کدخبر: 200

بالاخره پرده از علت مرگ سها رضانژاد برداشته شد!+فیلم و عکس

پزشکی قانونی علت مرگ سها رضا نژاد را سقوط از بلندی و آسیب‌های ناشی از آن اعلام کرد.

 

 سها رضانژاد ۱۹ تیر ماه امسال و در شرایطی که شهرستان کردکوی در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشت و حضور در تفرجگاه‌های این شرستان ممنوع بود، به همراه گروهی ۳۴ نفره از تهران راهی کردکوی شدند و به ارتفاعات جهان نما سفر کردند.

هرچند فرماندار کردکوی هشدارهای سفت و سختی به لیدرهای این گروه طبیعت گردی داده بود اما آنان به همراه اعضای این گروه با خودروهای بومی خود را به جهان نما رساندند و در نزدیکی یک پرتگاه با دره‌های عمیق چادرهایشان را برپا کردند..

آنطور که همراهان سها رضانژاد گفته‌اند او بامداد روز بیستم تیرماه از چادرش بدون آنکه وسایلی مانند ساعت و گوشی تلفن همراهش را بردارد از چادر خارج شد و دیگر بازنگشت.

بسیج همه نیروها از هلال احمر گرفته تا پلیس آگاهی، هیئت کوهنوردی، آفرودسواران و غیره بی نتیجه ماند تا اینکه سرانجام روز ۱۸مرداد ماه، امدادگران موفق شدند پیکری مجهول‌الهویه را کشف کنند که در ادامه مشخص شد متعلق به این کوهنورد استان البرز است.

ابهامات درباره مفقودی و مرگ سها بسیار زیاد بود و پس از کشف جسد و انجام آزمایشات دی ان ای و مشخص شدن هویت آن، پزشکی قانونی به دنبال کشف و بررسی علت مرگ برآمد.

سها رضا نزاد

حسین زارعی، مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان گفت: ۱۸مرداد ماه جسدی مجهول‌الهویه متعلق به یک خانم که در ارتفاعات شهرستان کردکوی پیدا شده بود، به پزشکی قانونی استان منتقل شد و تیمی تخصصی جسد را مورد معاینه قرار دادند. 

وی ادامه داد: علت دقیق فوت او، صدمات متعدد بدنی بر اثر اصابت جسم سخت تعیین شده است که می‌تواند با فرضیه سقوط از ارتفاع مطابقت داشته باشد.

زارعی افزود: به‌دلیل گذشت زمان طولانی از رها شدن جنازه و از بین رفتن بافت نرم در بسیاری از قسمت‌های بدن و آثار فساد نعشی، امکان تعیین هویت از روی چهره و معاینه ظاهری امکان‌پذیر نبود. البته متعلقاتی همراه جسد بود که از آنها استفاده شد، اما به‌طور قطعی نمی‌توانستیم بگوییم که جسد متعلق به خانم رضانژاد است و به همین‌خاطر آزمایش دی ان ای انجام شد.

مدیرکل پزشکی قانونی گلستان گفت: پس از گرفتن نمونه از جنازه و خون پدر و مادر متوفی، نمونه‌ها برای انجام آزمایش دی ان ای به تهران ارسال و با توجه به حساسیت موضوع، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه آزمایش اعلام و هویت جسد شناسایی شد.

وی گفت: با توجه به شکستگی‌های متعدد در استخوان جمجمه، ستون فقرات، دنده‌ها و اندام فوقانی و تحتانی و محرز نشدن آثار بزه، علت دقیق فوت صدمات متعدد بدنی بر اثر اصابت جسم سخت تعیین شد که می‌تواند با فرضیه سقوط از ارتفاع مطابقت داشته باشد.

جسد سها رضانژاد چند وقت پیش در جنگل کردکوی کشف شد حالا وکیل این پرونده آخرین جزئیات حادثه را ارائه کرد.

جزئیات پیداشدن جنازه سها رضانژاد در عمق دره 

پزشکی قانونی علت مرگ سها رضا نژاد را سقوط از بلندی و آسیب‌های ناشی از آن اعلام کرد. برخلاف اظهارات عجولانه برخی مقامات رسمی در هنگام کشف پیکر، در گزارش پزشکی‌قانونی مشخص شده که او قرص خواب‌ آور مصرف نکرده است. در بررسی‌های پزشکی، آثار یا شواهدی از وقوع جرم از جمله تجاوز یا قتل نیز یافت نشده است.

کاوه راد وکیل خانواده سها رضا نژاد گردشگری که پس از چند روز مفقودی، جسد وی در ارتفاعات کردکوی پیدا شد در توضیح سرانجام پرونده وی گفت: سها رضانژاد چهارشنبه نوزدهم تیرماه با تور گردشگری آمرا‌سیر(مینی‌تور) به ارتفاعات جهان‌نمای کردکوی رفت. جمعه ساعت هفت‌ و چهل‌ و پنج‌ دقیقه‌ صبح از چادرش بیرون آمد و دیگر برنگشت. تلا‌ش‌ها برای یافتن او پس از بیست‌‌ و هشت روز، منجر به کشف پیکرش در زیر آبشار جهان‌نما توسط یک گروه کوهنوردی محلی شد.

سقوط هولناک سهارضا نژاد در جنگل جهان نما

پزشکی قانونی علت مرگ سها رضا نژاد را سقوط از بلندی و آسیب‌های ناشی از آن اعلام کرد. برخلاف اظهارات عجولانه برخی مقامات رسمی در هنگام کشف پیکر، در گزارش پزشکی‌قانونی مشخص شده که او قرص خواب‌آور مصرف نکرده است. در بررسی‌های پزشکی، آثار یا شواهدی از وقوع جرم از جمله تجاوز یا قتل نیز یافت نشده است.

شکایت خانواده سها رضا نژاد از تور گردشگری آمرا سیر به دلیل تقصیر و اهمال در رعایت مقررات ایمنی با تصمیم هیات رسیدگی به تخلفات تورهای گردشگری و استعلام از نهادهای دولتی به‌ویژه فرمانداری کردکوی و پس از استماع دفاعیات وکیل مدافع تور، در نهایت منجر به احراز تقصیر و در نتیجه "لغو پروانه" فعالیت این تور متخلف شد. امیدواریم این تصمیم در شورای عالی تجدید نظر اداره میراث فرهنگی نیز تایید شود.

سها رضانژاد

شاهدانی که در سفرهای دیگری همراه این تور بوده‌اند شهادت داده‌اند که رفتارهای غیرحرفه‌ای و عدم پای‌بندی به موارد ایمنی سفر، موجب وارد آمدن خسارت‌های جسمی و روحی به ایشان شده است.

مرگ دردناک سها رضا نژاد ، باید آغاز مسیری باشد تا پیش از آن‌که خانواده دیگری داغدار فرزند خود شود، کیفیت و شایستگی مدیران و لیدرهای تورهای گردشگری مورد پالایش و بازنگری جدی قرار گیرد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها