کدخبر: 707

رستم قاسمی: می‌خواستند ترورم کنند

رستم قاسمی معتقد است دو نیاز اصلی کشور برای حکمرانی مناسب، اقتدار و سازوکار است و در عین حال بر این مسئله تاکید دارد که لازمه تحقق عدالت و رفع تبعیض ها در کشور، تغییر ریل ساختارهای اقتصادی از جمله نظام مالیاتی و بانکی است.

رستم قاسمی، وزیر نفت دولت دهم و فرمانده اسبق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که زمزمه هایی درباره احتمال کاندیداتوری اش برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به گوش می رسد، در گفت وگویی یک ساعته درباره اصلی ترین چالش های  کشور از جمله در حوزه اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی و تبعیض و نابرابری ها و راهکارهای برون رفت از این چالش ها به ابراز نقطه نظرات خود پرداخت.

قاسمی معتقد است 2 نیاز اصلی کشور برای حکمرانی مناسب، اقتدار و سازوکار است و در عین حال بر این مسئله تاکید دارد که لازمه تحقق عدالت و رفع تبعیض ها در کشور، تغییر ریل گذاری اقتصاد کشور است. وی بر این باور است که بسیاری از ساختارهای اقتصادی کشور از جمله نظام مالیاتی، نظام بانکی و تامین اجتماعی اساساً قابلیت اصلاح ندارد و باید ریل گذاری آنها تغییر کند. 

وقتی از او درباره رویکرد سیاست خارجی مدنظرش و آینده برجام پرسیدیم، از دیپلماسی اقتدار سخن گفت. به باور وی  باید ابتدا از نظر اقتصادی کشور را به یک اقتدار نسبی رساند تا  آن زمان هر کشوری که خواست با ایران مذاکره کند، در فضایی محترمانه و به دور از نگاه استکباری پای میز مذاکره حاضر شود.

*اگر از ترور می ترسید 7 سال در خط مقدم جبهه مقاومت کار نمی کردم

ممکن است جزئیات بیشتری از ماجرای ترورتان را بیان کنید؟

قاسمی: اخیراً در یکی از مصاحبه ها جزئیاتی را بیان کردم و از نظر امنیتی امکان بیان جزئیات بیشتر وجود ندارد. 

قبل از عملیات ترور، هشداری از سوی دستگاه های امنیتی دریافت کرده بودید؟

قاسمی: روز قبل از ترور به شکل مکتوب ممنوع السفر شده بودم ولی هم کار مهم بود و هم اینکه این جور چیزها برای من اصلا اهمیت ندارد. مگر قرار است ما از ترور بترسیم. اگر از ترور می ترسیدیم که هفت سال در خط مقدم جبهه مقاومت کار نمی کردیم. 

آیا علت ترور شما به خاطر جایگاهی بود که در یکی از بخش های اقتصادی سپاه برای دور زدن تحریم ها داشتید؟

قاسمی: به هر حال مهمترین مولفه ای که دشمنان ما می توانند در مسیر پیشرفت ملت ایران خلل ایجاد کنند، مسئله اقتصادی است چرا که در این 40 سال همه مسیرها را امتحان کرده اند و در همه آنها نیز شکست خورده اند. در همین راستا نیز دشمنان ما به دنبال این هستند که عوامل موثر در حوزه اقتصادی کشور را ساقط کنند ولی من معتقدم جان من ارزشی  در برابر فدارکاری ها و بزرگواری مردم عزیز کشورم ندارد. 

قاسمی همچنین درباره برنامه اقتصادی اش برای برون رفت از شرایط فعلی با فرض باقی ماندن تحریم ها تصریح کرد:  من به عنوان فردی که در این سالها تمرکز اصلی ام را بر روی دور زدن تحریم ها در حوزه اقتصادی معطوف کرده ام تاکید می کنم که دور زدن تحریم ها یک اقدام تاکتیکی است نه یک اقدام دائمی و استراتژیک. اقدام استراتژیک این است که همانطور که رهبر انقلاب فرمودند تحریم ها را خنثی کنیم. به تعبیر دقیق تر یعنی کشور را از آنچه تحریم بر زندگی مردم تحمیل کرده، بی نیاز کنیم. من می توانم مدعی این باشم که در برخی حوزه ها از جمله بنزین  ما به این هدف دست پیدا کردیم. 

عضو کابینه دولت دوم محمود احمدی نژاد، در پاسخ به سوالی درباره ارتباطش با رئیس دولت دهم تاکید کرد که در ماه های اخیر دیداری با وی نداشته است. قاسمی در عین حال معتقد است رفتارها و فعالیت های اخیر احمدی نژاد بیانگر عزم جدی وی برای کاندیداتوری است. قاسمی با این وجود تاکید کرد که در صورت کاندیداتوری اش ، از حمایت احمدی نژاد یا هر فرد دیگری استقبال می کند. 

وی با کنایه به برخی چهره ها که تاکنون اعلام کاندیداتوری کرده اند یا در مظان کاندیداتوری هستند، گفت: برخی از کاندیداها هستند که لااقل قایقرانی کرده اند ولی کسانی هم هستند که حتی تاکنون قایق  را هم از نزدیک ندیده اند و هیچ سابقه اجرایی ندارند. 

قاسمی در عین حال که تاکید می کند هنوز تصمیم قطعی برای کاندیداتوری نگرفته ولی در پاسخ به این سوال که در صورت کاندیداتوری نماینده کدام یک از گروه های سیاسی است می گوید "رستم کاندیدای همه مردم ایران است". 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها