کدخبر: 11493

ایران و عربستان به توافق رسیدند

الصحاف یادآور شد که مذاکرات دو کشور در فضایی آرام، مثبت و توام با تفاهم برگزار شد.

وزارت امور خارجه عراق با اشاره به اینکه «مصطفی الکاظمی» در دور تازه مذاکرات ایران و عربستان حضور داشته است اعلام کرد که احتمال می‌رود گفتگوهای تهران و ریاض در بغداد زمینه را برای از سرگیری و بازگشت روابط دیپلماتیک دو کشور فراهم کند.

به نقل از ایرنا، «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت که «در چارجوب سیاست عراق مبتنی بر اصل برقراری گفتگوهای جمعی برای ایجاد اجماع و توازن در منطقه، بغداد میزبان پنجمین دور گفت‌وگوهای تهران و ریاض بود.»

الصحاف یادآور شد که مذاکرات دو کشور در فضایی آرام، مثبت و توام با تفاهم برگزار شد.وی گفت که مذاکرات ایران و عربستان شامل چندین پرونده از جمله مسائل امنیتی بود و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر در گفتگوها حضور داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق ادامه داد که گفتگوها همچنان ادامه دارد و در مسیر دستیابی به توافق‌های مهم و اساسی حرکت می‌کند و ممکن است در همین راستا روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران و عربستان از سر گرفته شود.

وی اظهار کرد که عراق گام‌های بلندی برای هماهنگی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله حمایت از دور پنجم مذاکرات تهران – ریاض برداشته است و گفت‌وگوهایی از این دست به ثبات و توازن بیشتر در سطح منطقه و نیز به تقویت امنیت و حاکمیت عراق کمک خواهد کرد.

الصحاف تاکید کرد که این گفتگوها نقش بغداد در هم افزایی و تعامل با دیگر طرف‌ها را تقویت می‌کند و عراق را به بستر و مکانی برای نزدیکی دیدگاه ها و انجام گفت‌وگوهای پایدار تبدیل می کند به ویژه اینکه ما در ایجاد اصل مشارکت های راهبردی از جمله در حوزه اقتصادی با طرف‌ها هستیم.«فواد حسین»، وزیر امور خارجه، پیشتر فاش کرده بود که دور پنجم مذاکرات به میزبانی بغداد، پایتخت، بین طرف‌های ایرانی و سعودی مثبت بوده است.

وزیر خارجه عراق دوشنبه گذشته در گفت و گو با شبکه الجزیره از «توافق» بر سر یادداشت تفاهمی ۱۰ بندی بین ایران و عربستان در دور پنجم گفتگوها در بغداد خبر داد. وزیر خارجه عراق گفت که «دیدار ایرانی – سعودی در بغداد امنیتی و با حضور مسئولان بلندپایه ای از دو کشور بود» و «دو طرف به توافقی درباره یادداشت تفاهمی حاوی ۱۰ بند رسیدند.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها