کدخبر: 487

کشف کرونای هندی در بوشهر/ کرونای جهش یافته به ایران رسید

معاون سیاسی استاندار بوشهر از مشکوک بودن 5 تبعه هندی به کرونای هندی خبر داد.

  کرونای هندی در بوشهر احتمال می رود که شناسایی شده باشد.

معاون سیاسی استاندار بوشهر اظهار داشت: 5 تبعه هندی با کرونای مثبت در یکی از مراکز اقامتی استان شناسایی شدند که ابتلای آن‌ها به نوع جدید کرونا در دست بررسی است.

وزیر بهداشت نیز اعلام کرده است: 3 مورد قطعی ابتلا به کرونای آفریقای جنوبی در یکی از استان های جنوبی کشور شناسایی شده است. 

این روزها کرونای هندی که از آن به عنوان «فاجعه کرونایی» نام می‌برند، سر و صدای بسیاری به پا کرده و نگرانی‌ها از ورود این ویروس جهش یافته و خطرناک باعث شد تمام پروازها بین ایران و کشور هند متوقف شود بنابراین فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی با اشاره به درخواست وزارت بهداشت در خصوص ویروس کرونای جهش یافته هندی، هرگونه تردد مستقیم یا غیر مستقیم مسافر و کالا با این کشور را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد و حتی ۴ اردیبهشت ماه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی در وزارت کشور با محوریت خطر ویروس جدید هندی تشکیل شد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای تهران با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونای هندی گفت: تاکنون هیچگونه شواهد و مستندات رسمی از ورود ویروس کرونای هندی به ایران یا تهران وجود ندارد و هنوز این ویروس وارد کشور نشده است.

او به ویدئوی منتشر شده مبنی بر سوزاندن اجساد در کشور هندوستان اشاره کرد و افزود: چند روز اخیر ویدئویی از سوزاندن وسیع اجساد بیماران کرونایی هندی منتشر شد که هیچ ربطی به کرونا ندارد و لازم است تاکید کنم این ماجرا برای دوسال پیش و یک حادثه گازگرفتی است که در یک محله‌ای از هندوستان اتفاق افتاد و اجساد بسیاری را سوزاندند بنابراین هیچ ربطی به بیماری کرونا ندارد و با عنوان دروغ درحال نشر است.

توکلی درباره پرواز اخیر هواپیمای ماهان به این کشور تصریح کرد: متاسفانه کنترل پروازها یکی از بزرگترین چالش‌های ماست و وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا همواره درخواست ساماندهی پروازها را دارند، نمی‌توانم بگویم ساماندهی صورت نگرفته اما در هر صورت مشخص است که پروازها تاثیر بسیار زیادی در ورود آلودگی به کشورمان دارد.

معاون درمان ستاد کرونای تهران در پاسخ به این سوال که علائم ویروس کرونای هندی چیست؟ گفت: از آنجایی که این ویروس جهش یافته جدید است و مستندات زیادی درباره آن نداریم، نمی‌توانم علائم یا شاخصه‌های مشخصی را عنوان کنم.

او درخصوص میزان تاثیرگذاری واکسن کرونا دربرابر این ویروس جهش یافته بیان کرد: تاکنون واکسن کرونا دربرابر ویروس جهش یافته انگلیسی مقاومت کرده اما درخصوص ویروس هندی چون اطلاعات و مستنداتی در دست نیست، نمی‌توان گفت واکسن در او اثر می‌کند یا خیر.

علیرضا ناجی در این باره می‌گوید که ویروس در کشورهای انگلیس و ژاپن و پاکستان چرخیده و قطع به یقین نمی‌توان گفت واریانت هندی وارد ایران نشده است. اگرچه هنوز مشخص نیست که این نوع جهش یافته تا چه اندازه خطرناک است اما تا همین جا به نگرانی‌های زیادی دامن زده است.

در هند رکورد در ۲۴ ساعت ۲۴۲۶ نفر قربانی جدید ناشی از این ویروس ثبت شده و رکورد بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا ویروس موجب کمبود شدید تخت‌های بستری و ذخایر اکسیژنی شده است. البته برخی خبرها حکایت از فراگیر شدن ویروس جهش یافته هندی در کشورهای اروپایی دارد. مقامات بهداشتی بروکسل از شناسایی نوع هندی ویروس جهش یافته کرونا در ۲۰ دانشجوی هندی که اواسط ماه جاری میلادی وارد بلژیک شده‌اند، خبر داده‌اند.

این در حالی است که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، این نوع ویروس کرونا به‌دلیل «جهش مضاعف» آن به مراتب از دیگر گونه‌ها مسری‌تر است. همزمان با قرار گرفتن هند در فهرست کشورهای پرخطر کرونایی، آمارهای رسمی انگلیس نیز نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به گونه هندی کرونا فقط در عرض یک هفته گذشته ۷۵ درصد در انگلیس افزایش داشته است.

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی به «ایران» می‌گوید که گونه هندی کرونا از قدرت انتقال‌پذیری بالاتری برخوردار است و می‌تواند واکسن‌های موجود را بی‌اثر کند.به‌گفته وی؛ هنوز مشخص نیست واریانت جدید ویروس یعنی B۱.۶۱۷ تا چه اندازه باعث افزایش شمار مبتلایان و سرعت شیوع شده است

با این حال وجود نشانه‌هایی این فرضیه را تقویت می‌کند. برای مثال در کشور هند این گونه جهش یافته باعث افزایش صعودی شمار تازه مبتلایان شده است.وی در ادامه می‌گوید: در واریانت هندی ویروس کرونا دو تا موتاسیون در قسمت اسپایک ویروس رخ داده است به‌نظر می‌رسد این واریانت‌ها انتقال ویروس را زیاد می‌کند البته نگرانی ما مقاومت به واکسن است. درحال‌حاضر کووید۱۹ در هندوستان بسیار شیوع پیدا کرده و واریانت غالب شده است البته جهش هندی در همه دنیا افزایش پیدا کرده و موارد متعددی از انگلستان و ژاپن گزارش شده است.

ناجی می‌گوید: به‌نظر می‌رسد واریانت هندی با شدت بسیار بالایی منتقل می‌شود و برای همین هم در انگلیس و هند لجام گسیخته می‌چرخد البته ما همین شک و تردید را در مورد ایران هم داریم گرچه ویروس غالب در ایران در پیک چهارم واریانت بریتیش است اما اگر بررسی‌های درستی روی ژنتیک پروتئین اسپایک ویروس انجام دهیم شاید ببینیم موتاسیون‌های دیگری هم به غیر از موتاسیون بریتیش داریم.

این ویروس شناس می‌افزاید: ما می‌بینیم موارد متعددی که واکسن کرونا هم تزریق کرده‌اند دوباره بیماری را گرفتند حتی افرادی که خارج از کشور واکسن مدرنا تزریق کرده‌اند باز مبتلا به بیماری شدند که البته خفیف روبه متوسط بوده است. ما انتظار ایمنی در برابر واریانت هندی از واکسن‌های کرونا را نداریم این زنگ خطر جدی است و اثر واکسیناسیون را از بین می‌برد. باید هر چه سریع‌تر در محورهایی که می‌تواند موجب کاهش گردش ویروس شود حرکت کنیم اگر زود اقدام نکنیم فرصت را از دست خواهیم داد.

ویروس کرونای هندی در پاکستان چرخیده است

کرونای هندی

ناجی با بیان اینکه چنانچه واریانت هندی گستردگی بیشتری پیدا کند مجبور به واکسیناسیون جدید خواهیم بود، عنوان می‌کند: فکر می‌کنم با تمام این ضعف‌ها که دنیا در برابر کووید۱۹ از خودش نشان داده شاید دو سال دیگر با این ویروس کلنجار برویم.

او با بیان اینکه هنوز گزارش‌های رسمی از ورود ویروس هندی به کشور نداریم، عنوان می‌کند: کشورهای همسایه واریانت هندی را شناسایی می‌کنند ویروس در پاکستان نیز چرخیده است با این حال ما به‌ویژه به پاکستان رفت و آمد زمینی داریم و از راهی که فکرش را نمی‌کنیم گزیده می‌شویم. از طرفی مراکزی که در کشور برای پایش ژنتیکی ویروس انتخاب شده‌اند بیشتر در خدمت پژوهش‌های خودشان هستند تا در خدمت بهداشت در حالی‌که پژوهشگران باید روی این زمینه متمرکز شوند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها