کدخبر: 12536

ریزگردها گریبان گیر شد| هشدار هواشناسی به مردم

جمعه در بخش‌هایی از ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و سواحل دریای خزر بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

 سازمان هواشناسی با اشاره به بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی ۵روزه در برخی مناطق از وقوع پدیده گردوخاک در اکثر مناطق کشور خبر داد.بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و فردا علاوه بر این مناطق در بخش‌هایی از گلستان و ارتفاعات البرز رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط روز پنجشنبه با شدت کمتری برای اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی شده است. جمعه در بخش‌هایی از ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و سواحل دریای خزر بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه هفته آینده در مناطق شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و غربی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

امروز در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، جنوب، مرکز، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل غربی خزر و به‌تدریج در بخش‌هایی از شمال شرق و شرق گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج

زمان شروع: سه‌شنبه 1401/03/03

زمان پایان: جمعه 1401/03/06

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در ساحل بین 1 تا 2 متر در فراساحل بین 1.5 تا 2.5 متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/03/03: خلیج فارس.

چهارشنبه 1401/03/04: خلیج فارس.

پنج‌شنبه 1401/03/05: خلیج فارس.

جمعه 1401/03/06: مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک

توصیه: پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق‌های سبک و تفریحی و فعالیت‌های شیلاتی، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل.

توصیف سامانه دوم: افزایش میزان سرعت باد

زمان شروع: صبح سه‌شنبه 1401/03/03

زمان پایان: صبح پنج‌شنبه 1401/03/05

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین 1.5 تا 2 متر

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای خزر، در استانهای مازندران و گلستان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک.

توصیه: پرهیز از شنا به‌ویژه در فراساحل، محدودیت در فعالیت‌های شیلاتی و تردد قایق‌های سبک و کوچک، احتیاط در ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدود کردن فعالیت‌های پشتیبانی صنایع به‌ویژه در فراساحل.

توصیف سامانه: افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/03/03: فارس، چهارمحال و بختیاری، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان.

اثر مخاطره: افزایش وزش باد و خیزش گرد وخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و اختلال در تردد

توصیه: امتناع از ترددهای غیرضروری افراد در سطح شهر و فضای باز، اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای گروه‌های حساس، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها