کدخبر: 325

جنجال های بهروز افخمی درباره کرونا از اول تا امروز!+فیلم دیده نشده

دامنه خبرسازی های بهروز افخمی در دوران کرونا این بار به جشنواره فجر کشیده شد.

بهروز افخمی (زاده ۳ آبان ۱۳۳۵ در تهران) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل ایران است. او نماینده اصلاح طلب (حزب مشارکت) مردم تهران در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی بوده‌است.وی همچنین در رأی‌گیری مجلهٔ نقد سینما از ۵۵ فیلم‌شناس ایرانی در سال ۱۳۸۱، یکی از ده فیلم‌ساز برتر تاریخ سینمای ایران شناخته شده‌است. بهروز افخمی اخیرا در فضای خبری جنجال های بسیاری بر سر مساله کرونا راه انداخته. ازنامه اش به وزیر بهداشت تا اظهار نظر جنجال اش در جشنواره سی و نهم فجر.بهروز افخمی با اظهار نظر های غیر علمی و سطحی اش این روزها خود را به صدر خبر ها برده. چهره های بسیاری به این اظهارات بهروز افخمی واکنش نشان داده اند. در حالیکه تمام جهان درگیر ویروس کروناست و این بیماری تمام کشور ها را تحت تاثیر قرار داده آقای بهروز افخمی برخلاف نظر تمام محققان و پزشکان و متخصصات این حوزه، داشتن ماسک را بی فایده تلقی میکنند. 

بهروز افخمی

ماجرای نامه جنجالی افخمی به وزیر بهداشت

افخمی در پاسخ به پرسشی درباره نامه خود بیان کرد: در این نامه چکیده آمار worldometer، دانشگاه هاپکینز و سازمان بهداشت جهان را که در حدود ۳ الی ۴ ماه اخیر بررسی کردم. کمتر از ۱ درصد سالمندانی که مبتلا به کرونا می‌شوند می‌میرند و بقیه یعنی بیشتر از ۹۹ درصد بیماران با علائم های شدید بهبود میابند. این را من از روی آمار امریکا می گویم که فکر می‌کنم آمار قابل اعتمادی است به این دلیل که در آنجا دموکرات‌ها سعی می‌کردند که از کشته‌های کرونا علیه ترامپ استفاده کنند و نمی‌گذاشتند هیچ جسدی از قلم بیافتد و اگر شما در آنجا آمار را بررسی کنید متوجه می‌شوید که در فصل تابستان و زمستان البته فرق می‌کند، آخرین روز کشته‌ها به حدود ۳ هزار نفر رسیده است بیش از ۲۰۰ هزار نفر با علائم شدید تشخیص داده شدند بنابراین حتی امروز هم کشته از یک و نیم درصد کمتر است و البته کسانی که امروز کشته شدند برای بستری‌های یک هفته یا ۱۰ روز گذشته‌اند. ولی آن آمار را مقایسه کنید با تاخیر ده روزه متوجه خواهید شد که چه تعدادی هر روز تشخیص با علائم شدید می‌شوند و چه تعدادی می‌میرند. در پزشکی امریکا در تابستان حدود نیم درصد کسانی بودند که علائم شدید داشتند و الان که موج دوم کرونا است و فصل سرد است کمتر از یک و نیم درصد است و مجموعاً می‌توان گفت که کمتر از ۱ درصد سالمندانی که مبتلا به کرونا می‌شوند می‌میرند و بقیه یعنی بیش از ۹۹ درصد اشخاصی که اغلب سالمند هستند بهبود پیدا می‌کنند.

بهروز افخمی

وی در ادامه درباره خطر کرونا عنوان کرد: کرونا یک آنفولانزایی است که احتمال خطر مرگ در آن کمتر از سایر آنفولانزاها است یعنی اگر شما آنفولانزا مرس را در نظر بگیرید، یک سوم کسانی که مرس می‌گیرند می‌میرند. ۱۲ درصد کسانی که سارس می‌گیرند می‌میرند و آنفولانزاهای دیگر نیز ۲ تا ۴ درصد خطر مرگ دارند اما کرونا کمتر از ۱ درصد خطر مرگ دارد و به این معنا واقعی است و یک آنفولانزا است. البته به آن معنا که سرعت شیوع آن خیلی زیاد است یعنی اینکه هر کاری می‌خواهد بکند در طول حداکثر ۲ فصل سرد انجام می‌دهد و این را از آن آمارها می‌شود تخمین زد. در حالی که سایر آنفولانزها که بیشتر از کرونا می‌توانند کشته داشته باشند هر کدام در طول ۱۰ سال یا ۵ سال به دلیل سرعت کم شیوع، تلفاتی بیشتر از کرونا به بار آورند.

افسانه ی ایمنی موقت دروغ شما بود!

افخمی در ادامه با اشاره به نامه اول خود یاداور شد: من نامه اول را به دکتر نمکی نوشتم و موضوع آن این بود که در ۶ ماه اول شروع کرونا سیاست‌های شما درست بوده و تمام کارهایی که کردید را باید می‌کردید چون با یک بیماری ناشناخته مواجه بودیم و این آماری که الان در اختیار من است اصلاً نبود و اصلاً نمی‌شد از آن آمار نتیجه گیری کرد که سرعت شیوع چقدر است یا شیوع کامل چه زمانی اتفاق می‌افتد، هیچ نتیجه گیری روشن و با تخمین درستی نمی‌شد انجام داد اما الان ۳ ماه است که بیماری بالا و پایین خودش را نشان داده و نشان داده که قابل جلوگیری نیست و الان بیش از ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران کرونا گرفته‌اند و رد کرده‌اند و ایمنی دارند و این افسانه ایمنی موقت هم دروغ بود و برای این پخش شده بود که مردم را وحشت زده کند و الان چون واکسن آن آماده شده است دیگر فراموش شده است چون اگر قرار باشد ایمنی کرونا موقت باشد طبیعتاً هیچ آدمی به دنبال ساخت واکسن نمی‌رفت چون ایمنی واکسن نسبت به ایمنی خود بیماری کوتاه مدت تر است.

برای ما یک فوتی هم زیاد است

بهروز افخمی

فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز در سخنانی بیان کرد: خوشبختانه آمار مرگ و میر ویروس کرونا نسبت به سایر ویروس‌ها کمتر است ولی گیرایی آن خیلی بیشتر است به طوری که آخرین بررسی‌هایی که نشان داده شده اگر شما در کناریک فرد مبتلا به کووید ۱۹ قرار گیرید پانزده دقیقه زمان لازم است تا شما حتماً مبتلا شوید که آن مبتلا شدن نیز پارامترهای مختلفی دارد. درست است که ما می‌گوییم مرگ و میر کمتری دارد ولی ما در کشوری قرار داریم که بیمارستان‌ها و داروهای ما مشخص است، به اضافه اینکه شاید در بعضی از قسمتها رعایت فاصله گذاری ها و مسائل مربوط به بهداشت فردی و زدن ماسکمان از خیلی از کشورهای دیگر بهتر باشد و در برخی از پارامترهای دیگر شاید کمبودهایی را داریم. من نمی‌خواهم از موضع آقای افخمی صحبت کنم بلکه از موضع وزارت بهداشت صحبت می‌کنم، در موضع وزارت بهداشت حتی اگر ما یک نفر مرگ و میر داشته باشیم باز هم برای ما زیاد است، خصوصاً اگر آن فرد سالمند باشد، چون از نظر فرهنگی ما کشوری نیستیم که سالمندان خودمان را به سرای سالمندان ببریم و آنها را بیرون از خانواده نگه داریم، ضمن اینکه در همین مدتی که ما درگیر کووید ۱۹ در کشور بودیم افراد ارزشمندی را از دست دادیم که سالمند و جزء اساتید دانشگاه بودند، از طیف هنرمندان خودمان شادروان پرویز پورحسینی که یکی از هنرمندان بسیار با ارزش ما بود را از دست دادیم و من فکر می‌کنم همین پارامترها کافی است که ما ویرووس کرونا را جدی بگیریم و پیشگیری کنیم تا راهمان به بیمارستان نیفتد.

بهروز افخمی در جشنواره فجر

بهروز افخمی کارگردان سینما به شدت از محدودیت‌های کرونا به شدت انتقاد کرد و آنها را "ابلهانه" خواند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها