کدخبر: 12865

بارندگی برای استان ها| هواشناسی هشدار داد| مسافران مراقب باشند موج جدید در راه است

از امروز تا پایان هفته استقرار هوای گرم و روند تدریجی افزایش دما برای اکثر مناطق کشور پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در ۷ استان نسبت به خسارت‌های احتمالی امواج تا ۲.۵ متری در سواحل جنوبی کشور هشدار صادر کرد. بر اساس تحلیل جدیدترین نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی از امروز تا دوشنبه هفته آینده در بخش‌هایی از شمال عرب، عرب، ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی و ارتفاعات زاگرس مرکزی رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

علاوه بر این طی 5 روز آینده در نیمه شرقی کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید، خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش‌بینی شده است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه و یکشنبه هفته آینده انتقال توده گردوخاک از کشورهای همسایه به نوار غربی کشور دور از انتظار نیست. دوشنبه در مناطقی از شمال غرب و غرب و سه‌شنبه علاوه بر این مناطق در دامنه‌های جنوبی البرز و بخش‌هایی از مرکز افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک روی می‌دهد.

از امروز تا پایان هفته استقرار هوای گرم و روند تدریجی افزایش دما برای اکثر مناطق کشور پیش‌بینی می‌شود. افزایش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر طی دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده محسوس است.

فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب: در برخی مناطق شمال‌غرب کشور رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد بارش تگرگ و در ارتفاعات البرز مرکزی گاهی رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

جمعه 1401/03/13: ارتفاعات استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز و تهران.

شنبه 1401/03/14: دامنه و ارتفاعات استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و ارتفاعات البرز و تهران

اثر مخاطره: احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال برخورد صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده.

توصیه: عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره.

* توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع: ظهر جمعه 1401/03/13

زمان پایان: بعدازظهر شنبه 1401/03/14

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از 1 تا 1.5 متر و در نواحی فراساحلی 1.5 تا 2 متر و در شرق دریای عمان تا 2.5 متر

منطقه اثر: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق‌های صیادی و شناورهای کوچک.

توصیه: محدودیت در فعالیت‌های تفریحی، شنا و تردد با شناورهای سبک به‌ویژه در فراساحل، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن با شناورهای نیمه سنگین، محدود کردن فعالیت های پشتیبانی صنایع به ویژه در فراساحل.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها