کدخبر: 11346

رئیسی محسن رضایی را برکنار کرد| عاقبت محسن رضایی چه می شود؟

چندگانگی در تیم اقتصادی دولت در نهایت مسیر یکی از لیدرهای اصلی را از ترکیب اقتصادی دولت جدا کرد.

برخی پیش بینی می کنند این مصوبه دولت زمینه حذف گام به گام محسن رضایی از دولت را فراهم خواهد کرد برخی دیگر نیز معتقدند بعید نیست محسن رضایی عطای معاونت را به لقای آن ببخشید و با یک استعفا راه خود از دولت رئیسی را جدا کند.

محسن رضایی، همان رقیب انتخاباتی رئیسی که توانسته بود در قامت معاون اقتصادی وارد کابینه سیزدهم شود، حال با تصمیم همین دولت از حضور در تیم اقتصادی دولت کنار گذاشته شده است. پیام این تصمیم دولت چیست؟

چندگانگی در تیم اقتصادی دولت در نهایت مسیر یکی از لیدرهای اصلی را از ترکیب اقتصادی دولت جدا کرد.براساس آنچه روز گذشته رسانه ای شد در نامه ای که به امضای محمد مخبر معاول اول رئیس جمهور رسیده بود،  محسن رضایی معاون اقتصادی و سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس‌جمهور از ترکیب کمیسیون اقتصادی دولت حذف شدند.

سخنگوی دولت به سرعت توئیتی زد و این تغییرات را بنا به درخواست خود این دو عضو و به دلیل مشغله کاری شان عنوان کرد. اما آیا همه واقعیت ماجرا همین است؟

چینش سوال برانگیز تیم اقتصادی دولت

برای پاسخ به این سوال شاید لازم باشد کمی به عقب تر بازگردیم، به روزهایی که ابراهیم رئیسی درحال بستن کابینه اش بود. همان روزها حضور برخی چهره ها در دولت رئیسی خاصه در حوزه اقتصادی سوال برانگیز شده بود. 

برخی نخبگان و اقتصاددانان معتقد بودند که تیم اقتصادی دولت نمی تواند به هماهنگی برسد و نشانه های زودهنگام نیز خبر از اختلاف بین معاون اول و معاون اقتصادی دولت از یک سو و اختلاف در بین دیگر اعضای تیم اقتصادی دولت از سوی دیگر داشت.

رویاهای ناکام محسن رضایی

محسن رضایی سالهای زیادی بود تلاش می کرد وجهه نظامی بودن را از خود دوره کرده و یک وجهه اقتصادی به خود بگیرد، او در هربار کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری محور اصلی برنامه هایش را بر اقتصاد گذاشت و هربار ایده هایی در حوزه اقتصاد مطرح کرد. او که با دعوت رئیسی بالاخره پایش به پاستور رسید تلاش داشت بخشی از آن ایده های اقتصادی را در دولتی که معاون اقتصادی اش شده بود اجرایی کند.

از سوی دیگر محمد مخبر که با دستور رئیسی مسئول اصلی هماهنگی در تیم اقتصادی دولت بود نگاهی متفاوت با محسن رضایی داشت و همین اختلاف نگاه کار را به اختلافات مبنایی در تحرکات اقتصادی دولت کشانده بود.

سیگنال ها از دولت حکایت از آن داشت که مخبر دست برتر و حمایت محکم تر رئیس جمهور را در مقایسه با محسن رضایی داشت. آنچنان که در یک مورد اظهارات محسن رضای در خصوص رسیدن سقف یارانه‌ها به هشتصد هزار تومان با تکذیب و توضیح وزیر امور اقتصادی و دارایی همراه شد و همان روزها بود که رئیسی نیز در یکی از اظهاراتش خواستار هماهنگی تیم اقتصادی دولت زیر نظر مخبر شد. 

 

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها