کدخبر: 441

تصاویر دیده نشده از مریخ همه را متعجب کرده !

​مریخ نورد پرسویرنس روی مریخ فرود آمد. این مریخ نورد با خود اشیایی تزئینی به این سیاره برده بود.

مریخ‌نورد پرسویرنس بامداد امروز جمعه در ساعت ۰۰:۲۵  روی مریخ فرود آمد و به‌همراه خود اشیایی تزیینی و گران‌بها را به این سیاره برد.

به‌مدت دهه‌ها، ناسا در پیروی از سنتی به‌نام «زینت‌آرایی»، اشیایی بامزه را به فضاپیماها و کاوشگرهای عازم کیهان افزوده است. پایونیر ۱۰ و ۱۱، دو فضاپیمایی که در دهه‌ی ۱۹۷۰ به فضا پرتاب شدند، پلاکی را حمل می‌کردند که موقعیت زمین در کهکشان و همچنین تصاویری از مردان و زنان برهنه را به‌تصویر کشیده بود. این تصاویر، زاییده‌ی افکار کارل سیگن، اخترشناس مشهور آمریکایی بود. او می‌خواست هر حیاتی فراتر از زمین که ممکن بود فضاپیما را پیدا کند، با ما و نحوه‌ی ارتباط با انسان‌ها آشنا شود.

یکی از اجسامی که مریخ‌نورد پرسویرنس به‌همراه دارد، به تاریخ یادشده ادای احترام می‌کند. صفحه‌ای که روی مریخ‌نورد نصب شده است، از همان نوع هنر خطی ظریف به‌کاررفته در پلاک پایونیر استفاده می‌کند و زمین، خورشید و مریخ را به‌تصویر می‌کشد. این سه جرم به‌وسیله‌ی خطوطی از کد مورس به یکدیگر پیوسته‌اند که ترجمه‌ی آن «کاوش همه با هم» است. این صفحه تنها یکی از چند جسم مخفی نصب‌شده روی مریخ‌نورد پرسویرنس محسوب می‌شود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها