کدخبر: 398

مسکن ملی/مسکن مهر/مسکن ارزان

موانع بزرگ ساخت مسکن ملی را سردرگم کردند

در طرح مسکن ملی قرار بود تا پایان دولت دوازهم ۴۰۰ هزار واحد خانه به مردم تحویل داده شود، اما پس از گذشت حدود دو سال تعداد کمی واحد تحویل داده شده و طرح مسکن ملی به دولت سیزدهم واگذار شده است.

مسکن ملی در دولت روحانی کمتر از دوره های قبل ساخته شد. مسکن ملی در شهرهای مختلف تعرفه قیمت آن متفاوت هست. مسکن ملی طرحی است به منظور کاهش قیمت خانه برای افراد کم درآمد. مسکن ملی در تهران در محله های تهرانسر ملارد و.. ساخته شد.گمانه زنی های مسکن ملی  متری 5 میلیون به گوش می رسد. 

پژوه‌های مسکن ملی که تنها شش درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و برای بیش از ۱۰ هزار نفر دیگر نیز هیچ اقدام اجرایی نشده، چرا که برای حدود شش هزار نفر هنوز زمین تامین نشده است.

اظهارات جدید معاون بنیاد مسکن از تغییر شرایط متقاضیان برای خانه‌دار شدن در طرح مسکن ملی حکایت دارد، از نبود زمین تا افزایش ۷۸ درصدی قیمت پایه ساخت.

در طرح مسکن ملی قرار بود تا پایان دولت دوازهم ۴۰۰ هزار واحد خانه به مردم تحویل داده شود، اما پس از گذشت حدود دو سال تعداد کمی واحد تحویل داده شده و طرح مسکن ملی به دولت سیزدهم واگذار شده است.

حالا افرادی که با وعده مسکن ارزان ثبت‌نام کردند و در دوره شیوع ویروس کرونا به امید خانه‌دار شدن بارها مجبور شدند به بانک و کافی نت مراجعه کنند باید هزینه بیشتری را بپردازند یا منتظر تامین زمین باشند، خانه‌هایی که به گفته مسئولان تنها شش درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

افزایش قیمت مسکن ملی برای متقاضیان

مسکن ملی

جواد حق شناس، معاون عمرانی بنیاد مسکن به تازگی گفته که قیمت پایه پروژه‌های طرح ملی مسکن ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. یعنی به مبلغ ۲٫۷ میلیون تومان به عنوان قیمت پایه بعلاوه تعدیل سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ نیز اضافه می‌شود.

اما او گفته که این قیمت نهایی نیست پس از تکمیل پروژه‌ها و با اعمال قیمت تعدیلی اعلام می‌شود. یعنی متقاضیان مسکن ملی باید منتظر افزایش قیمت‌های بعدی باشند.

نائب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در خصوص «قیمت پایه ساخت مسکن» به تجارت‌نیوز گفت: قیمت پایه ساخت مسکن شامل زمین نمی‌شود، چرا که زمین دولتی و با اجاره ۹۹ ساله است. قیمت پایه ساخت شامل قیمت مصالح ساختمانی است که در چند ماه اخیر قیمت سیمان و فولاد افزایش یافت.

به گفته ایرج رهبر، با این بالا رفتن قیمت‌ها، مصالح دیگر نیز افزایش قیمت می‌یابد و دستمزد‌ها بالا می‌رود. تمام این افزایش نرخ‌ها موجب افزایش قیمت پایه ساخت می‌شود. دلایل کند پیش رفتن طرح‌های دولتی یکی عدم تامین اعتبار و تاخیر در پرداخت پول از سوی مردم است، دیگری کمبود مصالح ساختمانی است که مردم با کمبود سیمان در ماه‌های گذشته مواجه بودند.

علاوه بر این مسئله، معاون عمرانی بنیاد مسکن از مشکل دیگری نام برده، به گفته حق شناس نمی‌توان برای ۱۰ هزار و ۲۵۰ اقدام اجرایی انجام داد چرا که به طور مثال برای شش هزار نفر زمین قطعی نشده است.

رئیسی برای مسکن ملی طرح جدید تصویب کرد

مسکن ملی

سخنگوی شورای نگهبان از تأیید طرح جهش تولید مسکن در این شورا خبر داد. هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان در توییتر خود نوشت: «طرح جهش تولید مسکن که در مراحل قبل با ابهامات و اشکالاتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده بود، پس از انجام اصلاحات در مجلس و بررسی مجدد در شورا مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. امیدوارم اجرای این قانون به ایجاد رونق و جهش در این صنعت پیشران و رفع یکی از دغدغه‌های مردم منجر شود.»

طحان نظیف همچنین در گفتگویی با بیان اینکه امیدوارم با اجرای طرح "جهش تولید مسکن" یکی از دغدغه‌های مرددم رفع گردد، گفت: طرح جهش تولید مسکن با اصلاحاتی که مجلس شورای اسلامی نسبت به این طرح داشت در جلسه اخیر شورای نگهبان در روز چهارشنبه مجددا بررسی و از طرف اعضای شوای نگهبان مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی افزود: امیدوارم که این طرح با توجه به فضای حاکم بر کشور به رفع دغدغه مردم و ایجاد رونق و جهش در عرصه مسکن که یکی از صنایع پیشران کشور محسوب می شود، بیانجامد.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه های مردم این روزها بحث مسکن است که ان‌شاءالله این صنعت پیشران در اقتصاد کشور بتواند زمینه های اشتغال و ازدواج جوانان را فراهم کند، اظهار داشت: بحث ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور یکی از موضوعاتی است که در ماده یک این مصوبه به آن اشاره شده است لذا دولت محترم با تصویب این قانون، مانعی برای این موضوع ندارد.

طحان نظیف خاطرنشان کرد: ایجاد شورای عالی مسکن در بالاترین سطح با ریاست رئیس جمهور و حضور تنی چند از وزرا و ایجاد صندوق ملی مسکن با هدف تجمیع و تخصیص منابع مالی در این قانون دیده شده است.

قیمت مسکن ملی چقدر شد؟

مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نرخ مبنای قرارداد ساخت مسکن ملی در شهرهای جدید اظهار داشت: در حال حاضر مبنا همان نرخی است که در ابلاغیه شورای عالی مسکن اعلام شده که حدود دو میلیون و 700 هزار تومان برای هر مترمربع است، اما پروژه مسکن ملی هم مانند تمام پروژه‌ها مشمول تعدیل قیمت سازمان برنامه و بودجه می‌شود که طبق بند تبصره هشت قانون برنامه و بودجه در صورت تعدیل قیمت شرکت عمران امکان هزینه‌کرد را دارد.

حبیب اله طاهرخانی در گفت‌وگو با  ایلنا درباره روش تأمین اعتبارات احداث مسکن و فضاهای عمومی، آموزشی درمانی و خدماتی نواحی مسکونی در شهرهای جدید اظهار داشت: در مجموعه شهرهای جدید مدل مالی نوینی پیاده‌سازی و اجرا شد تحت عنوان مشارکت از طریق بخش خصوصی در مرکز محلات و نواحی شهر.

در این مدل تأمین مالی، بسته های مختلف سرمایه گذاری آماده شد که هر یک از این بسته‌ها حاوی واحدهای مسکونی، مرکز و واحدهای تجاری، فضای درمانی، فضای آموزشی، فضای فرهنگی و سرای محله، فضای سبز و کلانتری بود که به فراخوان گذاشته می‌شد و شرکای بخش خصوصی انتخاب و ساخت پروژه کلید می‌خورد.

وی تاکید کرد:‌ در این مدل مالی بدون اینکه از محل اعتبارات دولتی کمک بگیریم، تأمین خدمات انتفاعی و غیرانتفاعی سایت‌های مسکن مهر به سرعت انجام می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 15 هزار واحد مسکونی در مجموعه شهرهای جدید با سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در حال ساخت است، گفت: تنها در سه سال اخیر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مشارکت، بیش از 13 هزار میلیارد تومانی برای احداث پرژه‌های زیرساختی و خدمات روبنایی شهرهای جدید سرمایه‌گذاری کردند. 

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر بررسی صلاحیت فنی و مالی شرکت‌های بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های برتر اظهار داشت: در مجموعه شهرهای جدید حتی مدارس و درمانگاه‌ها هم عموماً در قالب پروژه‌های مشارکتی ساخته شد.

طاهرخانی با اشاره به اقدام جدید شهرهای جدید برای تأمین مسکن متقاضیان گفت: در شهرهای جدید موضوع شهرک‌ها به عنوان رکن سوم نظام سکونت‌گاهی در دست بررسی است و تاکنون حدود 40 شهرک انتخاب و به مرحله مکان‌یابی رسیده که خوشبختانه اخیراً طرح شهرک نیشتمان سنندج به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده است. 

طاهرخانی با بیان دستاوردها و اقدامات مطالعاتی برای شهرک‌های کشور گفت: از مجموعه این 40 شهرک، تعداد سه شهرک در پیرامون شهر تهران، یعنی شرق و جنوبی غربی پایتخت به احداث می‌رسند و در این زمینه عموما در مناطقی تمرکز کردیم که به اراضی دولتی دسترسی داشته باشیم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها