کدخبر: 14801

یارانه معیشتی | یارانه | زمان واریز یارانه

یارانه 800 تومانی برای مردم | یارانه مرداد افزایش یافت | یارانه کی واریز می شود؟

پیش‌ از این مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس در یک برنامه رادیویی گفت زیرساخت کالابرگ الکترونیکی تا شهریور ۱۴۰۱ آماده می‌شود.

در مورد زمان یارانه مرداد ۱۴۰۱ هنوز سازمان هدفمندی یارانه‌ها جزئیاتی مشخص نکرده است، اما همچون تیر ماه باید انتظار داشته باشیم که آغاز واریز یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار از روز پنجشنبه ۲۰ مرداد ماه باشد. پایان واریزها نیز هنوز به شکل کامل مشخص نشده، اما احتمالا بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت زمان خواهد برد.

طبق دهک بندی که از سوی دولت صورت گرفت یارانه جدید برای همه واریز نشد و کسانی که یارانه جدید برایشان واریز نشده بود در سامانه ای که از سوی دولت اعلام شده بود اعتراض خود را ثبت کردند پس از ثبت اعتراض مردم برای یارانه جدید دولت اعتراض ها را بررسی کرد و یارانه جدید برای مردم واریز د ولی غیر قابل بداشت است تا نتیجه قطعی دولت برای برداشت یارانه جدید اعلام شود.

واریز یارانه مرحله ۱۳۷ از غروب روز دوشنبه بیستم تیرماه آغاز شد و طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار است تا روز جمعه ۲۴ تیر ماه ادامه پیدا کند. در این مرحله برای افراد حاضر در دهک اول تا سوم مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و برای افراد حاضر در دهک چهارم تا نهم مبلغ ۳۰۰ هزار تومان واریز شد. برای مرحله ۱۳۸ یا مرداد ماه ۱۴۰۱ نیز احتمالا میزان واریزی‌ها تغییری خاصی نخواهد داشت. اما در این میان برخی از یارانه بگیران گفته اند که مرحله ۱۳۷ مبالغی کمتر از ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر دریافت کرده اند.

در پاسخ نیز سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است که مبالغ کسر شده به دلیل بازپرداخت وام کرونای سال ۱۳۹۹ بوده است. در واقع مبلغ اقساط ماهانه وام کرونا ۳۵ هزار تومان است که از دو سال قبل تاکنون از حساب یارانه بگیران کسر می‌شود.

یارانه مرداد ۱۴۰۱ کی واریز می‌شود؟

یارانه

در مورد زمان یارانه مرداد ۱۴۰۱ هنوز سازمان هدفمندی یارانه‌ها جزئیاتی مشخص نکرده است، اما همچون تیر ماه باید انتظار داشته باشیم که آغاز واریز یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار از روز پنجشنبه ۲۰ مرداد ماه باشد. پایان واریزها نیز هنوز به شکل کامل مشخص نشده، اما احتمالا بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت زمان خواهد برد.در این میان برخی از رسانه‌ها نیز مدعی اند که در مرحله ۱۳۸، زمان واریز یارانه‌ها طولانی نخواهد شد و در یک روز خاص سرپرستان خانوار یارانه این مرحله را دریافت می‌کنند.

برخی از یارانه‌بگیران نیز از همان ابتدا مخالفت خود را با این طرح نشان دادند. آنها می‌گویند یارانه نقدی را ترجیح می‌دهند.

پیش‌ از این مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس در یک برنامه رادیویی گفت زیرساخت کالابرگ الکترونیکی تا شهریور ۱۴۰۱ آماده می‌شود. بر این اساس یک ماه دیگر تا ارائه کالاهای اساسی از طریق کالابرگ مانده است.

البته روز گذشته احسان ارکانی، نماینده مجلس گفت: «نتیجه آخرین صحبت‌های ما با دولت این بود که هنوز زیرساخت کالابرگ وجود ندارد و فعلا ناچاریم پرداخت یارانه را به صورت نقدی ادامه دهیم.» این طرح قرار است در سه شهر گرمسار، آبیک و ابلام آزمایشی اجرا شود. آنطور که کریم حسینی، نماینده اهواز گفت، قرار است ۶ تا هشت قلم کالا از طریق کالابرگ ارائه شود.

۷۷ میلیون نفر در ایران یارانه‌بگیر هستند

یارانه

بر اساس آنچه تاکنون مقامات مرتبط گفته‌اند، نیاز به کارت جدید برای کالابرگ نیست. یارانه به حساب خانوارها واریز می‌شود، از سوی دیگر دستگاه‌های مخصوص نیز در فروشگاه‌ها نصب می‌شود. افراد بعد از خرید کالای مورد نظر خود آن را از حساب یارانه‌ای خود کم کنند.

پیش‌تر احسان خاندوزی گفت، ۷۷ میلیون نفر در ایران یارانه‌‌بگیر هستند. ۳۰ درصد این جمعیت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد دیگر یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند. البته این آمار بعدا حاشیه‌ساز شد.

نماینده مجلس: «کالابرگ بهتر است»

روز گذشته احسان ارکانی گفت: «از نظر من اگر یارانه به صورت کالایی توزیع شود، بهتر است؛ چراکه کالابرگ به نفع مردم خواهد بود؛ برای مثال ارزش یارانه نقدی ۴۵هزار تومانی از ۱۰سال پیش تاکنون تغییر مشهودی داشته است؛ یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی هم قطعا به سرنوشت یارانه ۴۵هزار تومانی دچار خواهند شد.»

اما برخی می‌گویند یارانه نقدی را به کالابرگ ترجیح می‌دهند. آنها به هزینه‌های جاری از جمله اجاره خانه، درمان و… اشاره می‌کنند. در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را نسبت به این موضوع می‌خوانید.

«خیلی از مردم ایران امیدشان به همین یارانه است. اجاره یا خرج تحصیل و…دیگر مشکلاتشان را با یارانه نقدی حل میکنند و به یک زخمی از زندگی میزنندو دلشان به این خوش است. شاید کسی مجبور است غذا نخورد ولی اجاره و کرایه راه و تحصیل و پرداخت قبض و… بدهد.»

«مردم احتیاج به پول نقد دارند. با آن میتونن خرید روزمرہ خودشان رو کنند. مثلا کسی خواست بره میوه یا سبزی جات یا نان یا دارو یا لباس کفش و برای بچه ها دفتر قلم و خیلی مایحتاج روز را خرید کند.»

«چرا یارانه نقدی حذف شود؟ ما با این یارانه مواد غذایی قسطی میخریم و هروقت یارانه رو دادن باهاش پرداخت میکنیم. حالا قطع بشه چیکارکنیم با این کوپن دو قلم وسایل مواد غذاییتون؟»

احسان ارکانی، نماینده مجلس: فعلا زیرساخت کالابرگ آماده نیست، پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد.

«یارانه نقدی نمی‌خواهیم»

در این میان برخی از یارانه‌بگیران می‌گویند کالابرگ بهتر است و جایگزین یارانه نقدی شود.

«۶ ماه دیگه باید روغن ۴۰۰ تومنی رو ۸۰۰ بخرید. اون وقت کل یارانه میره برای روغن. حالا هی بگید نقدی بهتره.»

«کالابرگ بدید بهتره. این پول ۳۰۰، ۴۰۰ چه دردی از ما درمون می کند؟ باز کلابرگ بهتره.»

«بعد از چند سال متوجه میشین کالابرگ بهتر از نقدیه. حالا هی بگین نقدی نقدی.»

«قیمت‌ها ثابت بماند، یارانه نمی‌خواهیم»

برخی هم می‌گویند ثبات قیمت‌ها را ترجیح می‌دهند تا یارانه. مرکز آمار ایران در گزارشی شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تیر ماه ۱۴۰۱ را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در ۱۰ استان به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

«اصلا‌ هیچی ‌ندین. ‌من‌ حاضرم ‌ماهی ‌یک‌ میلیون ‌دولت‌ خودش‌ از حسابم ‌برداشت‌ کنه ‌شما ‌که ‌۳۰۰ هزار میدین ‌ولی ‌خواهشا‌ دست ‌به ‌قیمتها ‌نزنید‌.»

«کلا و رسما دارین ‌برمیگردین ‌به ‌عقب‌ به ‌چند دهه ‌پیش‌ کوپنی‌ بود! اصلاً کل ‌دنیا داره ‌پیشرفت‌میکنه ‌ما پس‌رفت.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها