کدخبر: 12587

راهکار فرار از آبله میمون| چه کنیم آبله میمون نگیریم؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در روزهای اخیر ویروس «آبله میمون» به یک قدمی ایران رسیده و خبرها از کشور امارات حاکی از مشاهده اولین نمونه ابتلا به این بیماری در این کشور عربی است.

 رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ضمن تشریح اقداماتی که عموم مردم باید برای پیشگیری از ابتلا به آبله میمون انجام دهند، تاکید کرد: وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی محدودیت های مرزی لازم برای کنترل بیماری آبله میمون را اعمال کند، زیرا محدود شدن تردد بین ایران و کشورهایی که میزان شیوع آبله میمون در آنها بالا است، به تصمیم گیری در سطوح کلان نیاز دارد؛ بخصوص که ما مراسم مربوط به ایام ارتحال امام خمینی (ره) و تجمعات مذهبی دیگر را در پیش داریم و به همین دلیل، مراجع بالاتر از وزارت بهداشت باید درباره اعمال محدودیت های مرزی تصمیم گیری کنند.

حدود سه هفته است که شناسایی موارد جدید ابتلا به آبله میمون در سطح جهان منجر به بروز نگرانی های بسیاری در میان مقامات بهداشتی کشورهای مختلف شده است. البته با توجه به این که شدت سرایت ویروس آبله میمون از کرونا کمتر است، سازمان بهداشت جهانی هنوز درباره این بیماری وضعیت اضطراری اعلام نکرده است، ولی گزارشات رسانه های دنیا حاکی از آن است که تا کنون حداقل 131 مورد ابتلا به آبله میمون در 16 کشور جهان شناسایی شده است. این در حالی است که با وجود این که واکسن آبله میمون در جهان موجود است، اما ایران با محدودیت های زیادی برای دسترسی به این واکسن مواجه است.  

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در روزهای اخیر ویروس «آبله میمون» به یک قدمی ایران رسیده و خبرها از کشور امارات حاکی از مشاهده اولین نمونه ابتلا به این بیماری در این کشور عربی است. این در حالی است که پیگیری های خبرنگار رکنا نشان می دهد که اخیرا موارد مشکوکی از ابتلا به آبله میمون که برخی از آنها کودک هستند، برای بررسی بیشتر به انستیتو پاستور ایران ارجاع داده شده اند و در این مرکز هم بخش ویژه ای برای تشخیص احتمال ابتلا به این بیماری تشکیل شده است. در این میان سوال مهم این است که آیا هنوز موردی از ابتلا به آبله میمون در ایران شناسایی شده است یا خیر؟

این سوال را از دکتر بهزاد امیری، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت پرسیدیم و او نیز در پاسخ به خبرنگار رکنا گفت: هنوز هیچ مورد تاییدشده‌ای از ابتلا به آبله میمون در ایران شناسایی نشده است و موارد مشکوکی هم که تا به حال تحت بررسی قرار گرفته اند، عمدتا مبتلا به آبله مرغان بوده اند.

وی افزود: واکسن آبله میمون در ایران موجود نیست و اکنون تنها کشوری در جهان که واکسن این بیماری را در اختیار دارد، آمریکا است. البته با توجه به این که هنوز آبله میمون در کشور ما شناسایی نشده، ما هنوز اقدامی برای تولید یا واردات واکسن این بیماری انجام نداده ایم.

فعلا محدودیت مرزی برای مقابله با آبله میمون اعمال نمی شود

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که پیگیری های رکنا از مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری نشان می دهد که وزارت بهداشت هنوز هیچ پروتکلی را برای اعمال محدودیت و انجام غربالگری در مرزهای هوایی برای جلوگیری از ورود احتمالی آبله میمون به ایران به این سازمان ابلاغ نکرده است. این در حالی است که نه تنها در هفته های اخیر، برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی دست به اعمال محدودیت های مرزی برای مقابله با آبله میمون زده اند، بلکه اکنون این بیماری به همسایگی ایران یعنی کشور امارات رسیده است و به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک وارد کشورمان خواهد شد.

در همین راستا، از رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت پرسیدیم که چرا این وزارتخانه هنوز پروتکلی را برای محدود کردن مرزها و تشدید غربالگری برای جلوگیری از ورود آبله میمون به ایران به سازمان هواپیمایی کشوری و دیگر متولیان کنترل مبادی مرزی کشور ابلاغ نکرده است؟

امیری در پاسخ به ما گفت: ما به پایگاه های مراقبت های بهداشتی مرزی پروتکل های لازم برای غربالگری موارد احتمالی ابتلا به آبله میمون را ابلاغ کرده ایم. این غربالگری به صورت سندرومیک خواهد بود، یعنی اگر فردی با علایم مشکوک به این بیماری را مشاهده کنیم، مطابق هماهنگی هایی که با دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام داده ایم، همکاران ما فرد مذکور را ایزوله خواهند کرد و از او نمونه خواهند گرفت. این نمونه به انستیتو پاستور فرستاده خواهد شد و در صورت تایید ابتلا به آبله میمون، اقدامات لازم برای قرنطینه و درمان فرد مبتلا انجام می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: علایم بالینی آبله میمون شبیه آبله مرغان است و قطعا افراد غیرمتخصص نمی توانند از نشانه های ظاهری بین ابتلای یک فرد به آبله میمون یا آبله مرغان تفکیک قائل شوند. اما بازهم تفاوت هایی در علایم بالینی این دو بیماری وجود دارد که متخصصان می توانند آن را تشخیص دهند. البته مهمترین دلیل ابتلای احتمالی به آبله میمون، داشتن رابطه اپیدمیولوژیک است، به طور مثال اگر فردی اخیرا به سفر خارجی رفته باشد، احتمال ابتلای او به آبله میمون وجود دارد و در چنین شرایطی اگر ما علایم ظاهری این بیماری را در آن فرد مشاهده کنیم، حتما از او نمونه گیری خواهیم کرد و تا زمانی که ثابت نشود به آبله میمون مبتلا نیست، او را از قرنطینه خارج نخواهیم کرد.

 منتظر اعلام تصمیمات سازمان بهداشت جهانی درباره آبله میمون

امیری در توضیح بیشتر درباره برنامه های وزارت بهداشت برای تشدید محدودیت های مرزی جهت شناسایی آبله میمون گفت: وزارت بهداشت در هفته آینده پیشنهادات خود را برای اعمال محدودیت در مرزها و انجام غربالگری در مبادی مرزی به سایر دستگاه های مسئول اعلام خواهد کرد. البته ما منتظر اعلام تصمیمات سازمان بهداشت جهانی درباره آبله میمون هستیم تا براساس آن برای کنترل این بیماری در کشورمان تصمیم گیری کنیم.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ادامه داد: شدت انتقال آبله میمون به شکل محسوسی از کرونا کمتر است، زیرا کووید19 از طریق قطرات تنفسی و حتی با حضور کوتاه مدت افراد در فضای بسته به راحتی منتقل می شود، اما ویروس آبله میمون زمانی انتقال می یابد که افراد در مدت زمان طولانی با یکدیگر تماس داشته باشند. البته با وجود این که شدت انتقال آبله میمون کمتر از کرونا است، ولی بازهم ما در حال انجام تمام اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع این بیماری در کشورمان هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: قبل از این که خبرهای مربوط به شیوع آبله میمون در رسانه های جهان منتشر شود، وزارت بهداشت اقدامات لازم برای رصد و پایش این بیماری را انجام داده بود، ولی ما برای این که به اضطراب مردم دامن نزنیم، نیاز ندیدیم که انجام برخی اقدامات را به صورت عمومی اعلام کنیم، ولی بازهم تا حدی که لازم بوده است، درباره آبله میمون و راه های پیشگیری از انتقال آن اطلاع رسانی کرده ایم.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها