کدخبر: 13234

آمار کرونا امیدوارکننده شد| امروز چند نفر جان باختند؟

ی تمام روزهایی که از حدود دو سال قبل گذشت، مهمانی ناخوانده با دنیا همراه بود و به گواه آمار تاکنون بیش از ۵۴۰ میلیون نفر در جهان را مبتلا و جان بیش از ۶ میلیون نفر را نیز گرفته است.

ویروس تاجدار تاکنون بیش از ۵۴۰ میلیون نفر در جهان را مبتلا و جان بیش از ۶ میلیون نفر را نیز گرفته است. ۸۴۶ روز از حضور منحوس کرونا در ایران می‌گذرد؛ ویروس ناشناخته‌ای که ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ در کشور شناسایی شد و بی‌رحمانه تاخت و جان گرفت؛ تا اینکه تقریبا از نیمه اردیبهشت‌ماه شرایط فرق کرد و به دنبال اقدامات کنترلی انجام شده، چند هفته‌ای است که ویروس عصیان‌گر در آتش‌بس است و پس از دو سال و ۱۰۰ روز بالاخره در خردادماه روزِ صفرِ جانباختگان آن رسید...

طی تمام روزهایی که از حدود دو سال قبل گذشت، مهمانی ناخوانده با دنیا همراه بود و به گواه آمار تاکنون بیش از ۵۴۰ میلیون نفر در جهان را مبتلا و جان بیش از ۶ میلیون نفر را نیز گرفته است. ویروسی که در ایران هم تاخت و تاز کرد و تاکنون ۷ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۸۸۰ نفر را مبتلا کرده و ۱۴۱ هزار و ۳۵۲ داغ بر دل‌ها گذاشته است. ویروسی که ظرف مدت کوتاهی تغییر چهره می‌داد و از نوع  آلفا، بتا و دلتا گرفته تا این اواخر امیکرون همچنان پیش‌ رفت؛ اما نهایتا یک جای کار معادلاتش درست از آب درنیامد و سرانجام پس از ماراتنی طاقت‌فرسا، توانستیم از آن جلو بزنیم.

کرونا و ماراتن دو سال و نیمه ایران

روزهایی را به یاد می‌آوریم که به واسطه ورود این ویروس منحوس تمام ابعاد زندگی‌مان دستخوش تغییرات بزرگی شد، تغییراتی که شاید حتی تا سالیان بعد هم آثار و عوارض آن با ما باشد و همگی آن را در دفتر خاطرات ذهنمان به یاد خواهیم داشت؛ از «در خانه بمانید و غیرحضوری شدن مدارس گرفته» تا برخی کمبودهای دارویی و سرم‌های تزریقی در اوج پیک دلتا و بیمارستان‌هایی که به سختی تخت خالی در آنها پیدا می‌شد و البته تحریم‌هایی که مانع از ورود به موقع واکسن شد و به دنبال آن هم جان‌هایی که دسته دسته چهره در نقاب خاک کشیدند و داغ‌شان تا ابد بر دل عزیزان‌شان ماند؛ به این ترتیب است که شاید خیلی از ما دیگر نتوانیم همان آدم‌های سابق ۸۴۶ روز قبل باشیم...

اما اکنون که ایران روزهای آرامی را از نظر بروز، شیوع و مرگ ناشی از کرونا می‌گذراند، باید پرسید چه شد که ایران از قله‌ها و پیک‌های ۲۳۵ فوتی ناشی از کرونا در هفتم مرداد ماه ۱۳۹۹، ۴۸۲ فوتی در ششم آذر ماه ۱۳۹۹ و ۷۰۹ فوتی در روز دوم شهریور ماه ۱۴۰۰، به دو، سه و پنج فوتی در روزهای اخیر و حتی ثبت دو روز بدون هیچ فوتی کرونا در تاریخ ۱۲ و ۲۰ خرداد رسیده است؟

در پاسخ به این پرسش بی‌تردید باید به نقش واکسیناسیون کشوری و تزریق بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن اشاره کرد؛ فرایندی که در ایجاد شرایط پایدار در کشور و کاهش موارد بیماری بسیار موثر بوده است. بنابراین رسیدن به ساحل آرامش پس از گذر از دو سال طوفانی، بی‌شک مرهون تلاش ویژه متخصصان و مسئولانِ امر در پیشگیری از شرایط حاد، همدلی و همکاری مردم در جهت رعایت پروتکل‌ها و همچنین گسترش واکسیناسیون است؛ به این ترتیب بود که به تدریج از اواخر پاییز ۱۴۰۰ آمار بیماری در کشور کم و کمتر شد و بالاخره با آغاز قرن جدید و تقریبا از نیمه اردیبهشت فوتی‌های ناشی از این بیماری به شرایط تک رقمی رسید و به تدریج شمار مبتلایان روزانه آن هم دو رقمی شد. در ادامه همین روند کاهشی بود که سرانجام در روز ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ اولین روز بدون فوتی کرونا از سوی وزارت بهداشت اعلام شد؛ روندی که مجددا تکرار شد تا دومین روز بدون هیچ فوتی کرونا در کشور در تاریخ ۲۰ خرداد مجددا به ثبت برسد.

با وجود کاهش چشمگیر موارد ابتلا و بستری و فوتی‌ها، اما فراموش نکنیم که هنوز هم برخی روزها شاهد فوت تعدادی از هموطنانمان هستیم و می‌دانیم که حتی مرگ یک نفر هم به دلیل کرونا در کشور غم‌انگیز است و فقدانی بزرگ؛ و با توجه به کاهش موارد ابتلا به اعداد دو رقمی، امیدواریم که روزی بتوانیم به طور کامل این مهمان ناخوانده را از جهان حذف کرده و خبر پایان پاندمی در دنیا و ایران مخابره شود؛ آرزویی که فعلا با توجه به شرایط ناپایدار برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد.

و دیگر نقاط جهان

در حال حاضر بر اساس آمارهای رسمی همه‌گیری کرونا، آمریکا با بیش از ۸۷.۳ میلیون مبتلا و بیش از یک میلیون قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با این بیماری قرار دارد و هند نیز با آمار بیش از ۴۳.۲ میلیون مبتلا، پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی جای گرفته است. همچنین آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۳۱.۴ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. برزیل در عین حال با بیش از ۶۶۸ هزار جانباخته پس از ایالات متحده، دومین رکورددار تعداد قربانیان کووید ۱۹ در جهان محسوب می‌شود و پس از آن هند با بیش از ۵۲۴ هزار قربانی، سومین کشور به لحاظ ثبت بالاترین آمار مرگ و میر کرونایی در این فهرست جهانی است.

در اروپا نیز فرانسه با ثبت بیش از ۲۹.۸ میلیون مبتلا هم اکنون رکورددار ابتلا در قاره سبز و چهارمین کشور با بیشترین آمار بیمار کرونایی در جهان است. همچنین روسیه با گذشتن از آمار ۳۸۰ هزار قربانی، هم اکنون بالاترین رقم مرگ و میر کرونایی را در بین کشورهای این منطقه دارد و در جهان نیز چهارمین کشور با بالاترین نرخ فوتی‌های این بیماری است.

بنابر جدول به‌روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح روز گذشته (دوشنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

این شرایط جهانی در حالی رخ می‌دهد که ایران در کرانه نزولی ابتلا و فوت ناشی از کرونا قرار گرفته است و بر اساس اعلام وزارت بهداشت روزهایی با ابتلاهای دو رقمی و مرگ و میر تک رقمی کرونا را تجربه می‌کنیم. بر همین اساس هم طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده، اکنون هیچ شهر قرمز و نارنجی در کشور وجود ندارد و شمار شهرهای زرد و آبی رو به افزایش است؛ به طوری که اکنون ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد و ۳۳۵ شهر در وضعیت آبی هستند. شرایطی که سبب شده است تا دبیر کمیته علمی کشوری کرونا _ دکتر حمیدرضا جماعتی اعلام کند: «باتوجه به شرایط موجود، نظر کمیته علمی کشوری کرونا این است که بر اساس رنگبندی شهرها، می‌توان از ماسک استفاده کرد.»

وی گفته است که «در حال حاضر وضعیت رنگبندی اکثر شهرهای کشور، زرد و آبی است؛ بنابراین افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای، سیستم ایمنی ضعیف و سن بالا ندارند و تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی نیستند در محیط های باز الزامی به استفاده از ماسک ندارند.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها