کدخبر: 1122

مدیرکل آژانس: در صورت عدم توافق به ایران می‌آیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که اگر طرف‌های مذاکره کننده در وین به توافق نرسند، او با مسئولان ایرانی در خصوص بازرسی‌ها گفت‌وگو خواهد کرد.

«رافائل گروسی» به شبکه العربیه گفت که اگر طرف‌های مذاکره کننده در وین تا پیش از تاریخ ۲۰ ماه می به توافق نرسند او به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص رسیدن به توافقی دیگر برای ادامه انجام بازرسی‌ها گفت‌وگو کند.

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در گفت‌وگوهای برجامی وین نیز روز جمعه به خبرنگار ان‌اچ‌کی در این خصوص گفته بود ایران امیدوار است پیشرفت کافی (در وین) حاصل شود تا به تمدید (توافق با آژانس) نیازی نباشد، اما اگر نیاز شود، ایران در زمان مناسب تمدید را در نظر خواهد گرفت.

پیشتر «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که واشنگتن بتواند به تفاهمی در مذاکرات وین دست پیدا کند تا بتوان توافق فنی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پایان ماه جاری میلادی منقضی می‌شود را تمدید کرد. 

اخیراً پایگاه اینترنتی شبکه آمریکایی «بلومبرگ» هم گزارش داد قدرت‌های جهانی در تلاش هستند تا توافق هسته‌ای با ایران را تا پیش از نیمه مه، قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احیا کنند.

منابع امنیتی هم تاکید کردند، مسیری ۱۰ کیلومتری از حرکت این قطار که از کریات یام تا خلیج (حیفا) امتداد دارد همواره در معرض شلیک گلوله افراد ناشناس قرار می‌گرفته است.در اخبار تکمیلی تاکید شده است، آتش سوزی صرفا در یک منطقه از این مسیر خط آهن نبوده بلکه در چند نقطه از این مسیر شاهد آتش سوزی هستیم.پیش از این شبکه خبری المسیره از قول رسانه‌های اسرائیلی از وقوع یک آتش‌سوزی گسترده در نزدیکی کارخانه «رفائیل» وابسته به صنایع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه شمال غربی حیفا خبر داده بود.طی چند هفته گذشته این چندمین بار است که صهیونیستها شاهد حوادث امنیتی همچون انفجار و آتش سوزی در مواضع حساس و مراکز نظامی خود هستند.

این انفجار در حالی روی داده است که منابع خبری از تشدید درگیری‌ها بین نیروهای اشغالگر و جوانان فلسطینی در مسجدالاقصی و قدس اشغالی و دیگر مناطق مختلف فلسطین خبر دادند.اداره اوقاف اسلامی قدس اعلام کرد که به‌رغم محدودیت‌های رژیم صهیونیستی و ممانعت از حضور هزاران نفر در مسجد الاقصی، بیش از ۹۰ هزار نفر برای اعتکاف در شب قدر در این مسجد مبارک حضور دارند.بعد از اقدام رژیم صهیونیستی در جلوگیری از ورود اتوبوس به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی از راه دور و با پای پیاده خود را به مسجدالاقصی رساندند.

خبرنگار المیادین از قدس اشغاالی گزارش داد که درگیری‌ها بین جوانان فلسطینی و نیروهای اشغالگر در «باب العامود» از سر گرفته شده است.شبکه تلویزیونی الجزیره در این باره گزارش داد که نیروهای اشغالگر برای متفرق کردن جوانان فلسطینی در باب العامود به بمب‌های گازی متوسل شدند.بر اساس این گزارش، نظامیان اشغالگر چندین نفر از فلسطینی‌ها را در این منطقه بازداشت کردند.بر اساس آمار جدید هلال احمر فلسطین شمار زخمی‌های درگیریها در قدس اشغالی به بیش از ۱۰۰ نفر رسید.

هلال احمر فلسطین همچنین اعلام کرد که نظامیان صهیونیست به آمبولانس و کادر درمانی اجازه ورود به باب العامود برای انتقال مجروحان و نیز درمان دهها مجروح درگیری‌ها را نمی‌دهند.تصاویر منتشرشده در رسانه‌ها نشان می‌دهد که نظامیان صهیونیست در مناطق مختلف قدس اشغالی مستقر شده و این شهر را به پادگان نظامی تبدیل کرده‌اند. نظامیان صهیونیست همچنین مراکز تجاری در شهرک قدیمی قدس را بستند.

الجزیره گزارش داد که واحد‌های ویژه نیروهای اشغالگر در ورودی السلسة و المغاربة در مسجدالاقصی مستقر شده‌اند.نظامیان اشغالگر همچنین تجمع اعتراضی زنان را در محله الشیخ جراح و باب العامود در قدس اشغالی سرکوب کردند.تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که نظامیان صهیونیست چندین تن از زنان فلسطینی را مورد ضرب و جرح قرار دادند.منابع خبری از درگیری بین جوانان فلسطینی با نظامیان صهیونیست در نزدیکی گذرگاه «قلندیا» در شمال قدس اشغالی خبر دادند.منابع رسانه‌ای همچنین از آغاز درگیری‌ها در ورودی روستای«بیتا» در جنوب نابلس خبر دادند.نیروهای اشغالگر اسرائیلی چندین تجمع اعتراض‌آمیز جوانان فلسطینی در کرانه باختری را سرکوب کردند.منابع فلسطینی از درگیری جوانان فلسطینی با نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در نوار مرزی شرق غزه خبر دادند.رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که ارتش اسرائیل پس از اظهارات «ابوعبیده» سخنگوی گردان‎های قسام، از ترس وقوع درگیری با مقاومت فلسطین در نوار غزه، سامانه گنبد آهنین را در مرزهای جنوبی این منطقه تحت محاصره مستقر کرده است.جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی گفت : «مردم ما در سرزمین‌های اشغالی سال ۴۸ ثابت کردند که به مسئولیت خود عمل می‌کنند».

کمیته‌های مقاومت نیز تأکید کردند: «ایجاد ترس و وحشت شبانه و آمادگی موشک‌های مقاومت، این پیام را می‌رساند که ما قدس را به حال خود رها نخواهیم کرد».از سوی دیگر، جنبش فتح نیز خواستار ادامه ایستادگی و مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر و رویارویی با آنها شد.از سوی دیگر، «جنبش انصارالله» یمن نیز با بیان اینکه «تجاوزهای ارتش اشغالگر صهیونیستی علیه مردم ما در قدس را با شدیدترین عبارات محکوم و رد می‌کنیم»، اعلام کرد: «بر موضع اصولی و اعتقادی خود در قبال قضیه فلسطینی و حمایت کامل خود از برادرانمان تأکید داریم».

مفتی لبنان در واکنش به تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی، خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای حمایت از ملت فلسطین شد. شیخ «عبداللطیف دریان» مفتی لبنان یورش به صحن‌های مسجدالأقصی توسط رژیم صهیونیستی و حمله وحشیانه علیه نمازگزاران فلسطینی را جنایت و تروریسم توصیف کرد.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز در واکنش به اقدامات رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس گفت که ریاض مخالف بیرون کردن فلسطینی‌ها از بیت‌المقدس است.در این بیانیه آمده است: «عربستان سعودی طرح و اقدامات اسرائیل برای تخلیه منازل فلسطینی‌ها در قدس و تحمیل حاکمیت خود در آن‌ها را نمی‌پذیرد و هرگونه اقدام یکجانبه و هرگونه نقض تصمیمات قانونی بین‌المللی و هر اقدامی که فرصت از سرگیری روند صلح را نقض کند و صلح و امنیت منطقه را بر هم بزند را محکوم می‌کند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها