کدخبر: 728

اعترافات مهم تروریست‌های دستگیرشده؛ از آمریکا دستور می‌گرفتیم

«مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه خود مختار کردستان عراق، شامگاه دوشنبه از خنثی‌‌سازی یک عملیات تروریستی خبر داد که در اردوگاه تحت کنترل شبه‌نظامیان وابسته به آمریکا در سوریه طرح ریزی شده بود.

بارزانی در این ارتباط توضیح داد‌، یک شبکه تروریستی وابسته به داعش‌،که اعترافات عناصر آنها منتشر شده، قصد انجام عملیات تروریستی در شهر اربیل مرکز منطقه خود مختار کردستان عراق‌ را داشته‌اند.

مسرور بارزانی در ادامه، افزود که این عملیات تروریستی در اردوگاه «الهول» سوریه طرح‌ریزی شده است و این اتفاق نشان می‌دهد که عناصر سازمان تروریستی داعش همچنان قادر هستند به صورت غیرقانونی، از مرز سوریه عبور کنند و وارد عراق شوند.

اردوگاه الهول یکی از اردوگاه‌های آوارگان سوری در جنوب شهر الهول در استان حسکه (شمال شرق سوریه) عراق است، که شبه‌نظامیان کُرد وابسته به آمریکا، موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»‌، آن را تحت کنترل خود دارند.

پیش از این،‌ «جبار المعموری» رئیس‌اتحادیه علمای مسلمان در «دیاله» عراق، از اقدام نیروهای آمریکایی در انتقال بیش از ۳۰ داعشی از اردوگاه «الهول» سوریه به مکانی نامعلوم خبر داده بود.

رئیس‌اتحادیه علمای مسلمان چند ماه پیش هم از برنامه واشنگتن برای ضربه زدن مجدد به امنیت خاورمیانه از طریق اردوگاه «الهول» سوریه، خبر داده بود.

این اردوگاه در حال حاضر، هزاران سرکرده و عضو داعش و خانواده‌های آنها را در خود جای داده است.

انتقال داعش به مراکز نفتی

نظامیان اشغالگر آمریکایی، 60 عضو گروه تروریستی داعش را از زندان‌های تحت کنترل کردهای تحت حمایت خود، خارج و به بزرگترین میدان نفتی سوریه، موسوم به «العمر»، واقع در شرق استان دیرالزور، منتقل کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، منابع آگاه محلی اعلام کردند که دو بالگرد ویژه انتقال نیروهای آمریکایی و یک بالگرد «آپاچی»، ۶۰ تروریست داعش را به این میدان نفتی منتقل کردند.

به گفته این منابع، تروریست‌های مذکور پس از سپری کردن دوره‌های آموزشی از سوی نیروهای آمریکایی، با هدف ادغام در گروه موسوم به «ارتش عشایر»، که تحت کنترل اشغالگران آمریکایی قرار دارد، به این منطقه منتقل شده‌اند. ارتش عشایر تحت فرماندهی «احمد الخبیل»، معروف به «ابوخوله»، قرار دارد.

میدان نفتی العمر از بزرگترین میادین نفتی در سوریه بوده و در صحرای «الجزیره» استان دیرالزور قرار دارد.

فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام

«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، روز دوشنبه فرمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور را صادر کرد و از نهادهای دولتی خواست، الزامات انجام این انتخابات را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، صالح در سخنرانی خود هنگام امضای فرمان گفت: این انتخابات، مهم، کلیدی‌، بنیادی و حاصل یک جنبش مردمی خواستار اصلاحات است. بنابراین، تأمین حق عراقی‌ها در انتخاب نمایندگان خود به دور از فشارها، باج گیری و سرقت آرا، از ضروریات است.

وی افزود: از نهادهای دولتی ذیربط پس از صدور حکم ریاست جمهوری، خواسته می‌شود که الزامات انجام انتخابات عادلانه را تسریع کنند، به گونه‌ای که نگرانی‌ها و تردیدها را که دلیل اصلی عدم رضایت عده نه چندان‌اندکی از شهروندان از انتخابات قبلی بود، رفع کند.

صالح بر ضرورت همکاری و هماهنگی موثر و جدی بین سازمان ملل و کمیسیون انتخابات تاکید کرد و گفت که نظارت سازمان ملل و یکپارچگی فرآیند انتخابات، به موفقیت انتخابات کمک می‌کند.

دولت عراق ششم ژوئن آینده(ششم خرداد) را زمان برگزاری انتخابات زودهنگام تعیین کرده بود، اما سپس، آن را به دهم اکتبر(۱۸ مهر) به تعویق‌انداخت.

خبر دیگر از عراق اینکه یک کاروان لجستیک آمریکایی‌ها در استان «المثنی» و اقع در جنوب عراق هدف حمله قرار گرفت. در ارتباط با میزان خسارات و یا شمار تلفات احتمالی این حمله، گزارشی نرسید.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها