کدخبر: 14318

علی دایی | عکس علی دایی | بیوگرافی علی دایی

کم محلی علی دایی به وزیر ورزش | دلخوری علی دایی از چیست؟

لب خوانی حرف های علی دایی به مهدی مهدوی کیا و یحیی گل محمدی نشان می دهد دایی صراحتا می گوید در هواپیمای مسیر تهران و کیش هم دایی اعتنایی به وزیر ورزش و اطرافیانش نکرده و همین قدر با آنها سرد بوده است؟

علی دایی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه صنعتی شریف تهران تا مقطع لیسانس ادامه داد. علی دایی که بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ایران به‌شمار می‌رود.علی دایی  بازیکن فوتبال بازنشستهٔ تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس است.علی دایی در حاشیه مراسم کیش برخورد سردی با حمید سجادی داشت و بی تفاوت به او بود. ویدئویی که در شبی که علی دایی روی سن گفته برای تاکید بر واژه خلیج فارس به کیش سفر کرده حسابی پر بیننده شده اما ریشه اختلافات دایی و سجادی کجاست؟

پشت پرده ریشه تاریخی کم محلی علی دایی به وزیر ورزش!

علی دایی

به نقل از دنیای ورزش تورنتو، لب خوانی حرف های علی دایی به مهدی مهدوی کیا و یحیی گل محمدی نشان می دهد دایی صراحتا می گوید در هواپیمای مسیر تهران و کیش هم دایی اعتنایی به وزیر ورزش و اطرافیانش نکرده و همین قدر با آنها سرد بوده است؟ اما ریشه این اختلافات کجاست و چرا چنین سرد دایی از کنار این مقام عالیرتبه ورزش کشور گذشته است؟

ریشه این اختلافات را می شود با مرور گذشته همکاری این دو در باشگاه سایپا یافت . جایی که دایی جوان در شروع مربیگری اش در سایپا و پس از قهرمانی با این تیم راهی تیم ملی شد اما همزمان سرمربی تیم ملی هم بود. جایی که حمید سجادی پس از شروع مدیریت مهرداد بذرپاش در مجموعه خودروسازی سایپا به مدیریت باشگاه رسید و نتوانست رابطه ای گرم با علی دایی در قامت عضو هیات مدیره سایپا داشته باشد.

سجادی در آن سال از ابتدا گزینه های آلمانی مورد نظر علی دایی چون یورگن کهلر را به سایپا نیاورد و سپس با پیر لیت بارسکی قرارداد بست و با جدایی زود هنگام این آلمانی از کادر ایرانی پیشنهادی دایی به سرمربیگری رضا فروزانی هم زیاد حمایت نکرد و به جای شان سراغ محمد مایلی کهن بزرگترین منتقد همیشگی علی دایی رفت که آن سال ها با دایی پرونده های متعدد در دادگاه داشتند.

علی دایی پس از آن اتفاقات حتی زمانی که حمیدسجادی با رایزنی حسین رضازاده و چند عضو دیگر هیات مدیره تیم سعی در برقراری رابطه دوستانه میان شان داشت هم حاضر به آشتی نشد و به نظر می رسد با گذشت ۱۵ سال از آن اتفاقات هنوز علی دایی قهرمان اسبق دوومیدانی را نبخشیده و ترجیحش کم محلی به اوست حتی اگر وزیر ورزش شده باشد!

زندگینامه علی دایی

علی دایی

​علی دایی اول فروردین 1348 علی دایی در محله جیرال و خانواده ای پرجمعیت به دنیا آمد. علی دایی چهار برادر دارد و از نعمت خواهر محروم است.علی دایی که در فوتبال به عنوان یک اسطوره شناخته می شود در زندگی شخصی و تحصیلات نیز همپای ورزش به موفقیت هایی دست یافته است.

علی دایی در سال 1366 در رشته مهندسی عمران، دانشگاه شریف پذیرفته شد ولی به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورودی به دانشگاه ناکام ماند.

اما علی دایی از این اتفاق نا امید نشد و در همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب پذیرفته شد و دو ترم به تحصیل پرداخت. این پایان ماجرای تحصیل شهریار ایران نبود. علی دایی در سال 1367 مجدد در کنکور شرکت کرد و در رشته متالوژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و مدرک لیسانس خود را در بهمن ماه 1371 از این دانشگاه معتبر دریافت کرد.

علی دایی که به عنوان بازیکن سخت کوش و خستگی ناپذیر شناخته میشود در تحصیل به لیسانس متالوژی قانع نبوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.

 علی دایی علاوه بر موفقیت های فوتبالی و تحصیلی در تجارت نیز موفق بوده و هم اکنون گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران می باشد.مشاغل علی دایی به پوشاک ورزشی محدود نشده و در ساختمان سازی نیز فعال است.

فعالیت های اقتصادی و محبوبیت ورزشی علی دایی را از نیکوکاری و کارهای خیرخواهانه غافل نکرده و در سال 1385 یک هنرستان کار و دانش در شهرک گلستان اردبیل با تمامی تجهیزات به نام ابوالفضل دایی(پدرش) ساخت و تحویل آموزش و پرورش ناحیه 1 داد.

ازدواج و مهریه همسر علی دایی

علی دایی

مونا فرخ آذری که همانند علی دایی اصالتا اهل اردبیل است سال 1356 در تهران به دنیا آمده و کارشناس ارشد مهندسی صنایع غذایی است. دایی و همسرش اردیبهشت ماه 84 یعنی سه ماه بعد از عقد، مراسم ازدواج خود را برگزار کردند که مراسم بسیار مفصل و باشکوهی بود.

شهریار فوتبال ایران یک سال پیش از عقدش همسرش را در یک مهمانی خانوادگی دیده بود. علی دایی در خصوص انتخاب همسرش گفت:همسرم را هم من انتخاب کردم و هم مادرم. علی دایی در ادامه می گوید:همسرم فرزند اول خانواده است.

ازدواج علی دایی در اول بهمن ماه 1383 صورت گرفت و به جرگه متاهلین پیوست. علی دایی در سال 1384 در مصاحبه ای در خصوص شیوه آشنایی با همسرش و خصوصیات شریک زندگیش گفت:همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما می باشد، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران می باشد. مشخصات کامل یک دختر آذربایجانی را دارد و لیسانس صنایع غذایی می باشد، او هشت سال از من کوچک تر است.

نکته جالب در مورد ازدواج دایی مهریه همسرشان است. «از آنجا که خانواده همسرم دارای اعتقادات ارزشمند اسلامی هستند، مهریه شان مثل مهریه حضرت فاطمه(س) « آب » است. خیلی ها فکر می کردن که مهریه همسرم سکه های زیادی است، به قول این جدیدی ها!… اما با تفاهمی که بین ما بود، مهریه ضامن خوشبختی نیست، بلکه صداقت ها و حسن نیت ها، زمینه ساز یک زندگی مشترک است»

علی ایی، اسطوره فوتبال کشورمان به اتفاقات دیدار جنجالی ایران با لبنان واکنش نشان داد.

علی دایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: 

علی دایی

اتفاقات شرم آور و رفتارهای غیر انسانی صورت گرفته در ورزشگاه امام رضا در برابر بانوان فوتبال دوست کشورمان در هیاهوی قرعه کشی جام جهانی هرگز “فراموش” نخواهد شد.

در تمامی موارد، حقوق زن و مرد برابر است. امیدوارم روزی فرا رسد که زنان و دختران ایرانی در آرامش و امنیت “آزادانه” به استادیوم ها بروند و اشک آنها برای شوق پیروزی تیم محبوبشان باشد نه در اثر اسپری فلفل، گاز اشک آور و ….

شروع فوتبال علی دایی در ایران

علی دایی

علی دایی زندگی فوتبالی خود را با بازی در تیم شهری که در آن متولد شده بود، یعنی تیم استقلال اردبیل آغاز کرد. پس از استقلال اردبیل، به تهران رفت و پس از یک فصل بازی در تیم باشگاهی تاکسیرانی تهران، به تیم بانک تجارت ملحق شد. او در طی چهار سال همکاری با باشگاه بانک تجارت در ۷۵ بازی نقش داشت و موفق شد که بیش از ۴۰ گل برای این تیم به ثمر برساند. باشگاه بعدی دایی که طرفداران زیادی هم دارد، پرسپولیس است. علی دایی در سال ۷۳ – ۷۴ شمسی به جمع قرمزپوشان پایتخت پیوست و افتخارات زیادی در این باشگاه کسب کرد.

علی دایی که سال‌ها در زمینه پوشاک و تولیدات ورزشی فعالیت می‌کرد از ادامه فعالیت انصراف داد.خبرگزاری صداوسیما در این خصوص نوشت: در مراسم تجلیل از برترین تولیدکنندگان ورزشی خبر تعطیلی این تولیدکننده داده شد. شنیده می‌شود؛ بدهی علی دایی به سازمان امور مالیاتی باعث توقف فعالیت وی در تولیدات ورزشی شده است.این تولیدی در دهه های گذشته برای تیم ملی فوتبال ایران، سایپا، صبا باتری و سایر تیم‌های لیگ برتر البسه ورزشی تولید می‌کرد. علی دایی، اسطوره تیم فوتبال ایران در سن 52 سالگی جشن تولدی لاکچری همراه با خانواده اش برگزار کرد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها