کدخبر: 353

تهران و مسکو در مسیر همکاری های بلندمدت+جزئیات

«الکساندر پالیشوک» استاد دانشگاه دولتی روسیه و شرق شناس برجسته روس اعلام کرد که ایران و روسیه برای گسترش روابط و همکاری‌های بلندمدت مبتنی بر منافع متقابل به ویژه در عرصه پارلمانی مصمم شده اند.

تهران و مسکو برای توسعه همکاری‌های بلندمدت مصمم هستند

پالیشوک که رئیس انجمن دوستی ایران و روسیه است ، گفت: همکاری های ایران و روسیه به رغم برخی پیش بینی ها در دوره شیوع همه گیر ویروس کرونا شتاب بیشتری یافته است و مقام های دو کشور همسایه در منطقه دریای خزر به ضرورت تسریع در روند گسترش این همکاریها عزم بیشتری یافته اند.

وی افزود: نشانه مهم توسعه همکاری ها و مشارکت راهبردی ایران و روسیه، سفر همزمان دو هیات ایرانی به روسیه به ویژه سفر هیات مجلس شورای اسلامی به ریاست « محمدباقر قالیباف» ریاست مجلس است که برنامه های گسترده ای برای این دیدارها تدارک دیده شده است .

استاد دانشگاه روس در ابتدا به سفر هیاتی از وزارت بهداشت ایران به ریاست معاونت دارو و غذا به روسیه اشاره و اظهار کرد: این دیدار باتوجه به ارسال اولین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی به ایران اهمیت خاصی دارد.

به گفته این استاد دانشگاه روس، ایران با انتخاب واکسن اسپوتنیک وی به عنوان یکی از واکسن ها برای واکسیناسیون کرونا در این کشور، اعتماد خود به روسیه را نشان داد که هیچ شکی نیست که اعتماد متقابل بین دو کشور افزایش می یابد و در آینده می تواند پشتوانه خوبی برای گسترش مشارکت راهبردی دو کشور شود.

پالیشوک که از ایرانشناسان پیشکسوت در روسیه است گفت: ما ایرانشناسان که تلاش های گسترده ای را برای شناساندن واقعی ایران به روسیه بکار بسته ایم و تحقیقات خود را در این عرصه متمرکز کرده ایم از گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور استقبال می کنیم و از این وضع خرسندیم.

همکاری های پارلمانی زمینه ساز گسترش روابط ایران و روسیه

ایران و روسیه

استاد دانشگاه دولتی روسیه و شرق شناس برجسته روس در ادامه مصاحبه به اهمیت توسعه همکاری های پارلمانی بین ایران و روسیه اشاره کرد و گفت که اهمیت همکاری های پارلمانی بین دو کشور را نباید دست کم گرفت و پارلمان های ایران و روسیه در گسترش روابط دوجانبه همواره نقش مهم ایفا کرده اند.

وی خاطرنشان کرد که مجلس شورای اسلامی در حیات سیاسی ایران نقش بسیار مهمی ایفا می کند و دولت موظف به اجرای تمام مصوبه های مجلس است و به همین دلیل این نهاد دارای اختیارات گسترده در امور سیاسی ایران و نشانگر دموکراسی در این کشور به همان صورتی است که امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی بر آن تاکید داشتند.

این ایرانشناس برجسته روس معتقد است که از این منظر سفر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه اهمیت فراوان برای توسعه روابط دو کشور می یابد.

وی افزود: طرف روسی هم با اطلاع کامل از موقعیت رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران، برنامه گسترده ای را برای سفر وی تدارک دیده است که دیدار با رئیس دومای روسیه و شورای فدراسیون و نیز دبیر شورای امنیت ملی روسیه از آن جمله است.

رئیس انجمن دوستی ایران و روسیه گفت: من معتقدم است که این سفر برای روابط ایران و روسیه و برای دورنمای گسترش همکاری های دو کشور در عرصه های اقتصادی و بازرگانی و انرژی و فناوری های پیشرفته، برای تعامل دو قدرت در سطح منطقه ای و بین المللی نیز اهمیت فراوان دارد.

وی با بیان اینکه همکاری های ایران و روسیه و ترکیه باعث شکست تروریست های مورد حمایت غرب در سوریه شد، اضافه کرد: اطمینان دارم تهران و مسکو می توانند در عرصه های دیگری از جمله تحکیم ثبات و امنیت منطقه خلیج فارس و مبارزه با تروریسم در کشورهای همسایه بویژه افغانستان و تقویت دولت مرکزی در این کشور و برقراری صلح پایدار در آن نقش مهم و کلیدی بازی کنند.

استاد دانشگاه روس خاطرنشان کرد که همکاری ایران و روسیه ضامن ثبات منطقه خاورمیانه است و کشورهای منطقه بتدریج این واقعیت عینی را می پذیرند. همچنین گسترش همکاری ایران و روسیه می تواند مانع از نقش مخرب آمریکا در منطقه خاورمیانه برای بی ثبات کردن آن و بهره برداری منفعت طلبانه از این وضعیت شود به همین دلیل تعامل دو کشور به سود همه ملت های منطقه است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها