کدخبر: 12880

قیمت برنج / برنج / قیمت برنج کیلویی چند؟

برنج ارزان شد| قیمت برنج شکسته شد| برنج به سفره ها برمی گردد

قیمت تمام شده برنج خارجی اکنون ۳۵ هزار تو مان است که احتمالا به قیمت ۴۰ هزار تومان دست مصرف کننده برسد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با بیان برنامه های کاهش التهاب قیمت برنج دربازار گفت: قیمت گذاری دستوری برنج لغو می شود.مسیح کشاورز گفت: با وزرات جهاد کشاورزی به توافقاتی رسیده ایم که در صورت اجرای آنها التهاب بازار برنج فروکش کرده و بازار در سال جاری روند متعادلی خواهد داشت.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج افزود: در جلسه ای که با مسئولان مرتبط بخش کشاورزی داشتیم، قرار شد قیمت های دستوری برنج حذف شود و اجازه دهند که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند.

وی همچنین گفت: توافق کردیم که ممنوعیت ۴ ماه واردات برنج برای سال جاری با توجه به شرایط خاص امسال، برداشته شود و قرار است وزیر جهاد کشاورزی با هیئت دولت صحبت کند و مجوز لازم را بگیرد.به گفته این مسئول،‌ ۶۵۰ هزار تن برنج احتیاطی کشور هم برای متعادل سازی قیمت به بازار تزریق شده است و امسال برای جایگزینی این میزان برنج هم باید وارد شود.

کشاورز گفت:‌در صورتی که ممنوعیت واردات فصلی برداشته نشود، هند و پاکستان متوجه می شوند که همه نیاز کشور را باید در دو ماه پیش رو وارد می‌کنیم و قیمت های خود را افزایش خواهند داد پیش بینی من این است که حداقل ۱۰۰ دلار در هر تن قیمت را بالا بکشند.

وی پیش بینی کرد که امسال ۱.۳ میلیون تن برنج وارد کشور شود که در این صورت فضای رقابتی در بازار ایجاد خواهد شد و قیمت ها افت پیدا می کند.دبیر انجمن وارد کنندگان برنج افزود: قیمت تمام شده برنج خارجی اکنون ۳۵ هزار تو مان است که احتمالا به قیمت ۴۰ هزار تومان دست مصرف کننده برسد.

کشاورز در ادامه به دلایل کاهش واردات در سال جاری اشاره کرد و گفت: دولت سود بازرگانی و عوارض گمرکی را تعیین نکرده بود، ضمن اینکه ارزش ثبت سفارش را هم با وجود رشد ۲۰ درصدی قیمت جهانی مشخص نبود و اینها روند واردات را کندتر کرد.به گفته کشاورز، از ابتدای سال ۲۷۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که حداقل ۴۰۰ هزار تن باید وارد می شد و برای این میزان واردات هم باید ۱.۵ میلیون تن ثبت سفارش صورت می گرفت.

برای تامین نیاز داخل سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن برنج وارد کشور می شود، سال گذشته به دلیل خشکسالی تولید برنج داخلی تا ۴۰ درصد کاهش داشت و قیمت ها به شدت بالا رفت اگرچه وزارت جهاد کشاورزی قیمت برای برنج داخلی و خارجی تعیین کرد اما قیمت های بازار منطبق بر قیمت های تعیین شده نبود.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها