کدخبر: 11584

مسکن ملی/مسکن مهر/مسکن ارزان

قیمت مسکن ملی تغییر کرد| هر متر مسکن ملی چقدر قیمت داره؟

پیگیری ‌ها حاکی از این است که برخی از سازندگان متقاضی هستند تا با اعداد و ارقام بیشتر وارد عقد قرارداد با وزارت راه و شهرسازی شوند.

وزارت راه و شهرسازی از ساخت مسکن ملی با حداقل هزینه خبرداد؛ طبق آخرین اطلاعیه‌ها قیمت ساخت نهضت ملی مسکن در هر مترمربع را معادل ۴.۵ میلیون تومان است که در سال ۱۴۰۱ تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد. فراخوان برای مشارکت سازندگان در طرح نهضت ملی مسکن با نرخ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر مترمربع است که در سال گذشته اعلام و قرار شد تعدیل‌های فصلی نیز به این مبلغ اضافه شود.

بر اساس پیگیری از نحوه محاسبه هزینه ساخت نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۱، اعداد محاسبه شده از طریق فهرست بهای سازمان برنامه و بودجه است و تمام پروژه‌هایی که اکنون در مرحله اجرای عملیات ساخت قرار دارد از «اقدام ملی تا نهضت ملی» همه بر اساس همین فرمول در حال تکمیل است و برخلاف این ادعا که با این رقم‌ها نمی‌شود خانه ساخت، عملیات ساخت‌وساز نیز متوقف نشده است.

تقاضای ساخت مسکن از سوی سازندگان با ارقامی بیش از ۴.۵ میلیون تومان در هر مترمربع است و برخی انبوه‌سازان معتقد هستند در شرایطی پیمانکاری ساخت واحدهای نهضت ملی را قبول خواهند کرد که تا سقف ۲ میلیون تومان در هر مترمربع افزایش قیمت ساخت لحاظ شود.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که عملیات اجرایی در کل نظام عمرانی کشور بر اساس همین فرمول، قیمت‌گذاری می‌شود و تا با حداقل قیمت ممکن، مسکن ساخته شود، لذا بارها اعلام‌شده تا سازندگان در صورت آمادگی وارد عقد قرارداد شوند.پیگیری ‌ها حاکی از این است که برخی از سازندگان متقاضی هستند تا با اعداد و ارقام بیشتر وارد عقد قرارداد با وزارت راه و شهرسازی شوند.

تمام فشارها نیز برای این است که تا هر مترمربع بیش از یک‌میلیون برای هر مترمربع افزایش قیمت ساخت ثبت شود؛ وزیر راه و شهرسازی بارها اعلام کرد که برای رعایت منافع مردم و به نفع گروه‌های کم درآمد مقابل این موضوع مقاومت دارد و تعداد واحدی که در حال ساخت است نیز با همین قیمت‌ها در حال انجام است.

بر اساس رویکرد دولت و مجلس، امکان ساخت مسکن باقیمت‌های اعلام‌شده وجود دارد و اینکه ساخت مسکن ملی متوقف نشده است. بزرگ‌ترین برهان این ادعا است. بااین‌حال امکان تعدیل قیمت‌گذاری نیز وجود دارد.

آن‌طور که «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است امکان افتتاح پروژه‌هایی که عملیات اجرایی آن پیش‌تر شروع شده است در شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ وجود دارد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها