کدخبر: 11824

واقعیت زندگی جیران همسر ناصرالدین شاه| جیران کجا دفن شده؟

ناصرالدین‌شاه قاجار، معروف به قبله عالم و صاحب‌قران یکی از شاهان ایران است که پس از پدرش محمد شاه به حکومت دست یافت. او در طول زندگی‌اش یکی از معروف‌ترین و اسرارآمیزترین حرمسراهای تاریخ را داشت بر اساس سخن عین‌الدوله، دارای 112 زن عقدی و صیغه‌ای بوده است.

یکی از سریال های پرطرفدار این روزها سریال جیران است که از داستان واقعی ناصرالدین شاه و سوگلی محبوبش جیران ساخته شده است. این روزها سریال‌های نمایش خانگی طرفداران زیادی دارند، جیران تازه ترین اثر حسن فتحی یکی از سریال های پرمخاطب خانگی است که روایتگر دلدادگی سلطان قاجار با سوگلی محبوبش جیران است. تماشای سریال عاشقانه و تاریخی حسن فتحی سوالات زیادی را در ذهن مخاطبان ایجاد کرده که آیا داستان جیران و شاه صاحبقران واقعی است و شخصیتی به نام جیران در زمان ناصرالدین شاه وجود داشته است؟

جیران واقعی حرمسرای ناصرالدین شاه کیست؟

زنان ناصرالدین شاه

ناصرالدین‌شاه قاجار، معروف به قبله عالم و صاحب‌قران یکی از شاهان ایران است که پس از پدرش محمد شاه به حکومت دست یافت. او در طول زندگی‌اش یکی از معروف‌ترین و اسرارآمیزترین حرمسراهای تاریخ را داشت بر اساس سخن عین‌الدوله، دارای 112 زن عقدی و صیغه‌ای بوده است.

جیران یکی از زنان دربار ناصرالدین شاه و سوگلی او بود که در سال های ابتدایی حکومت ناصر الدین شاه زندگی می کرده و شخصیتش در تاریخ وجود داشته است.

نام اصلی جیران خدیجه خانم تجریشی دختر باغبانی به نام محمدعلی از اهالی تجریش و قریه کوهسار بود. خدیجه تجریشی که در آن سال‌ها که عمده زن‌ها به کارهای خانه مشغول بودند، دختر جسور، بی پروایی و بلندپرواز بود که مدام به اسب‌سواری و شکار می پرداخت. او لباس و چکمه مردانه می‌پوشید و روبنده‌اش را به گرد سر می‌پیچید و بسیار چالاک سوارکاری می کرد.

نحوه ملاقات ناصرالدین‌شاه با جیران در کتاب اعلم‌السطلنه (تقی‌ دانشور) اینگونه ذکر شده است:

«شاه روزی در اطراف شمیران و تجریش سواره به شکار بلدرچین رفته بود. غفلتاً چند بلدرچین روی درخت توتی پریدند و شاه برای زدن آنها زیر درخت توت رفت. دختری دهاتی بالای درخت رفته و مشغول خوردن توت بود. دخترک اعتنایی به شاه نکرد.

ولی شاه فریفته جمال دختر دهاتی شد و بر سبیل مزاح خطاب به وی گفت:دختر! زن من می‌شی؟ دخترک شانه‌هایش را بالا انداخت و بدون آنکه بداند طرف صحبتش شاه مملکت است، گفت:تو که داخل آدم نیستی.

من زن شاه می‌شم! و بعد با لفظ برو گم شو! مکالمه را تمام شده حساب کرده بود. اما وقتی ملازمان شاه ترسان و لرزان او را شیرفهم کردند که این مرد با این لباس و این خدم و حشم شاه مملکت است، جیران از درخت پایین پرید و با رفتاری مؤدب و شرمسار، عذرخواهی کرده بود. شاه جوان که از همان ابتدا شیفته سکنات و وجنات او شده بود، او را به ارگ سلطنتی دعوت کرد و از او خواست تا با شاه ازدواج کند.»

نقل دیگری نیز درباره ملاقات شاه و جیران توسط عباس امانت ذکر شده است:

جیران ابتدا به جهت فراگرفتن رقص و آواز به حرم‌سرای شاهی آورده شد و نخستین‌بار ناصرالدین‌شاه او را اندکی پس از قتل امیرکبیر در جمع ملازمان مهدعلیا دید و همان‌جا به او دل بست.

اسم واقعی جیران، فروغ السلطنه

زنان ناصرالدین شاه

بر اساس گفته ها علاقه به شکار و رفتار ِ خارج از عرف زمانه‌ خدیجه تجریشی دلِ شاه را برد و شاه به خاطر درشتی و زیبایی چشمانش، به او لقب جیران داد. جیران به ترکی به معنای غزال است، خدیجه خانم تجریشی که به نام فروغ‌السلطنه نیز معروف بود.

جیران پس از ورود به دربار در سال 1230 ابتدا به‌عنوان یکی از زنان صیغه‌ای وارد حرمسرا شد، اما علاقه و عشق شاه به جیران سبب شد که او عقد دائم یکی از زنان خود به نام ستاره خانم را تبدیل به متعه کند تا بتواند جیران را به جای او به عقد نکاح دائمی دربیارود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها