کدخبر: 11390

قیمت گوشت/قیمت گوشت قرمز/گوشت

قیمت گوشت قرمز 3 خرداد 1401| قیمت گوشت نجومی شد

یکی از نرخ هایی که برای مردم دارای اهمیت بوده، قیمت گوشت قرمز و سفید است.

طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی تفکیکی به دلیل تلاطم بازار توسط برخی سودجویان افزایش یافته، این درحالی است که مبنای قیمت این محصول برحسب شقه محاسبه می‌شود به طوری که امروز هر کیلو شقه گوساله ۱۳۵ هزار تومان و شقه گوسفندی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتومان قیمت دارد.

یکی از نرخ هایی که برای مردم دارای اهمیت بوده، قیمت گوشت قرمز و سفید است. قیمت گوشت قرمز بعد از افرایش قیمت گوشت مرغ به طرز باورنکردنی افزایش پیدا کرد.اتاق اصناف ایران در اطلاعیه قیمت گوشت قرمز را اعلام کرد. آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته افزایش قیمت باورنکردنی داشت.

قیمت گوشت

طی چند سال اخیر متولیان حوزه تولید دام زنده بارها اعلام کرده‌اند که کشور با مازاد جمعیت دام سبک و سنگین روبروست تا جایی که برای ادامه تولید، باید بخشی از دام زنده صادر و از کشور خارج شود و از سوی دیگر به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز، مصرف به سمت گوشت مرغ افزایش یافته است.

طبق آمار جدید سازمان دامپزشکی نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز بین ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تن است که بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن از محل تولیدات داخلی و نزدیک ۱۰۰ هزار تن آن از محل واردات تأمین می‌شود و طبق گفته مسئولان کمبودی در تولید دام زنده و گوشت قرمز مورد نیاز کشور نداریم.

بنابراین با وجود کاهش تقاضا و مازاد جمعیت دامی به انضمام تلاش دولت سیزدهم برای تنظیم بازار این محصول از طریق واردات گوشت قرمز گرم و منجمد به کشور به نظر می‌رسد قیمت این محصول در بازار متعادل باشد اما هرگونه نوسان قیمت در محصولات دیگر چون نهاده‌های دامی و گوشت سفید نیز بر بازار این محصول تاثیرگذار است.

هر کیلوگرم گوشت گرم گوسفندی شقه با قیمت ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان، گوشت گوسفندی منجمد با نرخ ۸۵ هزار تومان و گوشت گوساله منجمد با نرخ ۹۵ هزار تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور در میادین میوه‌وتره‌بار عرضه می‌شود اما بازهم این اقدامات نتوانسته قیمت این محصول را متعادل کند.طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ قیمت‌گذاری دولتی از دام زنده و گوشت قرمز برداشته و این محصول تابع نظام عرضه و تقاضا شد، یعنی بخش عمده نهاده‌های مورد نیاز این بخش از محل بازار آزاد تأمین و تنها جو از ارز ترجیحی بهره می‌برد.

با توجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کمتر از ۱۰ درصد نهاده‌های موردنیاز دام سبک از محل ارز ترجیحی تأمین شده و از آنجایی که تولیدکنندگان این بخش مجبور به تأمین نهاده‌های موردنیاز از بازار آزاد هستند قیمت تمام‌شده دام زنده پروار افزایش می‌یابد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها