کدخبر: 579

نویسنده و کارگردان معروف ایرانی درگذشت+جزئیات

شاهین پرهامی، کارگردان، نویسنده، تدوینگر و فیلمبردار ایرانی-کانادایی، در سن ۵۳ سالگی بر اثر سرطان خون در مونترالِ کبک درگذشت.​

شاهین پرهامی، کارگردان، نویسنده، تدوینگر و فیلمبردار ایرانی-کانادایی، در سن ۵۳ سالگی بر اثر سرطان خون در مونترالِ کبک درگذشت.

شهرت این هنرمند، بیشتر به‌خاطر کار در مستندهای «داستان امین» (۱۳۸۹) و «شهرزاد» (۱۳۹۴) است.

پرهامی در ۲۱ خرداد ۱۳۴۶ در شیراز متولد شد و در سال ۱۳۶۷ به کانادا مهاجرت کرد و در آن‌جا ابتدا در دانشگاه کارلتون در اتاوا در رشته فیلم تحصیل کرد و بعداً موفق به کسب مدرک لیسانس در تولید فیلم از دانشگاه کنکوردیا در مونترال شد.

او یک کارگردان همه کاره و استودیویی یک نفره بود که مسئولیت فیلمبرداری، نویسندگی، تدوین و طراحی صدا در بیشتر پروژه‌هایش را خود بر عهده شد. پرهامی، فعالیت سینمایی خود را با سه‌گانه «ناسوت» (۱۳۷۶)، «لاهوت» (۱۳۷۷) و «جبروت» (۱۳۸۲) آغاز کرد.

پرهامی در فیلم‌های «اکراستیک» متخصص بود که کارهای هنرمندان برجسته در رسانه‌هایی مانند موسیقی، بازیگری، مجسمه سازی، نقاشی، ادبیات و... را برجسته می‌کند.

فیلم‌های تحسین شده پرهامی، در دانشگاه‌ها، گالری‌ها و اماکن برجسته بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم بوسان، تسالونیکی، مسکو، هات داک، جشنواره جهانی فیلم مونترال، جشنواره فیلم دیاسپورا، سینمای جدید مونترال، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند جی-هلاوا و جشنواره فیلم‌های امریکایی-آسیایی سانفرانسیسکو به نمایش درآمده بودند.

پیکر شاهین پرهامی در مونترال به خاک سپرده خواهد شد و به‌علت همه‌گیری کرونا، مراسمی هم برگزار نمی‌شود و هزینه آن صرف نیازمندان خواهد شد. اما به‌زودی، مراسم یادبودی به صورت مجازی برای بزرگداشت این هنرمند، برگزار خواهد شد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها