کدخبر: 58

اخبار اقتصادی: قیمت دلار کاهشی می شود یا افزایشی؟

در اولین ماه تابستان، در سمت وسوی انتظارات سیاسی اتفاق معناداری رخ نداد؛ ولی سطح خریدها محدودتر شد و رشد قیمت دلار نیز نسبت به خردادماه کاهش یافت.

اخبار اقتصادی: با تعطیلات چند روزه ادارات سوال پیش آمده که آیا قیمت دلار افزایشی می شود یا کاهشی. مردم منتظر ارزانی قیمت دلار در دولت جدید هستند. قیمت دلار در ایران وابسته به تغییرات بین المللی و روند برجام است صحبت های اخیر دولت بایدن رکورد قیمت دلار را ایجاد کرده است قیمت دلار نرخ کالاها را تغییر می دهد. قیمت دلار را در سایت خبری خوندنی آنلاین دنبال کنید.

روز سه‌شنبه، ۲۹ تیر، اسکناس آمریکایی ۱۳۰ تومان رشد را تجربه کرد و توانست خود را به عدد ۲۴هزار و ۵۵۰تومان برساند. با ثبت رشد روز سه‌شنبه، میزان بازدهی اسکناس آمریکایی در تیرماه به ۳/ ۲‌درصد رسید که به شکل قابل توجهی کمتر از بازدهی خردادماه بود. اسکناس آمریکایی در آخرین ماه بهار افزایش ۵/ ۴درصدی را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، دلیل اینکه دلار در خردادماه بازدهی بیشتری را به ثبت رسانده بود، تعدیل آنی انتظارات برجامی معامله‌گران بود. در واقع خوش‌بینی‌ای که نسبت به احیای برجام صورت گرفته بود، به تدریج کاسته شد و خریدهای معامله گران زیاد شد.

در اولین ماه تابستان، در سمت وسوی انتظارات سیاسی اتفاق معناداری رخ نداد؛ ولی سطح خریدها محدودتر شد و رشد قیمت دلار نیز نسبت به خردادماه کاهش یافت. اسکناس آمریکایی پس از اینکه در اواخر اردیبهشت ماه به کانال ۲۱ هزار تومانی برخورد کرد، با هجوم خریداران مواجه شد و در انتهای بهار توانست خود را در کانال ۲۴هزار تومانی قرار دهد. دلار در تیرماه در مقطعی توانست تا بالای محدوده ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش پیدا کند؛ ولی در روزهای انتهایی ماه عمدتا در کانال ۲۴هزار تومانی حرکت کند. این ارز که در ۳ روز ابتدایی هفته گذشته افت قیمت را تجربه کرده بود، روز سه‌شنبه توانست وارد فاز صعودی شود و بالای سطح حمایتی ۲۴‌هزار و ۵۰۰تومان به کار خود پایان دهد. رشد آخرین روز کاری دلار و قرار گرفتن بالای حمایت یادشده اهمیت زیادی داشت؛ چرا که انتظارات کاهشی را در بازار پایین آورد. البته برخی معامله گران عنوان می‌کردند که به‌دلیل تعطیلات کرونایی، حجم معاملات در روز سه‌شنبه بسیار پایین آمده بود و جریان خرید و فروش ها بیشتر در فضای غیررسمی قرار داشت. روز پنج‌شنبه نیز به‌دلیل تعطیلی بانک‌ها و صرافی‌ها، معاملات زیادی در جریان نبود. با این حال، در بازار پشت خطی تمایل بیشتری برای خرید وجود داشت.

به گفته فعالان، به‌دلیل تعطیلی بانک‌ها و صرافی‌ها ممکن است در روز ابتدایی هفته، اوضاع به کام نوسان‌گیران دلار رقم بخورد. با این حال، به‌دلیل تعطیلی‌ها، جریان معامله خاصی در بازارهای همسایه وجود ندارد و دشوار است که نوسان‌گیران بدون پشتوانه تقاضای بیرونی بتوانند قیمت را دچار تغییرات معنادار کنند. در کنار این، از روز دوشنبه احتمالا عرضه ارز افزایش پیدا کند و قیمت‌ها را تحت فشار قرار دهد. درواقع اگر نوسان‌گیران قصد بالا بردن قیمت ها را دارند، دو روز ابتدای هفته می‌تواند فرصت مناسبی را در اختیار آنها قرار دهد.

افزایش قیمت دلار موجب شد که در آخرین روز کاری تیرماه، سکه نیز در مسیر صعودی قرار بگیرد. فلز گرانبهای داخلی روز سه‌شنبه ۷۵هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۰میلیون و ۵۸۰هزار تومان رسید. با این رشد میزان بازدهی سکه در تیرماه به ۴/ ۲درصد رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در روز آخر تیرماه، بالای محدوده یک‌میلیون و ۵۰هزار تومان قرار گرفت که نشان‌دهنده افزایشی ۱/ ۲درصدی نسبت به انتهای خردادماه بود. با این حال، هیچ‌کدام از این بازارها به بازدهی بازدهی بازار سهام نزدیک نشدند. شاخص کل بورس در تیرماه توانست بالای ۱۲درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.

منتظر ریزش قیمت دلار بعد از تعطیلات باشیم؟

قیمت دلار

از دو هفته پیش بازار ارز تحت تاثیر اخبار مثبتی پیرامون برجام، آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران و لغو بخشی از تحریم‌های ایران وارد مدار نزولی شد و دلار از محدوده ۲۵۲۰۰ تا ۲۴۷۰۰تومان پایین آمد ولی با انتشار اظهارات برخی مقامات مبنی بر عدم حصول توافق در آینده نزدیک، بازار به یکباره تغییر مسیر داد و دلار مجددا به قیمت ۲۴۹۰۰تومان افزایش یافت.

طی هفته گذشته با تقویت احتمال توافق در دولت بعدی ایران دلار دوباره در مدار نزولی قرار گرفت به طوریکه تا روز دوشنبه قیمت آن در بازار آزاد به ۲۴۳۰۰تومان هم رسید و انتظار می‌رفت با تداوم این روند کانال ۲۴هزار تومان شکسته شود تا اینکه انتشار گزارشی از سوی وال‌استریت مبنی بر تصمیم آمریکا به تشدید تحریم‌های نفتی ایران با چین درصورت عدم توافق هسته‌ای سیگنال منفی وارد بازار ارز کرد.

در این میان روز دوشنبه خبر رسید که به دلیل تشدید بیماری کرونا، تهران به مدت شش روز تعطیل خواهد بود که این تعطیلی بازار و توقف معاملات نقدی تاثیر قابل توجهی در کاهش فعالیت نوسان‌گیران داشت و باعث شد قیمت دلار روز سه‌شنبه واکنش چندانی به خبر وال‌استریت نشان ندهد و تا روز جمعه با اندکی افزایش در سطح ۲۴۵۸۰تومان قرار بگیرد.

البته علاوه بر تاثیر تعطیلی تهران و کم شدن فعالیت معامله‌گران بازار ارز بر کاهش نوسان قیمت دلار، عوامل دیگری از جمله پایین آمدن سطح تقاضا برای حواله ارز، نزدیک شدن به فصل پایان مجامع شرکت‌ها و تعطیلی بازار‌های همسایه به مناسبت عید قربان هم بر روند قیمت دلار تهران تاثیر‌گذار بوده است و احتمال می‌رود باوجود چنین عواملی قیمت دلار پس از اتمام تعطیلات هم به روند نزولی ادامه دهد.

علاوه بر این چشم‌انداز کوتاه‌مدت، پیش‌بینی‌های متفاوتی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد؛ برخی کارشناسان بازار ارز با استناد به تداوم مذاکرات وین در دولت بعد و اصرار طرفین مذاکره به برگزاری دور هفتم مذاکرات در اسرع وقت، همچنان به حصول توافق هسته‌ای امیدوارند و معتقدند که دلار در روز‌های آینده با کاهش قیمت بیشتری رو‌به‌رو‌ خواهد شد.

در مقابل برخی دیگر از تحلیلگران امید چندانی به روند مثبت مذاکرات با تیم مذاکره‌کننده جدید ایران و حصول توافق حداقل در آینده نزدیک ندارند و بر این باورند که کاهش قیمتی پیش‌روی دلار نیست؛ همچنین برخی کارشناسان هم معتقدند که حتی درصورت توافق و بازگشت طرفین به برجام، با توجه به روند صعودی نرخ تورم در کشور نمی‌توان انتظار کاهش قیمت چندانی برای دلار داشت.

حالا در این شرایط پیش‌بینی آینده بازار ارز دشوار‌تر از همیشه شده و باید منتظر ماند و دید که در هفته اول مرداد ماه چه اخباری درباره برجام منتشر می‌شود و دلار معاملات روز دوشنبه را با چه قیمتی آغاز خواهد کرد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها