بود تا سکه را دچار ریزش کند. روز دوشنبه سکه کمی بیشتر به افت دلار واکنش نشان داد و همین مساله کمک کرد که قیمت سکه به سمت واقعی تر شدن حرکت کند و حباب آن به حدود ۸ درصد برسد. در صورت ادامه این روند، حباب سکه امروز نیز کمتر خواهد شد. با در نظر گرفتن قیمت های شبانه، فاصله ارزش ذاتی و بازاری سکه امروز می تواند به محدوده ۶ درصدی برسد.

تنها راه بازگشت قیمت سکه

قیمت سکه

در شرایط کنونی، به نظر می رسد تنها راه بازگشت قیمتی سکه افزایش قیمت دلار باشد. ۷۱ درصد کارشناسان بازارهای جهانی در نظرسنجی سایت کیتکو عنوان کرده اند که قیمت طلا در هفته جاری نیز کاهش خواهد یافت. این موضوع باعث می شود که اهمیت روند دلار برای معامله گران سکه بیشتر شود. اگر قرار باشد، اونس طلا به ریزش در کانال هزار و ۷۰۰ دلاری ادامه دهد، سکه برای ماندگاری در کانال ۱۱ میلیونی، نیاز به دلاری دارد که بالای کانال ۲۵ هزار تومانی باقی بماند.

محدوده حساس برای بازار سکه در روز جاری عدد ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی است و در صورت شکست آن، محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی اهمیت خواهد داشت. تا زمانی که سکه به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بازنگردد، خریدهای سنگین در بازار شروع نخواهند شد.

قیمت سکه

حباب سکه در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، ولی هیچگاه به بالای محدوده ۹ درصدی نرفته است. با توجه به اینکه دیروز فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن به محدوده ۸ درصدی رسیده بود، می‌توان گفت که رشد بیشتر حبابی برای سکه دشوار است. اگر قرار به کاهش حباب سکه باشد، این فلز گران بها باید مقداری از ارزش خود را از دست بدهد.

ارزش واقعی سکه در محدوده۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار گرفته است که فاصله حدودا ۹۰۰ هزار تومانی با قیمت بازار دارد. به باور تحلیل گران فنی، اگر ارزش واقعی سکه به بالای ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برود، خریدها افزایش پیدا خواهد کرد و اگر ارزش آن به زیر ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برود، قیمت بازاری سکه نیز به سرعت نزولی خواهد شد..

قیمت سکه طبیعی تر شد

قیمت سکه

سرعت نزول سکه از مقدار افت نرخ دلار پیشی گرفت تا حباب فلز گران بهای داخلی کاهش پیدا کند.پاسخ سکه به افت ۲ درصدی دلار در روز دوشنبه، کاهش ۳ درصدی بود، امری که باعث شد، حباب سکه ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کند و به محدوده ۶ درصدی برود. این اتفاق در حالی رخ داد که در ابتدای هفته، فاصله ارزش ذاتی سکه از نرخ بازاری آن، به بالای ۸ درصد رسیده بود. هر چقدر حباب سکه کاهش پیدا کند، نشان از طبیعی تر شدن فرآیند معاملات و کاهش هیجانات معامله گران دارد.

چشم قیمت سکه به نوسان دلار

قیمت سکه

نوسانات طلای جهانی در ابتدای هفته چندان شدید نبود، در نتیجه نگاه معامله گران بیشتر به سوی روند نرخ دلار جلب شده است. برخی سکه بازان همگرا شدن روند دلار در بازارهای داخلی را به عنوان عاملی در نظر می‌گیرند که خبر از تعادل نرخ اسکناس امریکایی می‌دهد. دیروز ارزش دلار در بازار نقدی و حواله‌ای بالای مرز ۲۵ هزار تومانی قرار گرفت؛ این در حالی بود که در ابتدای هفته میان این دو نرخ نزدیک به ۲ هزار تومان فاصله وجود داشت. هم چنین نرخ صرافیهای بانکی و دلار بازار آزاد در روز دوشنبه به حدود ۶۰۰ تومان رسید، حال آنکه در ابتدای هفته بالای هزار تومان بود.برخی از سکه بازان با توجه به چنین اتفاقاتی در بازارهای مختلف ارزی، انتظار افت یا افزایش چندانی برای دلار را ندارند و اعتقاد دارند، نرخ دلار سعی می‌کند، نوسانات خود را به کانال ۲۵ هزار تومانی محدود کند.

این در حالی است که شماری از سکه بازان اعتقاد دارند که نوسانات دلار سیاسی است. آنها دیشب سعی داشتند بر روی شایعات و اخباری مانور کنند که بر روی حمله موشکی به اربیل عراق تاکید داشت. از نگاه آن ها، چنین اخباری می‌تواند منجر به افزایش خریدهای هیجانی در بازار ارزی در روز جاری شود و از این طریق، فلز گران بهای داخلی را نیز به بالای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هدایت کند.

پیش‌بینی آینده قیمت سکه
قیمت سکه

کمتر معامله گری تصور می‌کرد، سکه پس از سقوط اواخر دی ماه به زیر مرز ۱۰ میلیون تومانی، بار دیگر قد راست کند و حتی به کانال ۱۲ میلیون تومانی بازگردد. با این حال، این اتفاق در معاملات پشت خطی روز جمعه رخ داد و این فلز گران بها بالای محدوده ۱۲ میلیون و۵۰هزار تومانی مورد معامله قرار گرفت؛ اگر سکه بتواند بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شود، موج جدیدی از خریداران وارد بازار خواهند شد و سکه پس از آن می‌تواند به سوی دوران طلایی خود در سال ۹۹ حرکت کند.

با اینحال بیشتر معامله گران باور دارند، بازار به راحتی و به زودی به سوی سقف‌های پیشین حرکت نخواهد کرد و عنوان می‌کنند، این فلز گران بها در روز جاری در مسیر کاهشی حرکت خواهد کرد و تا محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پایین خواهد رفت.

حباب نرخ قیمت سکه در هفته آخر بهمن
قیمت سکه

روز پنج شنبه ارزش ذاتی سکه به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی رفت. عبور از چنین مرزی برای افزایشی‌های بازار امید بخش بود؛ با این حال، فاصله نرخ بازار با ارزش ذاتی به حدود ۸۰۰ هزار تومان می‌رسید، امری که می‌تواند ادامه رشد فلز گران بهای داخلی را دشوار کند. روز جمعه نیز اونس طلا نتوانست بالای محدوده هزار و ۸۳۰ دلاری تثبیت شود.

به این ترتیب، تنها عاملی که می‌تواند فلز گران بهای داخلی را در روز ابتدایی هفته به سوی سطوح بالاتر هدایت کند، افزایش نرخ دلار است. در صورت تثبیت دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی، سکه نیز بالای ۱۲ میلیون تومان باقی خواهد ماند. با این حال، حباب سکه زیاد شده و به محدوده ۸ درصدی رسیده است؛ به احتمال زیاد، امروز خریداران کمی در ورود به بازار سکه احتیاط خواهند کرد.

در گفتگویی با رامین ابولفضلی، تحلیلگر بازار سکه به بررسی دلایل ثبات دو سه هفته اخیر، دلیل افزایش قیمت اخیر، پیش بینی قیمت سکه در روزهای آتی و موضوع، عوامل اثرگذار بر قیمت سکه اعم از انس و دلار، و نیز موضوع حباب در قیمت سکه پرداخته‌ایم.

 این اتفاق برای بسیاری از بازیگران قابل پیش‌بینی بود، ولی چیزی که کمتر کسی تصور می‌کرد، ضد حمله خریداران به بازار پس از ساعت ۶ بعدازظهر بود. تحت تاثیر موج دوم خریدها، سکه در معاملات پشت خطی یک بار دیگر مرز ۱۱ میلیون تومانی را شکست و حتی به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی رسید. برگشت سکه به بالای سقف روزانه، پس از اصلاح اوایل روز، برای برخی تحلیل گران فنی به معنای آن است که خریدهای خود را با اطمینان بیشتری بالا ببرند. اگر بازارساز می‌خواهد در روز جاری مانع از تثبیت سکه بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی شود، نیاز است که قیمت دلار به بالای محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی نرود.

ارزش ذاتی سکه امامی بعدازظهر روز شنبه بالای سطح مهم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت و حدود ۳ درصد از ارزش بازاری فلز گران بهای داخلی دور بود. چنین فاصله‌ای در بازار سکه امامی ماه‌های اخیر چندان غیر طبیعی نبوده است، ولی در بازار سکه‌های کوچک، حباب کمی در حال بزرگ تر شدن است. دیروز نیم سکه نزدیک به ۱۷ درصد بالای ارزش ذاتی خود معامله می‌شد و ربع سکه نزدیک به ۵۴ درصد بیشتر از قیمت واقعی خود در بازار به فروش می‌رسید. برخی فعالان باور دارند، افزایش نامتناسب قیمت سکه‌های کوچک به معنای ورود تقاضای معامله گران خرد به بازار است. با این حال، اگر جهت قیمت تغییر کند، افت بیشتری در انتظار نیم سکه و ربع سکه در مقایسه با سکه امامی خواهد بود.

تاثیر دوجانبه قیمت سکه و طلا 
قیمت سکه

به گفته کارشناسان، اگر بسته کمک کرونایی آمریکا تصویب شود، اونس طلا از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور خواهد کرد. هر چه این بسته سریع‌تر تصویب شود، به نفع طلا خواهد بود. در مقابل اگر بانک مرکزی آمریکا سیگنالی مخابره کند که نشان دهد به دنبال توسعه اقدامات محرک پولی نیست و ممکن است به دنبال خروج سریع‌تر از حد انتظار از سیاست‌های فعلی باشد، به ضرر طلا خواهد بود.

سرمایه‌گذاران اکنون منتظر نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند. سیاست‌های پولی آسان باعث کاهش بازده اوراق قرضه دولتی می‌شود و به نفع طلا می‌شود که دارایی بدون بازده است.

سطح ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در بازار سکه نقش حیاتی دارد. در صورتی که فلز گران بهای داخلی به زیر سطح یاد شده برود، امواج نزولی فعال خواهند شد و بالای این سطح، شانس صعود نرخ بیشتر خواهد بود. در روزهای اخیر، تمام تلاش کاهشی‌های بازار برای شکست این سطح ناکام بوده است، اتفاقی که می‌تواند به معنای آن باشد که بازار در حال سوخت گیری برای صعود به سوی سطوح بالاتر است.

با این حال، زمانی اطمینان از موج جدید صعود سکه آغاز خواهد شد که محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی شکسته شود. در روزهای اخیر بازار در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان زندانی بوده است.

کاهش حباب و هیجان قیمت سکه امامی

قیمت سکه

دیروز حباب سکه امامی در محدوده ۳ درصدی قرار گرفت و ارزش ذاتی و بازاری فلز گران بهای داخلی به هم نزدیک تر شدند. این موضوع نشان می‌داد که خریدهای هیجانی در بازار کاهش پیدا کرده است. با این حال در بازار سکه‌های کوچک هم چنان حباب قیمتی در حال افزایش بود، به طوریکه نیم سکه از ارزش ذاتی خود ۱۸ درصد فاصله گرفت و ربع سکه ۸۰ درصد گران تر از ارزش واقعی خود مبادله می‌شد.

حرکت معکوس حباب سکه امامی و سکه‌های کوچک نشان می‌دهد که تناقضاتی در انتظارات معامله گران بازار وجود دارد. با توجه به اینکه بازیگران خرد بیشتر در معاملات سکه‌های کوچک فعالیت دارند، می‌توان گفت که بزرگان بازار هم چنان نسبت به افزایش قیمت‌ها تردید دارند، حال آنکه معامله گران خردتر، دل به رشد قیمت‌ها بسته‌اند. در صورتی که دلار امروز بتواند مرز ۲۴ هزار تومانی را حفظ کند، احتمال برگشت سکه به بالای ۱۱ میلیون نیز افزایش خواهد یافت.

سیگنال‌های ضعیف به بازار قیمت سکه امروز

قیمت سکه

قیمت معاملات پشت خط و نرخ طلای جهانی معمولا دو سیگنال به بازار نقدی هستند، در بازار امروز نرخ سکه در معاملات پشت خط با وجود آنکه افزایشی بود اما از مرز ۱۱ میلیون عبور نکرد. در بازار طلا جهانی نیز خبر خاصی نبود و فعلا این نرخ نقره است که یکه تازی می‌کند. تنها دلخوشی نرخ سکه برای شروع در بازار امروز می‌تواند نرخ دلار در معاملات پش خطی باشد که بالای ۲۴ هزار قرار داشت. در غیر این صورت دو سیگنال دیگر چندان قدرتمند نبودند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها