کدخبر: 740

انگیزه اسرائیل برای حمله مجدد به نطنز

اقتصاد نیوز : وبگاه هفته‌نامه اکونومیست در مطلبی در توصیف اینکه اسرائیل ظاهراً دوباره به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کرده است، نوشت: جنگ پنهان بین کشورها علنی می‌شود.

حقیقت این است که اخیراً موساد توانایی بالایی از خود برای اقدامات خرابکارانه این‌چنینی در خاک ایران نشان داده است؛ در سال ۲۰۱۸ حجم قابل توجهی از اسناد مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را از یک انبار در تهران ربود. سال گذشته موساد متهم اصلی برخی حوادث و اقدامات خرابکارانه دیگر هم بوده است، از جمله انفجار تأسیسات نطنز در ژولای، ترور محسن فخری‌زاده در نوامبر و برخی حوادث مرموز در سایت‌های پتروشیمی یا موشکی.

اسرائیل انگیزه کافی برای حمله مجدد به نطنز را خواهد داشت. در ۱۰ آوریل، ایران آزمایش سانتریفیوژهای IR-۹ را آغاز کرده است که ۵۰ برابر سریعتر از IR-۱های قدیمی که بیشتر ظرفیت نطنز را تشکیل می‌دهند، می‌چرخند. همچنین ایران از ژانویه ۵۵کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰٪ تولید کرده و در واقع ۹۰ درصد از مسیر دستیابی به سطح غنی‌سازی مورد نیاز برای تسلیحات را پیموده است. ترکیبی از سانتریفیوژهای بیشتر، سریعتر و ذخیره مازاد اورانیوم ، که بخشی از آن تا ۲۰٪ غنی شده است. این امر به تدریج "زمان گریز هسته‌ای" ایران را کاهش می‌دهد و تهران امیدوار است که از این پیشرفت‌ها به عنوان اهرم فشار استفاده کند و آمریکا را وادار به ورود مجدد به توافق هسته‌ای و لغو تحریم ها نماید.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها