کدخبر: 15470

حقوق بازنشستگان | پاداش بازنشستگان | وام بازنشستگان

بازنشستگان بخوانند | افزایش حقوق بازنشستگان عقب افتاد؟

مصوبه افزایش حقوق در مجموع ۱۰ درصد است که در جلسات هم دنبال می‌شود و خود دولت مدافع این افزایش است، اما در این مورد هم مشکل تامین منابع وجود دارد.

اسکندری گفت: دولت مدافع افزایش حقوق بازنشستگان است، اما این بار هم مشکل تامین منابع وجود دارد.محمد اسکندری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در خصوص عملکرد یکساله این صندوق گفت: توجه ویژه به نشاط بازنشستگان منجر به برگزاری جشنواره‌ای ویژه آنان شد. خانه امید که مقر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بازنشستگان است، دوباره فعال‌تر می‌شود.

وی در خصوص افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان وزارت بهداشت بیان کرد: در ۱۵ تیر ۱۴۰۰ وقتی دولت تغییر کرد، با طرح این مسئله باری برای دولت سیزدهم به جا گذاشتند در حالی که یک ریال بودجه هم برای اجرای این طرح در نظر گرفته نشده بود. سازمان برنامه و بودجه تامین مالی این طرح را انجام نداده بود و تا همین الان منتظر تامین منابع هستیم.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور درباره افزایش حقوق ۳۸ درصدی برای بازنشستگان سازمان رفاه اجتماعی گفت: مصوبه افزایش حقوق در مجموع ۱۰ درصد است که در جلسات هم دنبال می‌شود و خود دولت مدافع این افزایش است، اما در این مورد هم مشکل تامین منابع وجود دارد.

وی با اشاره به وام بازنشسته‌ها افزود: تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی صندوق بدون ضامن و تنها از طریق ثبت نام اینترنتی به بازنشستگان تعلق می‌گیرد. یک وام ۲۵ میلیون تومانی ویژه ازدواج فرزندان است و ۶ میلیون تومان هم وام پایان نامه است که اقساط این وام‌ها از حقوق بازنشستگان کسر می‌شود.

همچنین به گفته این مدیر عامل مصوب شده که تمام خدمات رفاهی سازمان‌ها به بازنشستگان آن سازمان هم اختصاص یابد. اسکندری در پاسخ به شکایت‌ها از بیمه آتیه سازان گفت: بیمه آتیه سازان کارگذار ارزیابی خسارت است؛ بیمه‌های تکمیلی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هم در یک هفته پرداخت می‌شود و ادعا درباره پرداخت‌های ۶ ماهه درست نیست.

وی در پایان یادآوری کرد: مطالبات صندوق بازنشستگی کشور از دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان است.برای دسته دومی که از نظر میزان دریافتی میانه‌بگیر محسوب می‌شوند، افزایش مستمری سال ۱۴۰۱ تامین اجتماعی به صورت ترکیبی از شیوه پلکانی به علاوه رقم ثابت انجام شد.

در جدول پرداختی‌های سازمان تامین اجتماعی، این گروه از مستمری‌بگیران بالاتر از  حداقل‌بگیران هستند اما درآمد جدید آنها به ۱۰ میلیون تومان در ماه نمی‌رسد.مطابق مصوبه روز گذشته هیات دولت، افزایش حقوق جدید این گروه به میزان ۱۰ درصد به علاوه رقم ثابت ۶۵۰ هزار تومان خواهد بود.

اما دسته سوم بازنشستگان تامین اجتماعی، اقلیت محدود حداکثربگیر هستند. درآمد ماهانه این افراد از این پس تنها به میزان همان ۱۰ درصد افزایش می‌‌یابد و از پرداخت رقم ثابت ۶۵۰ هزار تومان خبری نیست.به بیان دیگر، این دسته شامل حال کسانی می‌شود که در نتیجه افزایش ۱۰ درصدی مستمری‌ها، حقوق ماهانه‌ای بیش از ۱۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

با این حال، در مصوبه روز گذشته هیات دولت وضعیت افزایش سایر آیتم‌های بازنشستگی نامعلوم است. به صورت مشخص حقوق مسکن و معیشت و حقوق عائله و فرزند، از جمله مزایای جنبی هستند که هر ماه به همراه مستمری به بازنشستگان واجد شرایط پرداخت می‌شوند، اما در مصوبه روز گذشته وضعیت افزایش آنها نامعلوم است.همچنین قرار بود برای سال ۱۴۰۱ بخش اجرا نشده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگی عملیاتی شود اما هنوز چند و چون این وضعیت نامشخص است.

با مصوبه روز گذشته دولت، دیگر محرز است که قرار نیست مستمری بازنشستگی غیر حداقل‌بگیران به میزان ۳۸ درصد افزایش یابد.پیش از این، سازمان تامین اجتماعی به استناد مصوبه شورای عالی کار که در آن دستمزد کارگران بالای حداقل‌بگیر، ۳۸ درصد زیاد شده بود، میزان افزایش مستمری سایر سطوح را این میزان تعیین کرده بود اما در نهایت این پیشنهاد در هیات دولت تصویب نشد.

به نظر می‌رسد هیات دولت قرائتی متفاوت از ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی دارد. در این ماده قانونی که به نوعی مبنای افزایش مستمری بیش از حداقلی است، بر تناسب میان درآمد و هزینه‌های زندگی بازنشسته تاکید شده است. از نظر دولت همان افزایش ۱۰ درصدی و همراه با رقم ثابت ۶۵۰ هزار تومان جوابگوی این تناسب است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها