کدخبر: 77

فروش گوشت قرمز قسطی شد!/ قیمت گوشت قرمز نجومی شد +جزئیات مهم

گوشت گران شد و حالا فروش گوشت قسطی به تهران رسیده است. قصابی برخی محله‌های تهران به برخی کارمندان گوشت قسطی می‌فروشند! به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران، این روزها وضعیت بازار گوشت خاص است و شب عید کمبود گوشت داریم. در برخی محله‌های تهران افراد خیر هستند که سرمایه دارند و گوشت را به مردم قسطی می‌فروشند.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی در بازار امروز به 125 هزار تومان رسیده است. قیمت گوشت قرمز در بازار امروز اعلام شد. قیمت گوشت قرمز دوباره در بازار افزایش یافت. قیمت گوشت قرمز گوسفندی طی دو هفته اخیر حدود ۱۰ هزارتومان افزایش قیمت پیدا کرده است. آخرین تغییرات قیمت گوشت قرمز در بازار را در ادامه بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، با افزایش تورم مواد غذایی، سفره‌های مردم آب رفته است. به طوری که فروش گوشت قسطی به قلب کشور یعنی تهران رسید.

بررسی میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد برخی کاسبان گوش به گوش مردم محله‌های جنوبی تهران رسانده‌اند که چنانچه کسانی هستند که توانایی خرید گوشت ندارند یا «چک کارمندی بدهند، گوشت را قسطی بخرند.» یا یک فرد معتمد محل ضمانت‌شان را کند.

برخی قصاب‌ها هم بابت فروش قسطی گوشت دفتر و دستک تشکیل دادند. هر کس گوشت قسطی می‌خرد نامشان را در سررسید می‌نویسند تا سر ماه یا دو ماه یک بار بیایند تسویه حساب کنند.

قصاب‌های محل برای خرید گوشت قسطی به افراد غریبه یا کسانی که تازه وارد محل‌شان شده‌اند پیشنهاد می‌دهند فرد معتمد محل را معرفی کنند تا بتوانند گوشت قسطی بخرند.

قیمت گوشت قرمز

به گزارش تجارت‌نیوز، با افزایش تورم مواد غذایی، سفره‌های مردم آب رفته است. به طوری که فروش گوشت قسطی به قلب کشور یعنی تهران رسید.

بررسی میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد برخی کاسبان گوش به گوش مردم محله‌های جنوبی تهران رسانده‌اند که چنانچه کسانی هستند که توانایی خرید گوشت ندارند یا «چک کارمندی بدهند، گوشت را قسطی بخرند.» یا یک فرد معتمد محل ضمانت‌شان را کند.

برخی قصاب‌ها هم بابت فروش قسطی گوشت دفتر و دستک تشکیل دادند. هر کس گوشت قسطی می‌خرد نامشان را در سررسید می‌نویسند تا سر ماه یا دو ماه یک بار بیایند تسویه حساب کنند.

قصاب‌های محل برای خرید گوشت قسطی به افراد غریبه یا کسانی که تازه وارد محل‌شان شده‌اند پیشنهاد می‌دهند فرد معتمد محل را معرفی کنند تا بتوانند گوشت قسطی بخرند.

قیمت انواع گوشت قرمز در 12 اسفند ماه ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

نام محصول

قیمت واحد کیلوگرم(تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۱۲۵.۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۳۹.۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۳۸.۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۹۵.۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۲۴.۰۰۰

گردن گوسفندی

۹۹.۰۰۰

قلوگاه گوساله

۶۵.۰۰۰

گردن گوساله

۱۱۴.۰۰۰

فیله پاک کرده گوساله

۱۶۵.۰۰۰

قلم گوساله

۹.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۵۵.۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۱۵.۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۲۰.۰۰۰

دمبالیچه گوساله

۷۵.۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۵.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۱۰.۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۲۰.۰۰

اما سوال اینجاست که در مثلث تولید، توزیع و مصرف بازار گوشت چه تغییراتی ایجاد شده است که باعث گرانی گوشت در یک هفته ی گذشته شده است. گفتنی است گوشت گوساله از کیلویی ۱۱۰ هزار تومان به کیلویی ۱۲۵ هزار تومان و همچنین گوشت گوسفندی از کیلویی ۱۲۰ هزار تومان به ۱۳۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.گوشت یکی از مواد غذایی مهم در سبد مصرفی خانوار ایرانی است که کمبود آن می‌تواند مشکلات بسزایی در سلامت ایرانیان ایجاد کند. این کالای استراتژیک پس از نوسانات قیمت غیر قابل باور طی سالیان اخیر در یک هفته گذشته دوباره گران شد.

این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده است که دامداران و تولیدکنندگان گوشت با مازاد تولید مواجه هستند به طوری که گوشت در دست دامداران باقی مانده و قیمت دام زنده نیز تغییری نداشته است.این درحالی است که قیمت گوشت گوساله کیلویی ۴۴۰۰۰ تومان در دامداری ها به فروش می رسد که باید به دست مصرف کننده حدود ۱۰۵هزار تومان برسد.

بنابر این گزارش مرتضی رضایی، معاون وزارت جهاد کشاورزی وجود واسطه های متعدد را در افزایش قیمت گوشت دخیل می دانند به گونه‌ای که هر واسطه حدود ۱۰ درصد بر قیمت آن می افزاید. در این خصوص باید وزارت صمت و سازمان تنظیم بازار صنف پخش کننده و صنف مصرف کنندگان گوشت پای کار بیایند تا جلوی نوسانات قیمت گوشت گرفته شود.

مسئولین به فکر قیمت گوشت قرمز شب عید باشند؟

قیمت گوشت قرمز

مسئولان پشتیبانی امور دام اعلام می‌کنند که افزایش تقاضا موجب گرانی قیمت گوشت شده است. بر این اساس رضا سالمی ، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران اعلام کرد که از ابتدای اسفندماه امسال با توزیع گوشت منجمد و گوشت گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای شاهد کاهش قیمت گوشت خواهیم بود.

در هر حال به علت نبودن برنامه ریزی مدون و بلندمدت و همچنین اتخاذ تصمیم های مقطعی موجب وارد شدن ضرر های بیشماری به تولیدکنندگان دام و مصرف‌کنندگان گوشت شده است.در واقع افزایش تقاضا در مقطع زمانی پایان سال قابل پیش بینی است و مسئولان باید در این خصوص چاره‌ای می اندیشیدند تا شاهد افزایش قیمت گوشت نباشیم.

قیمت گوشت قرمز در بازار

قیمت گوشت قرمز

بسیاری از مسئولان قاچاق دام و تعدد واسطه گری را علت اصلی اختلاف قیمت درب دامداری تا بازار می‌دانند.

بنابر اذعان مسئولان مبنی بر انباشت دام و کاهش تقاضا، بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گوشت قرمز در بازار از ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

افزایش تقاضا در مقطع زمانی پایان سال قابل پیش بینی است و مسئولین باید در این خصوص چاره‌ای می اندیشیدند تا شاهد افزایش قیمت گوشت نباشیم.

طی هفته های اخیر، قیمت گوشت قرمز در بازار به اوج خود رسید که هر یک از مغازه داران دلایلی برای این گرانی ها مطرح کردند، این درحالی است که بنابر اذعان مسئولان مبنی بر انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش تقاضا در برابر عرضه انتظار می رفت آب از آب تکان نخورد.

گرچه همه ساله در ایام پایانی سال بازار گوشت قرمز به بهانه های مختلف در سایه ضعف نظارت ها متشنج می شود و این امر بیش از پیش دهک های ضعیف جامعه را در تامین مایحتاج خود دچار مشکل می کند، اما در شرایط فعلی اقتصاد که خانوارها با مشکلات متعددی در معیشت خود روبرو هستند، انتظار می رود مسئولان تنظیم بازار تدابیری اتخاذ کنند تا شاهد هرج و مرج و گرانی بازار اقلام اساسی نباشیم.

 کاهش چشمگیر واردات گوشت قرمز و تاثیر بر قیمت گوشت قرمز

قیمت گوشت قرمز

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، شقه گوساله ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و راسته گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان و راسته گوساله ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود که نسبت به هفته های اخیر نوسان چشمگیری داشته است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که قاچاق دام، اختلاف چندبرابری قیمت دام ایرانی آن سوی مرزها و تعدد واسطه گری و دلال بازی علت اصلی اختلاف قیمت درب دامداری تا بازار است، هر چند این پایان ماجرا نیست چرا که برخی از مسئولان اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه گوشت همچون قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت وارداتی را علت التهاب بازار مطرح می کنند. هر چند مدیر عامل پشتیبانی امور دام در نشست خبری اخیر درباره تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت قرمز منجمد وارداتی در بازار داخل گفت: با توجه به آنکه بنده موافق تاثیر گذاری این موضوع در افزایش قیمت داخل هستیم، بنابراین موضوع در تنظیم بازار مطرح و مصوبه یاد شده اصلاح شد و از این به بعد قیمت گوشت وارداتی براساس مدارک مثبته تعیین می شود.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل گرانی های اخیر و تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی بر بازار داخل و همچنین آینده بازار در ایام‌پایانی سال با خبر شویم:

تعدد واسطه گری و دلال بازی علت اصلی التهاب بازار قیمت گوشت قرمز
قیمت گوشت قرمز

مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در واکنش به صادرات دام زنده اظهار کرد: با توجه به آنکه ما خود واردکننده گوشت هستیم، از این رو گوشت تولیدی در داخل باید مورد استفاده قرار گیرد و به بازارهای هدف صادر نشود‌.

وی قیمت هر کیلو گوساله نر درب دامداری را ۴۱ هزار تومان و گوسفند ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با وجود تعدد واسطه و دلال، گوشت با نرخ های ۱۳۰ و ۱۵۰ هزار تومان بدست مصرف کننده می رسد، درحالیکه با حذف دلالان قیمت گوشت منطقی می شود.

عالی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید دام نداریم، بیان کرد: علی رغم وضعیت مناسب تولید، گوشت با نرخ های بالایی بدست مصرف کننده می رسد، درحالیکه قیمت منطقی هر کیلو گوشت ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه بررسی ها نشان می دهد که گوشت، جگر، کله پاچه و دیگر احشا دام با نرخ های بالایی ناشی از دلال بازی عرضه می شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی وزارت جهاد برای تولید پیش بینی می شود که با تشدید نظارت ها و حذف عوامل واسطه و دلال، التهابی در بازار شب عید نخواهیم داشت.

وی قاچاق دام را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به کیفیت بالای دام در کشور، تقاضا از سوی کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس برای گوسفند و گوساله بالاست که همین امر زمینه را برای خروج غیرقانونی دام فراهم می کند که در نتیجه بر التهاب بازار داخل دامن می زند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گرانی های اخیر گوشت در بازار ارتباطی به قیمت گذاری گوشت وارداتی ندارد، بیان کرد: در شرایط فعلی تحریم برنامه ریزی برای تامین ذخایر استراتژیک و پر کردن انبارها یکی از وظایف دولت است، اما این قیمت گذاری تاثیری در بازار داخل ندارد چرا که قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی تنها برای گوشت گوساله است، درحالیکه قیمت گوشت گوسفندی در بازار داخل افزایش یافته است.

ذخیره سازی ۶۵ هزار تن گوشت قرمز داخلی
قیمت گوشت قرمز

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دام در بخش سبک و سنگین بسیار خوب است که با زایش های مناسب دام سبک و پروار مناسب دام سنگین در نیمه دوم سال بر جمعیت دام افزوده شده است.

وی افزود: با توجه به میزان حجم گوساله تولیدی و در کنار آن پروارهای جدید و همچنین زایش های مناسب پاییز در دام سبک، بخش تولید در فاز خوبی قرار دارد، اما در بخش گوشت به علت رکود بازار و میزان بالای تولید در بخش سبک و سنگین، میزان ذخیره سازی منجمد بسیار بالاست.

پوریان میزان ذخیره سازی منجمد را ۶۵ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۵۰ هزار تن از میزان ذخیره سازی به گوساله و ۱۵ هزار تن گوسفند اختصاص دارد که با پایان تاریخ گوشت های بسته بندی، تولیدکننده دچار چالش می شود چرا که پروسه صنعتی شدن هزینه روی دست دامدار می گذارد.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام با بیان اینکه در بخش گوشت گرم بازار سیر عادی خود را طی می کند، افزود: هم اکنون دام به وفور در میادین موجود است که قبل از هیجانات گرانی، قیمت هر کیلو لاشه گوساله ۷۰ هزار تومان و لاشه گوسفند ۹۰ هزار تومان بود که متاسفانه اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه دام و گوشت منجر به نوسانات قیمت و تحریک بازار می شود.

این مقام‌مسئول ادامه داد: با توجه به کاهش مصرف گوشت ناشی از ویروس کرونا و گران بودن فراورده های پروتئینی باید راهکارهایی برای تحریک تقاضا در بازار باید ایجاد شود.

به گفته وی، تا زمانیکه قیمت گوشت کاهش نیابد، امکان خرید و تحریک بازار وجود ندارد، به همین خاطر قرار است پشتیبانی امور دام برای تحریک تقاضا در اسفند گوشت منجمد با نرخ ۷۰ هزار تومان در بازار عرضه کند که همین موضوع بر تقاضا تاثیر گذار است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور خرید حمایتی دام و گوشت کشور را یکی دیگر از راهکارهای تحریک بازار برشمرد و گفت: بنده معتقدم تمرکز بر صادرات دام زنده کار اشتباهی است چرا که این موضوع بر تحریک دام داخل اثر می گذارد.

وی قیمت هر کیلو دام سبک درب دامداری را ۴۷ هزار تومان و دام سنگین ۳۷ هزار تومان اعلام کرد و گفت: براین اساس قیمت هر کیلو لاشه گوساله ۷۰ هزار تومان و لاشه گوسفندی ۹۲ هزار تومان است که متاسفانه به علت تعدد دلال و واسطه با نرخ های ۱۲۰، ۱۳۰ و ۱۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود.

پوریان قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه گوشت تاثیر منفی در بازار می‌گذارد چرا که برخی مغازه داران به دنبال بهانه برای افزایش یا ثبات قیمت های بالا در بازار هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت گذاری برای گوشت وارداتی در محدوده ۱۲۰ هزار تومان امری اشتباه است، تصریح کرد: با وجود انکه پشتیبانی امور دام هر کیلو گوساله داخلی را با نرخ ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کند، از این رو قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت وارداتی منجر به تحریک قیمت بازار داخل می شود‌.

دامداران سلیقه ای قیمت گذاری می کنند

قیمت گوشت قرمز

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت طی هفته های اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار و ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان مصرف کننده عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه دام به میزان کافی در میادین نیست، افزود: تاخیر در عرضه از سوی دامداران منجر به کمبود دام در میادین شده است.

ملکی با بیان اینکه گرانی های اخیر ارتباطی به قاچاق دام ندارد، گفت: هم اکنون قاچاق دام به میزانی نیست که بر کمبود یا گرانی تاثیر گذار باشد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: قیمت گوشت در بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند به طوریکه با کاهش عرضه، قیمت ها افزایش می یابد.

به گفته وی، با کنترل مرزها توسط مرزبانی و کاهش قیمت دلار، انگیزه برای قاچاق تا حدودی کاهش یافته اما به دلیل گستردگی‌مرزها امکان خروج باز هم وجود دارد.

این مقام‌مسئول با بیان اینکه خبری از انباشت دام در واحدهای دامداری نیست، افزود: افرادی که اظهاراتی مبنی بر انباشت دام و صادرات را مطرح می کنند، تنها به دنبال منافع خود هستند، در حالیکه با صادرات دام طوفان در بازار به راه می افتد.ملکی قیمت کنونی هر کیلو دام زنده را ۵۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه مقدار زیادی دام در مناطق گرمسیری داریم، پیش بینی می شود که اگر شرایط بارندگی همانند هفته اخیر باشد، به علت صحرای مناسب، دام های جنوب کشور در ایام‌پایانی سال آماده کشتار خواهند شد که با این وجود نوسان چندانی در بازار نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه واردات گوشت صرفه اقتصادی ندارد، بیان کرد: با وجود آنکه واردات گوشت از قیمت داخل گرانتر است، به همین خاطر باید داشته های خودمان را برای تنظیم بازار نگه داریم چرا که کیفیت گوشت داخل به مراتب بالاتر از وارداتی است.

به گفته ملکی، هم اکنون قیمت گوسفندی ایرانی در عراق ۱۲۰ هزار تومان و امارات بالاتر است که برخی افراد به سبب منافع خود، اظهاراتی مبنی بر کمبود و افزایش قیمت مطرح می کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی در بازار داخل بیان کرد: زمانیکه قیمت گوشت از کشورهای واردکننده همچون برزیل و گرجستان افزایش یافته، از این رو با واردات گوشت با دلار نیما قیمت بالارفته است.

ملکی در پایان کمبود دام را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به کمبود دام در میادین، دامداران قیمت های سلیقه ای را مطرح می کنند، هرچند به سبب افزایش قیمت نهاده ها همچون جو به ۵ هزار تومان به دنبال تامین هزینه هایشان هستند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها