کدخبر: 749

نامه «شورای همکاری» به ۶ کشور و درخواست مشارکت اعراب در گفت‌وگوهای هسته‌ای

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در نامه‌ای به وزرای خارجه شش کشور بار دیگر بر مشارکت اعضای این شورا در مذاکرات با ایران تأکید کردند.

«نایف فلاح مبارک الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه (دیروز) بر ضرورت مشارکت کشورهای عضو این شورا در مذاکرات برجام تأکید کرد.

وی همچنین در نامه‌ای به وزرای خارجه آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان مدعی شد که شورای همکاری خلیج فارس سهم اصلی را در تقویت امنیت و ثبات آن دارد. 

به نوشته روزنامه «رأی الیوم»، الحجرف گفته است که «مذاکرات کنونی در وین نباید تنها برنامه هسته‌ای ایران را شامل شود بلکه رفتارهای ایران که عامل بی‌ثباتی در منطقه است، موشک‌های بالستیک و پهپادها را دربر گیرد».

شورای همکاری خلیج فارس همچنین مدعی شد که «غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران برای امنیت منطقه و جهان بسیار خطرناک و نگران‌کننده است و جامعه جهانی بایستی به مسئولیت خود در قبال این تحول خطرناک که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، عمل کند».

پیشتر «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه پایانی یکصد و چهل و هفتمین نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس و گزافه‌گویی‌های نابه جای این شورا در خصوص مرتبط کردن موضوعات غیرمرتبط به برجام تاکید کرد: «همانطور که بارها گفته شده‌ است، برجام توافقی بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان بوده که یک بار مذاکره شده و مهر و موم گردیده و همانقدر که موضوعات منطقه ما به کشورهای فرامنطقه‌ای مرتبط نیست، تلاش رژیم سعودی برای وارد کردن این شورا به موضوعاتی که از اساس به این شورا نامربوط است، بی نتیجه بوده و تنها از این کشور چهره متوهمی نزد جهانیان ترسیم می‌کند».

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها